Röportajlar

İlk teklisi “Mis”i dinleyicilerle buluşturan Alança ile bir röportaj…

Alança… Müziğin eğitiminden gelen ve hem sahnelerden hem de O Ses Türkiye ile tanınan Alança, geçtiğimiz günlerde elektronik pop tınılı ilk teklisi “Mis”i Ellipsis etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Alança (Alança Oskay) ile Bi’Kuble için müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Mis”e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Çok küçük yaşlardan beri müziğin içindeyim. 12 yıllık bir eğitim hayatının ardından müziği keşfetmeye, öğrenmeye ve değerli sanatçılarla bunu sahnede icra etmeyi deneyimlediğim bir dönemden geçiyorum. Konservatuvarda anasanat dalım kemandı. Yapmak istediğim müziğe ne şekilde ve nasıl yön verebileceğimi öğrendiğim, müzikal anlamda ne istediğimi ve ne istemediğimi sorgulayabildiğim sancılı ama değerli bir süreçti. Bana ne kattığı ile ilgili keskin cümleler kuramıyorum. Zaman içinde göreceğim.

Ayrıca O Ses Türkiye’ye katılmaya nasıl karar verdiniz ve yarışma deneyiminiz size neler kattı?

-Üzerinden uzun zaman geçtiği için çok net hatırlayamıyorum ancak yakın çevrem katılmamı istediği için başvuru yapmıştım. Hatta bir yıl sonra çağrıldığımda başvuru yaptığımı bile unutmuştum. Yarışma psikolojisi ile sahnede olmanın verdiği heyecan birleşince daha farklı bir duygu durumunun içine giriyorsunuz. Bu duygu durumunu yaşamak dışında bir kazanımım olmadı, maceram çok kısa sürdü.

Öte yandan, Ümit Besen ve Pamela ile de çalıştınız. Kendileriyle yollarınız nasıl kesişti?

-Profesyonel sahne hayatıma Pamela ile başladım. En kısa haliyle anlatacak olursam Pamela okuduğum üniversiteye konsere geldi ve onunla konuşmak için bir süre bekledim. Aklımda uzun zamandır profesyonel ve iyi bulduğum bir sanatçıya back vokallik yapma düşüncesi vardı. Pamela geldiğinde bunu kaçırmak istemedim. Karşılıklı görüşmeler sonucunda sahne hayatıma başladım. Daha sonra Ümit Besen’in ekibinden bir teklif aldım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve “Mis”in sahibi Gökhan Tümkaya, düzenlemesini üstlenen Efe Demiryoğuran ve Cihangir Aslan ile yollarınız nasıl kesişti?

-Ümit Besen ile çalışmaya başlamak aynı zamanda kendi solo kariyerim için çalışmaya başlamaktı benim için. Çünkü bugün bana destek olan, bana inanan, müzik yapmaktan çok keyif aldığım, çok sevdiğim büyüklerimle burada tanıştım. İlk olarak Ümit Besen’in bas gitaristi ve müzisyenliğine çok saygı duyduğum canım Efe abi (Efe Demiryoğuran) ile tanıştım. Daha sonra beraber müzik yapmaya karar verince Gökhan abiyle (Gökhan Tümkaya) ortak bir şekilde müzik işleri yürüttüğü kayıt stüdyosu Harem’s de bir araya geldik. Görüşmeler, konuşmalar sonucunda kısa sürede enerjilerimizin ve düşüncelerimizin ortak paydada buluştuğunu gördüm. Şarkı üzerinde çalışmaya karar verdiğimizde Efe abi beni Cihangir (Cihangir Aslan) ile tanıştırdı. Böyle “salt yetenek” bir müzisyenle tanıştığım için de çok şanslıyım.

Ellipsis ile yollarınız nasıl kesişti?

-Ellipsis ile Harem’s ortak pek çok müzik işi yürütüyor. Ben de bunun bir parçası olduğum için çok mutlu ve şanslıyım.

Mis ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Gerçekten hem müzikal anlamda hem de görsel anlamda kaliteli bir iş ortaya koyduğumuzu düşünüyorum. İnsanlar şarkının enerjisini ve onlara hissettirdikleri duyguyu sevdiler.

Mis’e İmre Haydaroğlu yönetmenliğinde bir klip çektiniz. Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldınız?

-Benim ilk klip deneyimim olmasına rağmen bilinmezliğin verdiği heyecan bir yana kendimi hep çok motive ve enerjik hissettim. Bunda İmre Haydaroğlu‘nun verdiği pozitif enerji çok büyük etken. Kendisiyle çalışmak çok büyük şans.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Herhangi bir türe, tarza, kalıba vs koymak, sınırlandırmak gibi pek doğru gelmiyor bana. Sanki bu adlandırmalar yaratıcılığı yıkacakmış gibi. Mis için konuşmam gerekirse şimdilik elektronik pop çılgın bir kız dinliyorsunuz. 

Mis’ten sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Bakalım bu kız, yolculuğunda başka hangi diyarları keşfedecek? Dinleyelim, görelim! (gülüyor)

Alança’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Mis”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.