Röportajlar

İlk single çalışması ‘Elleri Yetiyordu’ ile tanıdığımız sanatçı Özge Zarin ile bir röportaj…

Garaj Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşan ilk single çalışması ‘Elleri Yetiyordu‘ ile tanıdığımız, Mart ayında da ‘Bir Sen Varsın‘ isimli şarkısını dinleyicilerle buluşturan sanatçı Özge Zarin ile Bi’Kuble için, ‘Elleri Yetiyordu‘dan önceki müzik yolculuğunu, yayınlanan çalışmalarını ve gelecekte yapmayı düşündüğü çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle ‘Elleri Yetiyordu’ ile tanıdık sizi. ‘Elleri Yetiyordu’ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda eşiniz Ali Zarin ile yollarınız nasıl kesişti ve nasıl birlikte müzik yapmaya karar verdiniz?

-Merhabalar, bu değerli röportaj için öncelikle teşekkür etmek isterim.  Kendime ait bir besteyi bir single olarak ortaya koyma düşüncesi malum ve mecburi hayat koşuşturmacasından dolayı tam da kendimi hazır hissettiğim bir noktada oluştu ve bu benim için en iyi zamandı diyebilirim. Bu süreçten önce müzikle devamlı iç içe, müzik eğitimi aldığım bir hayat sürdüm. İlk hayalim; gitar çalmayı çok sevdiğim için sahne gitaristi olma yönündeydi, fakat eklemlerimde ortaya çıkan bir rahatsızlık nedeni ile çalıcı olarak kaliteli bir yaşama biçimi süremeyeceğimi anladım. Müzik dışında hiç bir şey beni tatmin edemez, rahatlatamaz, mutlu edemezdi. Bu nedenle şarkı söylemeyi çok sevdiğimden dolayı bu noktada bir hayalperest ruh içinde dolandım; devamlı şarkı söyledim ve hem eşimle hem de başka platformlarda sahne almaya başladım. Tek isteğim zamanı gelince kendi yazdığım hikayeleri bestelemek ve paylaşmaktı. Çünkü müzik benim için hiçbir zaman ticari bir unsur olmadı, olamazdı…

Başka müzikal yapılara benzemeyen,devamlı acıdan ve depresif yapıdan beslenmeyen bir sound elde etme arzumuz vardı. Bunu da elde edebildiğimiz için mutluyuz. Hayat arkadaşım Ali ile İstanbul’da aynı okulda öğretmen olarak çalışırken tanıştık. Bir de böyle bir yönümüz var müzisyenlik dışında. Öğretmenlik şu hayatta bizi inanılmaz doyuran, bize çok şey katan,müziğimize de olumlu yansıyan bir meslek oldu. Ali hem dostum hem sevgilim, tüm bunlar bir yana çok iyi bir gitarist ve müzikal zekasına hayran olduğum bir kişilik. Her anlamda yollarımızın birleşmesi benim için büyük bir şans. Ali beni çok motive etti, güvendi ,bu yolda elimi çok sıkı tuttu. Her umutsuzluğa düştüğüm anda önce o inandı. Ses rengimin farklı olduğunu önce o bana farkettirdi. Bazen insan kendini görmez, farketmez de çevremizdeki gerçek sevgiyle bakan gözler bunu bize anlatır ya… İşte bu farkındalığa erişmek çok değerlidir.

Bu yola büyük hevesle birlikte akustik müzik üzerinde eğilerek başladık. Dört yaşında güzel bir kızımızın olması sorumluluklarımızı biraz daha arttırdığından, çok fazla sosyal medya, reklam vs. gibi çabalarımız olamasa da henüz uzun ve heyecanlı bir  yolumuz var. Bunun kıymetinin bilincinde,yavaş ama emin adımlarla yürüyerek,doğru enerjilerle karşılaşacağımıza inanıyoruz. 

Garaj Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Biz, Elleri Yetiyordu adlı şarkımızı binbir alengirli yollarla süreç içerisinde kaydettik. İstanbul’da benim için önemi büyük olan Galata’da ve bir bölümü Burgazada’da olmak üzere klip çekimimizi yaptık. Biliyorsunuz artık sistem eskisi gibi değil. Şirketler sizin için elinden geleni yapmaya çalışsalar bile, her gün en az on tane klibin, kişinin çıkması gibi bir gerçek var sektörde. Tabi bu işlerin genel geçer bir beğeniyi,ilgiyi çekmesi gerekir. Ben çeşitli şirketlere şarkımı yolladım. Üç farklı şirketten çalışmak için teklif aldım. Gönlümden Garaj Müzik ile çalışma isteği koptu ve bu yolda ilerledik. 

Elleri Yetiyordu ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Elleri Yetiyordu bende çok ani ve büyülü var olan bir şarkı oldu. İlk defa bu şekilde; hikaye anlatır gibi bir şarkı besteledim. İlk bestelediğim halde kalması üzerinde bir nokta bile değişiklik olmaması beni etkiledi. Bendeki hissiyatı yoğun olduğu için yeri de farklı oldu dolayısıyla. Benim çevremden aldığım tepkiler çok özeldi. Şarkıyı çaldığımızda “bu kimin, yeni biri mi” diye sorulması. Kendine has ve hiçbir şeye benzemediğinin söylenmesi; sözlerinin çok özel ve anlamlı olduğunu dile getirmeleri benim için çok değerli yorumlar oldu. Tek dezavantajı şarkı çok uzun oldu. Ama bu bizim için anlatım ve ifadeden daha önemli değildi. Dilerim şarkı daha fazla kişiye ulaştığında, hislerimizi paylaşacağımız daha farklı tepkiler de alırız. Her yemeğin bir pişme süresi olduğu gibi biz de pişmeye devam ediyoruz. 

Bir Sen Varsın isimli çalışmanız sadece klip olarak yayınlandı. İleride dijital platformlarda da dinleyiciyle buluşacak mı?

-Evet. Bir Sen Varsın adlı şarkımız da yakın süreçte tüm dijital platformlara verilecek.

Günümüzde CD olarak yayınlanan single sayısı azalırken ve birçok single CD şansı bulamadığı ve dijitalde görülen ilgiye orantılı olarak CD basımı yapılan bir dönemde ilk single çalışmanız da dijital olarak dinleyicilerle buluştu. Bu bağlamda ilerleyen zamanlarda Elleri Yetiyordu’nun CD olarak yayınlanması düşünülüyor mu?

-Bununla ilgili çok ciddi ve hayata geçirmek istediğimiz projelerimiz var. Evet dijital platform şuan her şeyden önce geliyor. Ama albüm tadı, anısı, bıraktığı etki aynı olamıyor. Eskiden sevdiğimiz bir ismin yol boyunca bütün albümünü dinlerdik. Dinledikçe her şarkısını hisseder, onunla birlikte söylerdik. Şimdi playlist yapılıyor ve kimi zaman başka şarkılara şans verilmiyor. Bu nedenle single CD’si değil de  bir albüm oluşturmak isteklerim arasında yer alıyor. 

6)Bu çalışmadan sonra yapmayı düşündüğünüz projeler var mı? Bu doğrultuda ileride albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz?

-Biraz önce bahsettiğim projeyi biraz açmak isterim; şöyle ki çok fazla müzisyen ve emek olduğundan bu sektör içinde sıyrılma çabasından çok fark yaratma, farklı olma amacı gütmekteyim. Şu zamanda çok fazla albüm ile karşılaşamıyoruz. Sanırım bu, sektörde oluşan bir yol haline geldi. Yapılan single ve görseller sonucunda ya bir albüm doğuyor ya da gerek duyulmuyor. Bu noktada albüm biraz çevre sağlayarak ve bilinirlik düzeyi arttıktan sonra çıkartılıyor. Biz bu iki single’ı yaptıktan sonra,oturduk düşündük ve aslında bütünden parçaya ulaşmanın daha keyifli,şık ve müzikal olacağına karar verdik. Dolayısıyla hedef değişikliği oldu bizim için. Görsel; yani klip, nasıl olsa şarkının üzerine gelebilecek bir dokunuş, süs olacak. Önemli olan müziğin, soundun, ifadenin, değerli müzisyen arkadaşlarımızın çalımlarının doyuruculuğuna ulaşmak. Bu nedenle sekiz parçalık bir albüm planlıyoruz. Bu iki şarkımız albümde mutlaka yer alacak. 

Bununla birlikte Ali bey ile yine sahnede olduğu gibi ortak yapacağınız bir single çalışması -ya da bir albüm- projesi var mı?

Ali ile sahnelerimiz ne mutlu ki hep ortak. İnanın iyi yürekli, iyi niyetli sadece müzik adına bir araya gelebilecek insan sayısı çok azaldı. Bu projede Ali vesilesiyle tanıdığım değerli müzisyen arkadaşlarımın her türlü desteği için minnettarım. Ali ile yaptığımız ortak bestelerde var evet. Çeşitli soundlar ve düzenlemeler deniyor üzerinde. Mutfakta kendisi var yani. İyi bir şef. Planladığımız albümde birlikte yazdığımız şarkılar da yer alacak. Dilerim tüm değerli müzisyen arkadaşlarımızla üretimin bitmediği, gelişimin devam ettiği, bu yola yeni baş koymuş müzisyenlere; köstek değil destek olunan bir sektör içinde sevgiyle müziğimizi paylaşmayı sürdürürüz. Bana sorduğunuz bu değerli sorular ve sunduğunuz fırsat için tekrar teşekkürlerimle…

Müzik sizleri her yerde yüreğinizin bir köşesinden yakalasın dilerim… 

Özge Zarin‘e bu güzel röportaj için teşekkür ederim. ‘Elleri Yetiyordu‘yu tüm dijital platformlarda, ‘Bir Sen Varsın‘ı ise Garaj Stüdyo YouTube kanalından bulabilirsiniz.