Röportajlar

İlk solo teklisi “Geçer Mi?”yi dinleyicilerle buluşturan Elif Bestehan ile bir röportaj…

Elif Bestehan Görmüş… Müziğin eğitiminden gelen ve bu bağlamda hem İTÜ TMDK Ses Eğitimi ve Istanbul Üniversitesi Müzikal Tiyatro mezunu olan; 2020’de ise hem uzun zamandır birlikte çalıştığı Caner Şahin ile düeti “Durma”yı hem de Şahin’in grubu Bermuda ile seslendirdiği “Biz” şarkısını dinleyicilerle buluşturdu. Ocak’ın son günlerinde Şahin eseri ilk solo teklisi “Geçer Mi?”yi Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Elif Bestehan ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk. 

Öncelikle Geçer Mi?’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitimleriniz size müziksel anlamda neler kattı?

-Müzik yolculuğum 5 yaşında Eyüp Musiki Vakfı Çocuk Korosu’yla başladı. Daha sonra Batı Müziği koroları da buna eklendi dolayısıyla konservatuvara girene kadar koro kültürüyle yetiştim. Bir müzik tarzıyla da kendimi sınırlandırmadım, birçok tarzda kendimi geliştirdim. Konservatuvar eğitimi her şeyden önce farkında olmadan yaptığım müziği gerek teorik, gerek de tarihsel olarak bilinçlenerek yapmamı sağladı.

Bununla birlikte (Geçer Mi?’de de düzenlemenizi üstlenen) Caner Şahin ile YouTube’daki videolarınızla tanıdık sizi. Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti ve bu bağlamda birlikte yaptığınız “Durma” teklisinin oluşum süreci nasıl gelişti? 

-Caner Şahin’le konservatuvardan beri çok yakın arkadaşız. O zamanlar ve daha sonrasında konuştuğumuz, hayal ettiğimiz şeyleri şu an yaşıyoruz diyebilirim. YouTube kanalı açmamda ve üzerine düşmemde payı çok büyüktür ayrıca bunun için kendisine tekrar çok teşekkür ediyorum, onun şarkılarını seslendirmek, biraz da arkadaş olmamızdan dolayı benim için büyük bir keyif çünkü her şeyden önce o şarkıların hikayelerini, nasıl yazıldığını, ortaya çıkana kadar yaşanmışlıklarla nasıl bir süreçten geçtiğini çok iyi biliyorum. “Durma” başlarda Caner’in tek yayınlayacağı bir şarkıydı ama daha sonra üzerine tekrar düşünüldüğünde, gerek sözleri gerek müziği olsun, merak uyandıran, gizemli bir kadın sesiyle şarkının mesajını daha güzel ileteceğini düşündük.

Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-YouTube’a videolar atmaya başladığımda, Avrupa Müzik ailesinden Cenker Çatalbaş benimle iletişime geçti ve bu şekilde güzel bir yola çıktık, öncelikle kendisine, daha sonra da tüm Avrupa Müzik ailesine ayrıca teşekkür ederim.

Durma ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Durma” bizim için süresi olmayan şarkılardan biri, bu anlamda da farkını hala çok güzel ortaya koyuyor. Bir sürü güzel geri dönüşler aldık, içlerinden ayırmam gerekirse “Daha önce hiç böyle bir parça dinlememiştik.” gibi geri dönüşler beni çok mutlu edenlerden biri oldu diyebilirim.

Ayrıca 2020 içinde Caner Şahin’i tanıdığımız “Bermuda” grubuna “Biz” şarkısında eşlik ettiniz. Grup ile ortak bir çalışma yapma fikri nasıl gelişti ve “Biz” yorumunuzla ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Caner yakın arkadaşım olmasının dışında, çok rahat her tarzdan müziği konuşabildiğim biri, bu camiada bu da ayrıca büyük şans. Bermuda’nın albümü için hazırlığa başladıklarında, Caner şarkıların pilot kayıtlarını bana dinletti, hepsini çok beğendim ve kesinlikle bir şarkıda düet yapmayı çok istediğimi söyledim, grubun diğer üyeleri İbrahim ve Ufuk da aynı zamanda arkadaşlarım oldukları için, sağ olsunlar onlar da en az benim kadar heyecanlanarak, “Biz”in ortaya çıkmasını sağladılar. Yakın çevrem çok şaşırmadı elbette çünkü özellikle lisede Rock söyleyerek geçirdiğim bir dönem var, yabancı olduğum bir alan değil. “Biz”e de hiç yadırganan bir tepki almadık, bu da şarkıyı layığıyla icra ettiğimizin keyifli sonucu oldu.

Solo bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Şahin bestesi-prodüksiyonu “Geçer Mi?”yi yorumlamanız nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Ufuk Alkan ile yollarınız nasıl kesişti?

-YouTube’a videolar yüklemeye başladığımda, dinleyenlerden bir şarkı çıkarmam gerektiğiyle ilgili çok fazla mesaj aldım, bu anlamda aynı zamanda dinleyen herkese çok teşekkür ederim. “Geçer mi?” ilk olarak YouTube’a akustik yüklediğim bir parçaydı, dinleyenler sayesinde büyüdü ve yine arkadaşım olan Ufuk Alkan’ın düzenlemesiyle profesyonel bir çalışma olarak yerini aldı. 

Geçer Mi? ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Geçer Mi?” bir ayrılık sürecinde kendisini arayan, bu süreçte yaşanılan acıyı ve çaresizliği tüm gerçekliğiyle gösteren, geride bırakılmış birinin hikayesi. Şarkı yayınlandıktan bana kendi ayrılık tecrübelerini yazan, hatta bununla kalmayıp benim tecrübelerime dair bir sürü tahminler yürüten ve tüm bu tahminlerin dışında, bir ayrılığı bu şekilde anlattığım için teşekkür eden çok insan oldu, beklediğimin üzerinde geri dönüşler aldım açıkçası, bunun için de ayrıca mutluyum, çok teşekkür ederim.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendimi bu sürece gelene kadar birçok tarzda geliştirmeyi hedeflemiştim şimdi hangi şarkı neyi isterse o şekilde yorumlayabilecek durumdayım. Yaptığım düetlere de bakacak olursak, müziğim, şarkının isteğine göre Rock’ı da, alternatifi de, elektroniği de, fanteziyi de barındırıyor. Kendimi büyüdüğüm kültürden soyutlamadan, müziğime de bunu yansıtarak anlatmaya çalışıyorum.

Geçer Mi?’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Şu an hazırlığınızı yaptığımız yeni bir şarkı var. 2020 de aslında planlıydı ve bu şekilde şarkılar yayınlandı, 2021 için de aynı şeyi söyleyebilirim, “Geçer Mi?” şarkısını, yapacağım daha güzel şeylerin başlangıcı olarak düşünmek yerinde olur.

Elif Bestehan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Geçer Mi?”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.