Röportajlar

Yeni EP çalışması “Cesaret”i dinleyicilerle buluşturan Samy Ertan ile bir röportaj…

Samy Ertan ismini çoğu dinleyici sahne performansları ve Yıldız Tilbe’nin “Çok Zor” şarkısına getirdiği yorumla tanıdı. Şimdi ise yeni EP çalışması “Cesaret”i Ağdaş Müzik Yapım etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Ertan, iki sevilen eserin (Asi ve Tükeneceğiz) yanı sıra yeni bir esere de (Kolay Gelsin) yer verdi. Ertan ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, yeni EP çalışmasını, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Cesaret”e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Cesaret EP’sine kadar yaklaşık 19 senedir olduğu gibi sahne programlarıma devam ediyorum. ve 10 sene önce Yıldız Tilbe ve kendi bestelerime yer verdiğim bir EP çalışmam var. 

En son “Cesaret” EP’sini yayınladınız. EP’nin oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeleri üstlenen Hatem Tutkus ve Ağdaş Müzik Yapım ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aslında her şey birbirine bağlı bir şekilde gelişti ki, evren enerjisi ile istediğim tüm enerjiyi bir arada sundu bana. Şöyle ki; Asi şarkısı bir Sait Ağdaş eseridir. Ben Sait beyi şarkıyı istemek için aradım ve biz bir araya geldik. Ardından şarkının ruhunu yansıtacak aranjörümüz Hatem ile bir demo çalışması yaptık derken bir baktık ki yolu yarılamışız bile. Şarkıya benim kadar inanan Sait bey yorumumu beğendi ve kendi şirketinden çıkarmak istedi, ben de bu güç birleşimine elbette itiraz etmedim. Muhteşem bir ekip olduk. 

Çıkış şarkınız, bahsettiğiniz gibi yapımcınız Sait Ağdaş’ın sözlerine Atilla Taş bestesi “Asi” oldu. Bu şarkıyı yorumlamaya nasıl karar verdiniz? Yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkı 25 sene önce sevgili Rahmetli Devran Çağlar Tarafından okunmuş çok da ses getirmişti. Ben bu şarkıyı hem dinlemekten hem de sahne programlarımda söylemekten büyük keyif alıyordum. Bana yakıştığını düşündüğüm ve hissettirebileceğini inandığım şarkıyı bu EP ile sesimle ölümsüzleştirmek istedim. Dinleyen herkes de çok beğendi. Minnettarım. 

Bununla birlikte Sezen Aksu eseri “Tükeneceğiz”i yorumlamaya nasıl karar verdiniz ve yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-O bir star ve Sezen Aksu şarkısı okumak tarifsiz bir duygu. Tarif edemeyeceğim galiba ama çok güzel yorumlar alıyorum. 

Ayrıca yeni bir şarkı “Kolay Gelsin”i seslendirdiniz. Şarkının sahibi Celal Bayrak ile yollarınız nasıl kesişti?

-Celal ile bu şarkı için yollarımız yaklaşık dokuz sene önce kesişti. O sıralar başka çalışmalar içerisinde olduğum için şarkıyı aldım ve evde beni bekledi. Kısmeti ve doğru zamanı şimdiymiş!

Cesaret EP’si ile ilgili genel anlamda nasıl geri dönüşler aldınız?

-Hissetmeden şarkı söyleyemezsiniz… Hissettiğim, hissetirebileceğim bütün şarkıları repertuvarıma mutlaka alıyorum. Bu EP de hislerimin beden bulmuş hali. Geri dönüşler çok güzel, dinleyen herkes beğeniyor ve bu beni daha da cesaretlendiriyor. Cesaretimi güzel büyütmeye gayret ediyorum. 

Cesaret’ten sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Var, hem de çok fazla! (gülüyor) Öncelikle Cesaret EP çalışmamın tüm şarkılarını kliplendireceğim. İsmine yakışır olsun istiyorum. Sonrası için şimdiden hazırlandığım, dinlediğim şarkılar var. Sürprizi kaçsın istemiyorum ama çok yakın!

Samy Ertan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Cesaret” EP’sini tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.