Röportajlar

İlk single çalışması ‘Milat’ı dinleyicilerle buluşturan Duygu H. Ekşi ile bir röportaj…

Uzun yıllar medyanın içinde hem yapımcı hem de sunucu olarak birçok başarılı çalışmaya imza atan ve kendi yazdığı bir şarkı olan ‘Milat’ı WePlay etiketiyle dinleyiciyle buluşturan Duygu H. Ekşi ile, müzik yolculuğunu ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Milat’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-7-11 yaşları arasında TRT Ankara Televizyon Çocuk Korosu üyesiydim. Ardından özel piyano dersleri aldığım 4 yıllık bir dönem oldu. Kendimi hatırlayabildiğim ilk çocukluk günlerimden beri çok iyi bir müzik dinleyicisi oldum. Üniversite öğrencisiyken, özel radyoların ilk kez yayına girdiği dönemde, Ankara Capital Radio’da DJ’lik yapmaya başladım. Bir de gitar almıştım kendime, beste yapmaya başladım amatörce; ancak ciddi olarak eğilmedim bu yeteneğimin üzerine. Ardından Istanbul’a yerleşip Kanal D’de yapımcı olarak çalışmaya başladım. Uzun yıllar süren medya yaşamımda zaman zaman müziğe eğilmeyi aklımdan geçirsem de, yoğunluktan eğilemedim hiç üzerine; ki bu durum bugün biraz pişmanlığımdır. Oğlumun doğumuyla iş yaşamına ara verince, onu büyütürken kendime bir alan yarattım ve bestelerimi hayata geçirebilmek için demolar hazırlamaya başladım. Sonra söz yazmaya başladım bestelere. Böyle böyle birikti şarkılar. Kendim söylemeyi düşünmüyordum aslında, ama müzik camiasına uzak olunca yorumculara şarkılarımı duyurmakta zorlandım ve kendim söylemeye karar verdim.  

WePlay Müzik / Haluk Polat ile yollarınız nasıl kesişti?

-Bu dönemde WePlay ve Haluk Polat’la tanışma fırsatım oldu. Çok doğru bir isim, gerçekten şanslıyım. Haluk Bey şarkılarımı dinledi, sağ olsun beğendi, ardından bir single çıkarmaya karar verdik ve Milat’ı seçtik. 

Milat ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-O konuda çok mutluyum. Hem melodi hem sözler için beğenilerini dile getirenler o kadar çok ki..  Beğenmeyen de olacaktır; ancak olumsuz bir yorum almadım hiç. 

Günümüzde CD olarak yayınlanan single sayısı azalırken ve birçok single CD şansı bulamadığı ve dijitalde görülen ilgiye orantılı olarak CD basımı yapılan bir dönemde Milat dijital olarak dinleyicilerle buluştu. Bu bağlamda ilerleyen zamanlarda Milat’ın CD olarak yayınlanması düşünülüyor mu?

-Şu an bilemiyorum. Henüz çok yeni ve tadını çıkarıyorum, zira çok uzun süren bir uğraşının, hayalin ilk meyvesi Milat. Bir süre izleyip zamanla karar vereceğiz yola nasıl devam edeceğimize.. 

Milat’ın düzenlemesini Polat ile birlikte yapan Yasin Kayırtar ile çalışmaya nasıl karar verdiniz?

-Yasin Bey zaten WePlay’in prodüksiyon ekibinde. Haluk Bey’le düzenlemeyi birlikte yaptılar ve Yasin Bey’in bağlamasıyla şarkı bambaşka bir ruh kazandı. İkisiyle de çalışmak büyük şans oldu benim için. 

Bu çalışmadan sonra yapmayı düşündüğünüz projeler var mı? Bu doğrultuda ileride albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz?

-Tabi, ancak dediğim gibi şimdi bir süre izlemede kalacağım..  Bir bestemi yakında bir yorumcu seslendirecek, bunun için de büyük heyecan duyuyorum.  Beste yapmaya da devam ediyorum.. Bu sırada kendi kendine şekillenecektir her şey..  

Duygu H. Ekşi’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. ‘Milat’ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.