Röportajlar

Sevilen şarkı “Oyalama Beni”yi kendi yorumuyla dinleyiciyle buluşturan Kübra Can ile bir röportaj…

İlk single çalışmasında Eda & Metin Özülkü’ye ait ve Ajda Pekkan yorumuyla hatırladığımız ‘Oyalama Beni’yi daha hareketli ve kendine özgü bir yorumla seslendirerek esere başka bir boyut katan Kübra Can ile Bi’Kuble için, single öncesi müzik yolculuğunu, single çalışmasını ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Oyalama Beni’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-2007 yılında İzmir’e okumak için geldim ve Ege Üniversitesi Türk Müziği Konservatuvarı’ndan mezun oldum. O yıldan beri aktif bir sahne hayatım var. Önceleri okul harçlığımı çıkarmak için ufak sahnelerde şarkı söylüyordum, daha sonra festivaller, konserler şeklinde devam etti ve ülkenin dört bir yanını gezip birçok konser verme şansına eriştim.

Oyalama Beni’yi yeniden seslendirmeye nasıl karar verdiniz? Çalışmanın oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda prodüktörünüz Firuz Anlı ile yollarınız nasıl kesişti?

-Okuldan mezun olduktan sonra artık sesimi daha çok insana duyurmam gerektiğini ve bunun ulusal bir çalışmada olması gerektiğini düşündüm ve bir ortak arkadaşım vasıtasıyla Firuz Anlı ile tanıştım. ”Yarım Adam” isimli bir şarkı hazırlamış, klibini çekmek için İstanbul’a gelmiştim. Bunun için Firuz bey ile bir toplantı yaptık. Fakat Firuz bey, “Oyalama Beni” şarkısının dinleyiciler tarafından çok özlendiğini, eskide kalıp unutulmaması gerektiğini ve şarkının bana çok yakışıp altından kalkabileceğimi söyleyerek, ”İlk olarak o şarkıyı yapalım, sana nasip olsun” demesinden sonra benim de bu fikre içim ısındı. Kendi projem askıya alıp ”Oyalama Beni” ile çıkış yapmaya karar verdim. Bundan sonrası su gibi gelişti.. Beraber gidip şarkının bestecisi Metin Özülkü’den şarkımızı aldık; sağ olsun çok güzel bir jest yaparak bize armağan etti şarkısını.

Kerem Ökten ile yollarınız nasıl kesişti?

-Şarkıyı aldıktan sonra sevgili Kerem Ökten’in yanına gittik; ve şarkımızı onun tecrübeli ellerine emanet ettik. Bizi hiç yanıltmadı ve bence muhteşem bir iş çıkardı.

DMC ile yollarınız nasıl kesişti?

-Şarkıyı tamamladıktan sonra sevgili Samsun Demir ile bir toplantı yaptık; o da bizi şirketinin bünyesine dahil ettikten sonra artık DMC’li olduk.

Single ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkı, 1.5 ay gibi bir sürede tamamen organik bir şekilde 1 milyona yakın tıklandı; radyolarda, gece kulüplerinde, kafelerde çalındı, sosyal medyada sevildi. Yeni nesil dinleyiciler şarkıyı ilk benim seslendirdiğimi sansalar da 90’lara yetişenler hemen şarkıyı tanıyıp çok sevdiler ve direkt eşlik etmeye başladılar.

Günümüzde single çalışmaların birçoğu, Oyalama Beni gibi CD olarak değil sadece dijital olarak çıkıyor. Sizce sadece dijital olarak dinleyiciyle buluşunca mı yoksa hem dijital hem CD olarak basılınca mı daha çok dinleyiciye ulaşıyor? Bu bağlamda siz müziği dinleyici olarak genellikle hangi kanaldan dinliyorsunuz? (CD, Dijital platform vs.)

-Evet, öyle bir durum var. Artık dijital platformlarda daha etkin bu tarz çalışmalar. Ben de mantıklı buluyorum bu durumu, çünkü bu bir single çalışması. Tek şarkılık bir çalışma için CD basıp satmak o kadar mantıklı gelmiyor. Ama benim hali hazırda pek çok şarkım var. Bu şarkıları bir proje haline getirip albüm yapmaya karar verdiğimde elbette ki CD olarak yayınlamak isterim. Çünkü ben de arabamda ve evimde CD koleksiyonu olan iyi bir dinleyiciyim, emeğe saygı duyarım.

Eseri yorumlamanız ile ilgili Eda ve Metin Özülkü’den bir geri dönüş aldınız mı?

-Evet, şarkımız ilk çıktığında Özülkü çiftinden çok güzel geri dönüşler aldım. Aranje için ve yorumum için tebrik ettiler. Beklediklerinin üzerinde bir performans olduğunu, tam destek yanımda olduklarını söylediler ve iyi dileklerini ilettiler.

Oyalama Beni’den sonra düşündüğünüz yeni projeleriniz (albüm ya da yeni bir single) var mı?

-Az önce de bahsettiğim gibi hali hazırda olan şarkılarımı dinleyiciyle buluşturmayı düşünüyorum. Çok güzel bir müzik yolculuğu, beni ve müzikseverleri bekliyor. 11 yıllık aktif sahne hayatım ve konservatuvar eğitiminin vermiş olduğu tecrübe ve birikimim ile eteğimdeki taşları dökmeye hazırlanıyorum. Ben bu kadar söyleyeyim, gerisi sürpriz olsun… 

Kübra Can’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. ‘Oyalama Beni’yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.