Röportajlar

İlk teklisi “Kardan Kadın”ı dinleyicilerle buluşturan Doğu Abaris ile bir röportaj…

Son haftalarda dikkat çeken başarılı bir “ilk” tekli de, uzun zamandır müzikle ilgilenmesine rağmen profesyonel bir çalışma yapmayan Doğu Abaris’in Garaj Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturduğu kendi eseri ilk teklisi “Kardan Kadın”dı. Abaris ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Kardan Kadın”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Hemen hemen hiçbir şey!  Zamanımın çoğunu evcil müzisyen olarak harcadım, 17 yıldır gitar çalıp şarkı söylerdim ama profesyonel ya da amatör anlamda pek bir adımım olmamıştı. Geçen senelerde albüm düşüncesine girmiş ve sözü müziği kendime ait 10 parça hazırlamıştım, sonra bu albümü yayınlamatan vazgeçtim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Kardan Kadın”ın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Barış Kabaoğlu ile yollarınız nasıl kesişti?

-Bir gün evde otururken telefonumda 2018 senesinde bir yolculuğum sırasında aklıma gelen ve o anda kaydettiğim nakaratı gördüm, sonra bu nakarata uygun sözler yazmaya başladım. Birçok arkadaşım şarkıyı çok beğenince de akşamına Barış’a gittim ve parçayı hemen aranje ettik. Barış ile Haluk Levent ekibinden tanışıyoruz, uzun süre Haluk Levent’in AHBAP oluşumunda çalıştım, konserler esnasında da Barış ile tanıştık, şimdi çok yakın arkadaşım. Gece gündüz ansızın gidip kapısını çalıp “Hadi bu parçayı yapalım!” dedim. Parçayı Genco Arı mix ve master yaptı, onun eşi Burcu hanım sayesinde parçayı okudum, bir de animasyonu Şeyda Akçimen, kapak fotoğrafını da Kutluhan Ünal hazırladı.

Garaj Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Parça bittikten sonra Kalben’in eski menajeri İbrahim Zoroğlu’nun önerisi üzerine Garaj Müzik’ten Jülide (Koçoğlu) hanıma ulaştım, parçayı gönderdim ve kabul ettiler.

Kardan Kadın ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çevremden olumlu dönüşler aldım fakat genel anlamda henüz tam bir dönüş alacağım kitle henüz oluşmadı sanırım.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Aslında elektronik müzik ve saykodelik rock ile ilgileniyorum ama Kardan Kadın şarkısını rock müzik olarak çıkardım, kendime has tarzımı soracak olursanız sanırım rock müzisyeniyim…

Kardan Kadın’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii ki yeni çalışmalar yapacağım, fakat öncesinde yeni bir beste ve yeni bir sound yakalamak istiyorum.

Doğu Abaris’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kardan Kadın”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.