Röportajlar

İlk solo teklisi “Dalımdan Kopmalıydım”ı dinleyicilerle buluşturan Gökçe Kasacı ile bir röportaj…

Son dönemlerde düetleriyle tanınan pek çok isim, solo kariyerlerini de başlatarak dinleyicilerin beğenisini kazanmaya devam ediyor. Bu isimlerden birisi de, ilk solo teklisi “Dalımdan Kopmalıydım”ı geçtiğimiz günlerde Zoom Music etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Gökçe Kasacı oldu. Kasacı ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Hu’ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Müzik ile olan bağım küçüklükten beri sürüyor olsa da, farklı bir alanda hayatımı devam ettiriyorum aslında. Boğaziçi Üniversitesi’nde Biyomedikal mühendisliği bölümünde doktora öğrencisiyim. Yıllardır mesleğimle ilgili çalışmalara devam ediyordum fakat müzikle olan bağım hiç kopmadı. Arkadaşlarımla amatör çalışmalar içindeydim, bir süre de Boğaziçi Üniversitesinin Klasik Müzik korosunda yer aldım. Müziğe olan bakışımı değiştiren bir deneyim olduğu için onu ayrıca özel bir yere koyuyorum.


Bir teklide yer alma süreciniz nasıl gelişti; bu bağlamda “Hu”yu birlikte seslendirdiğiniz Kemal Dinç ve Art Akademie ile yollarınız nasıl kesişti? Hu ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Pandeminin başlarında hepimiz evlere kapanmak zorunda kalınca, ben de gitar çalmaya giriştim. Malum herkes yeni bir şeylere heves etmişti, hayatlarımız değişti o süreçte! Arada da sosyal medya hesaplarımda çalıp söylediğim kayıtlar atmaya başlayınca Kemal Dinç bu videolara denk gelmiş, sosyal medya üzerinden iletişim kurduk ve birlikte Hu şarkısını seslendirdik. Kayıtları ben İstanbul’da yaparken, o da Almanya’da yaptı. O sırada tabi ki Art Akademi’yi de tanımış oldum. Hu şarkısındaki vokallerle ilgili olumlu geri dönüşler aldım. Vokalimi farklı bir tarzda kullanabildiğim bir şarkı olduğu için eşlik etmekten mutluluk duydum.

Hu’nun ardından Umut Yunus Ateş ile Genç Osman Yavaş eseri “Bu Şehirden”i yayınladınız. Umut Yunus Ateş ve Zoom Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? Bu şarkıyı yorumlamaya nasıl karar verdiniz, kayıt süreci nasıl gelişti ve Bu Şehirden yorumunuz ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Umut ile tanıştığımızda aklımızda bir sürü cover şarkı yapıp videolar yükleme fikri vardı. “Hangi şarkılar olabilir? “diye düşünürken benim aklıma birden Genç Osman Yavaş’ın Bu Şehirden şarkısı geldi. Aslında şarkıyı daha önce söylemeyi denememiştim, sadece çok severek dinlerdim. Umut da ne tesadüftür ki şarkının Sofar videosunda gitar çalıyormuş. Sonrasında biraz çalışıp, evde kendi kendimize bir kayıt alıp kişisel hesaplarımızda yayınladık. Hikâye biraz da şarkıyı yükledikten sonra Engin Akıncı’nın görmesiyle başladı. Genç Osman Yavaş’ın da yayınlamamız konusundaki desteğiyle birlikte, bu şarkıyı kaydetme kararı aldık. Şarkımız Engin Akıncı idari prodüktörlüğünde Zoom Müzik‘ten çıkmış oldu.

İlk solo tekliniz ise sözlerini yazıp Ateş ile bestelediğiniz “Dalımdan Kopmalıydım” oldu. Dalımdan Kopmalıydım’ın oluşum süreci nasıl gelişti?

-Pandemide evde kapalı kalmak bize “Ne yapıyoruz aslında?” sorusunu sordurdu diye düşünüyorum. Bazen o kadar hızlı gideriz ki ne yaptığımızı düşünmeyiz bile. Tam da bu noktada bir duvara çarpar gibi kendimizle baş başa kalınca, benim de herkes gibi kendime sorduğum sorular oldu. Fark ettim ki aslında üstüme olmayan kıyafetler gibi giyinip taşıdığım her şey bana mutsuzluk veriyormuş. O yüzden kendi sesimi duymam gerektiğini kendime hatırlattığım bir şarkı oldu benim için. Melodi ve sözler çıktıktan sonra Umut ile dinledik, melodisini birlikte tekrar şekillendirdik. İlk solo teklim çıkmış oldu.

Dalımdan Kopmalıydım’ın düzenlemesini üstlenen Alican Özbuğutu ile yollarınız nasıl kesişti?

-Şarkıyı Engin Akıncı ile paylaşıp kaydetme kararı aldıktan sonra “Şarkının aranjesi için kiminle çalışabiliriz?” diye düşündük. Engin bey yıllar önce çalıştığı Alican Özbuğutu’yu önerdi. Tarz olarak yeni bir şey yakalama fikrindeydik. Alican ile tanıştık ve birlikte çalışmaya başladık. Alican’ın oluşturduklarını çok beğendik, Umut da gitarlarıyla şarkıya bambaşka bir renk katınca, şarkının dinlediğiniz hali çıkmış oldu.

Dalımdan Kopmalıydım ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkı yeni çıkmasına rağmen birçok olumlu dönüş aldım. Özellikle şarkının sözlerini çok sevdiklerini söylediklerinde mutlu oluyorum. Küçüklüğümden beri kitaplarla çok iç içe büyüdüm. İlk defa tam anlamıyla şarkı sözü yazmaya çalıştım, umarım ileride çok daha iyilerini yazarım diye umut ediyorum.

Klibi yöneten Mustafa Köksalan ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Mustafa Köksalan ile yine Engin Bey’in önerisi ile tanıştık. Sinematografik bir bakış açısı olduğu için çalışmanın çok doğru olacağının düşündük. Mustafa bey şarkıyı dinledikten sonra klipteki fikirlerle bize geri dönüş yaptı. Şarkıda kendini arayan birinin sözleri olduğu için bana benzeyen cansız bir modelle göründüğümüz sahneler kullandık. Çekerken de izlerken de çok eğlendik ve çıkan sonuçtan da mutluyuz. Geri dönüşler şimdilik bir hayli iyi.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Şimdiye kadar çıkan şarkılar alternatif pop tarzında oldu. Fakat samimi olmak gerekirse ben de nasıl tanımlamam gerektiğini uzun uzun düşündüğüm bir süreçteyim. Birçok farklı tarzda şarkı dinleyerek ve söyleyerek büyüdüm. Türkiye’de doğmak birden fazla müzik türüyle tanışmamızı sağladı. Bazen kafamız karışıyor gibi olsa da bazen de birden çok duyguyu aynı anda yaşıyor gibi şarkılar söyletiyor bize. Müzik yolculuğum çok yeni olduğu için dilerim tüm bunları zamanla ifade edebileceğim şarkılar yapabilirim. 

Dalımdan Kopmalıydım’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Bu süreçte yeni şarkılar yapmaya devam ettiğim için yine kendi bestelerimle devam etmeyi düşünüyorum. Aklımda tabii ki sevdiğim sanatçıların şarkılarını seslendirmek de var. 

Gökçe Kasacı’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Dalımdan Kopmalıydım”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.