Röportajlar

İlk teklisi “Reva”yı dinleyicilerle buluşturan Erdem Sur ile bir röportaj…

Erdem Sur… Eğitimi doğrultusunda bir Diş Hekimi, hobileri doğrultusunda ise spor ve müzik ile ilgilenen Sur, kendi eseri ilk teklisi “Reva”yı geçtiğimiz günlerde Orient Music etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Sur ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk. 

Öncelikle Reva’ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Öğretmen bir anne ve asker bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldim. İlk, orta, lise ve üniversiteyi İstanbul’da okudum. İstanbul Üniversitesi Çapa Diş Hekimliği Fakültesi’ni bitirdim. Mesleğimle ilgili yurt içi ve dışında eğitimler aldım. Halen İstanbul Bakırköy’deki kendi kliniğimde hizmet vermekteyim. Hekimlik haricinde aktif bir spor hayatım oldu. Birçok dalda lisanslı olarak spor yaptım, yardımcı antrenörlük de yapıyorum. Bütün bunların dışında müzik hep hayatımın içindeydi. Solistliğimin dışında gitar, piyano ve biraz da keman çalıyorum. Kendime kayıtlı 15 bestem var. Müzisyen bir aileden geliyorum. Pandemiden önce çeşitli mekanlarda program yaptım. “Reva” ile müziğe tekrar bir merhaba dedim! 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Reva’nın oluşum süreci nasıl gelişti?

-”Reva” yaklaşık 4 sene önce bestelediğim bir eserimdi. Bütün müzisyen ve çevremdeki arkadaşlarımın duyurulması konusunda bana baskı yaptığı bir çalışmaydı. Aslında bu proje bir sene önce bitmişti. Pandemi nedeniyle askıya almıştık. Doğru zamanın geldiğini düşünüp sizlerle buluşturmaya karar verdik…

Düzenlemenizi üstlenen Kemal Eren ile yollarınız nasıl kesişti?

-Sevgili Kemal’le yollarımız ortak bir müzisyen arkadaşımız vasıtasıyla kesişti. Elektriğimiz tuttu ve bu güzel eseri ortaya çıkarttık. 

Orient Music ile yollarınız nasıl kesişti?

-Orient Müzik ile Kemal sayesinde tanıştım…

Reva ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Reva” ile ilgili her yaş grubundan geri dönüşler çok iyi oldu. Türk’ünden yabancısına tepkiler harika. Yarattığınız bir eserin kabul görmesi muhteşem bir şey! (gülüyor)

Reva’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-“Reva” haricinde şu an hali hazırda bekleyen 14 eserim daha var. En az “Reva” kadar iddialı şarkılarımı dinleyicilerimle buluşturmak için sabırsızlanıyorum!

Erdem Sur’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Reva”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.