Röportajlar

İlk EP çalışması “Yağmur”u dinleyicilerle buluşturan Zeynep Deniz ile bir röportaj…

2021’nin sonbahar döneminde dinleyicilerle buluşan, böylece dikkat çeken yeni isimlerden biri, mesleki anlamda Mimarlık alanında ilerlese de çocukluğundan beri müzik tutkusu üzerine çalışıp kendi şarkılarını da yapmaya başlayan Zeynep Deniz oldu. İlk EP çalışması “Yağmur”u usta müzisyen Mehmet Özkaya’nın Akademi Stüdyo isimli yeni firmasının ilk ürünü olarak dinleyicilerle buluşturan Deniz ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, EP çalışmasını, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Yağmur”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Müzik ile ilgili herhangi bir çalışmam olmadı daha önce. Tamamen eğitimime odaklandığım bir süreçti benim için. Bildiğiniz üzere mimarlık mezunuyum ve tabii ki bir yandan da mesleğimi icra etmekteyim. Müzik benim için yolculuk değil, yoldaş. Dünya üzerinde varoluş sebeplerimden biri. O yüzden müzikle hiç hemhal olmadım demek de doğru gelmiyor çünkü zaten ruhunda müziğin ahengiyle doğan biriyim. Çok küçük yaşlardan beri evinde, kendi köşesinde üzüldüğünde de, sevindiğinde de tüm kutsal duygularını kendine müziğime aktararak dinleyicilerimle buluşmayı bekleyen yüzlerce naçizane bestelerim var. Sırasıyla, zamanı geldikçe sizlerle buluşturmak için ben de sabırsızlanıyorum.

Bir EP yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Yağmur”EP’sinin oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Mete Artun ve yapımınızı Akademi Stüdyo olarak üstlenen Mehmet Özkaya ile yollarınız nasıl kesişti?

-Mehmet hocamla yolumuzun kesişmesi piyano hocam vasıtası ile oldu. Kendisinden iki defa ders alma fırsatım oldu. İkinci dersim sonunda sohbet ederken projelerimden bahsettim. Sonra kendisinin desteğiyle “Yağmur” EP’sinin çalışmaları başladı. Yine kendisinin yönlendirmesiyle düzenlemeleri Mete Artun üstlendi. Aslında bakarsanız bu bir karar değil programdı. Sadece mesleğimde yol katedip ayaklarımın yere sağlam bastığına inandığım günü bekliyordum. O gün geldiğine inandığımda da stüdyo çalışmalarımıza başladık.

EP’de Sezen Aksu & Ara Dinkjian eseri “Vazgeçtim” ve Hazal yorumuyla bildiğiniz Kerime Abidik eseri “Elden Yar Olmaz”ı söyleme fikri nasıl gelişti? Her iki yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Her iki şarkı da çok sevdiğim ve sürekli favori listerimde yer alan şarkılar. Tüm bu güzel şarkılara emeği geçen herkesin yüreğine sağlık. İçimde his uyandıran eserleri seslendirmeyi de seviyorum. Çok şükür ki arzu ettiğim gibi gelişti süreç ve ilk projemde sevdiğim bu iki eseri seslendirmenin haklı mutluluğu içerisindeyim. Başta tabii ki kendi şarkım olmak üzere EP’mizde yer alan tüm şarkılara çok olumlu dönüşler alıyorum. Yağmur’a gelen yorumlar beni tabii ki çok mutlu etse de beni asıl şaşırtan Sezen Aksu gibi değerli bir isimden dinlemeye alıştığımız Vazgeçtim’e gelen olumlu tepki ve yorumlar. Tüm dinleyenlerime kucak dolusu sevgi ve teşekkürlerimi sunuyorum. Ama ben bir itirafta ve özeleştiride bulunayım! (gülüyor) Elden Yar Olmaz’ı hala Hazal’dan dinlemeyi seviyorum. Belki de yıllardan beridir kendisinden dinlemeye alışkın olduğum içindir bilemiyorum. Dilerim bir gün kendisi ile de tanışma fırsatım olur. 

EP’ye ismini veren kendi eseriniz “Yağmur”un oluşumu süreci nasıl gelişti ve besteniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Bir oluşum sürecinden bahsetmek çok doğru olmuyor benim sözlerimde. Çünkü bir anlık gelen bir hissiyatın oluşumu tüm kendi şarkılarım. Daha önce de dile getirmiştim, bazen rüyalarımda bile şarkı söyleyip uyanıp kayda almışlığım vardır. Çok sevildi. Kutsiyeti olan sözler olduğunu söylüyorlar çoğunlukla. Dinleyenler bu şarkının sahibini sıkı sıkı sarmak, sarılmak istediklerini belirtmişler… Yüreğini titreten tüm dinleyenlerimin yüreğinden öpüyor ve kucak dolusu sevgilerimle kucaklıyorum, öte yandan tabii ki bu başarının haklı mutluluğu ve gururu içerisindeyim. Şöyle naçizane bir fikir söyleyeyim. Kutsiyetini ithaf ederek; Yağmur’u bir sonraki dinleyişinizde bir de Paşamıza duymuş olduğu yüce aşkın sahibi olan Fikriye hanımın gözüyle ve sözüyle dinlemenizi istiyorum. Ruhları şad olsun…

“Yağmur”un klibini yöneten Rec-FK (Faruk K) ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bir arkadaşım vasıtası ile tanıştım Faruk K ile. Buradan her ikisine de selam ve kucak dolusu sevgilerimi iletiyorum. Çok tatlı bir adam Faruk ve kendinizi yanınızda uzun zamandan beri tanıyormuşçasına çok rahat hissediyorsunuz. Çok mutlu ve şanslı hissediyorum böyle güzel enerjisi olan bir insanla tanışmış olduğum için. Klibim tüm hazırlık, hikaye aşamasından yönetmenim sorumlu idi. Ortaya böyle bir klip çıkmış oldu. Dinleyicilerin de beğenisini kazandı. 

Yağmur EP’si ile ilgili genel olarak nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok keyifli ve huzur dolu iltifatlara mahzar olmaktayım. Sırada neler gelebileceğini merak edenler var. İnşallah çok yakında sürprizlerle geliyoruz.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Tanımlamam. Karşımdakinin ne anladığı ve ne hissettiğine göre değişir. O yüzden bir kalıplara koymam. Size ne hissettiriyorsa tam olarak odur. Kişiye özel! (gülüyor)

Yağmur’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii ki. Röportajımızın başında da değindiğim üzere dinleyenlerimle kavuşmayı bekleyen yüzlerce bestem var. Bunlar teker teker kayda alınıp kulaklarınızı ziyaret edecekler. Kendi performans alanlarımızı tasarlıyoruz şu an. Sektörel bir yatırım çalışmalarımız var. İnşallah yakında duyuracağız. Öncelikle İspanya’da bir projemiz var. Sevgili Berk Gürman ile birlikte bildiğiniz bir şarkıyı farklı versiyonla sizlerle buluşturmaya hazırlanıyoruz. 14 Şubat’a onu yetiştirmeyi hedefliyoruz. Umarım her şey planladığımız gibi giderse yetişecek gibi görünüyor. Sonrasında yine coverlar ve kendi bestelerimizi sırası ile hayata geçireceğiz.

Zeynep Deniz’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yağmur”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.