Röportajlar

Yeni teklisi “Başka Sen”i dinleyicilerle buluşturan Sidar Baran Taş ile bir röportaj…

Sidar Baran Taş… İçindeki müzik tutkusuyla amatör çalışmalar ve sahneler doğrultusunda kendi eserlerini dinleyicilerle buluşturmaya başlayan Taş, 2021 ile birlikte ilk olarak kendi eserlerini akustik olarak icra eden genç müzisyen ve grupları bir araya getiren Karma Akustik projesinin ikinci sezonu doğrultsunda kendi eseri “Benden Geriye”yi seslendirdi; en son geçtiğimiz haftalarda yeni teklisi “Başka Sen”i Moon Stage Music etiketiyle dinleyicilerle buluşturan, Aslen Hakkari’li olan ve Ankara’da doğup büyüyen, Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümünde eğitimine devam eden Taş ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, albümünü, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk. 

Öncelikle Meğersem’e kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız? 

-İlk teklim öncesinde, kendim evdeki olanaklarımla ufak ufak demolar yapıp bunu SoundCloud veya YouTube hesabım üzerinden çevremdeki insanlara ulaştırıyordum. Ufak tefek yerlerde sahneler alıyordum.

Profesyonel bir çalışma yayınlamaya nasıl karar verdiniz, ilk EP’niz Meğersem’in oluşum süreci nasıl gelişti? Fono Müzik ve düzenlemenizi üstlenen Hatem Tutkus ile yollarınız nasıl kesişti?

-2017 yılının Mayıs ayında Fatma Turgut’un konserinde şans eseri sahneye çıktım ve kendisiyle şarkı söyleme şansım oldu, o sıradaki o atmosfer, sahne, kitle beni çok etkiledi ve kendi kendime “Ben bu işi yapacağım!” dedim. Ardından o zamanlar yeni yazmış olduğum Meğersem ve Hani adlı şarkılarımı Fono Müzik’e ilettim ve olumlu dönüş aldıktan hemen sonra sağ olsunlar beni Mersin’den İstanbul’a davet ettiler, çalışmalara başladık. Hatem Tutkus ile bu çalışmalar aracılığıyla tanışma şansım oldu ve kendisi çok başarılı bulduğum bir aranjör ve değerli bir insandır benim için.

 Meğersem EP’niz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Profesyonel anlamda ilk çalışmam olduğu için ben ve dinleyicilerim çok heyecanlıydık, çok güzel karşılandı şarkı. Çok güzel dönüşler aldım, insanların kalplerine dokunabildi şarkılarım, zaten hedefim de buydu hep.  Bu çalışma sonrasında müzik piyasasında birçok isimle tanıştım ve işi bir adım daha ileriye taşıyabildim.

2020 ortasında “Karavan”ı yayınladınız. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti ve Garaj Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? Karavan ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Maalesef ki halen içinde bulunduğumuz bu pandemi sürecinde, yeni bir tekli çıkarmak benim için çok sancılı bir süreç oldu. Haziran’da çıkarmayı planladığımız şarkı Eylül ayına sarktı. Tüm çalışmalarımız tamamlandıktan sonra klibimizi ve şarkımızı Garaj Müzik’e ilettik, şarkıya sıcak baktılar ve beraber çıkış sağladık. “Şarkının geç çıkması kötü mü oldu?” derseniz de; “Hayır, bence olmadı.” derim… Çok güzel dönüşler aldık, ilk hareketli şarkımdı ve insanların dinlemekten çok keyif aldığını söyleyebilirim. Sefa Baykır yönetmenliğinde çok keyifli bir klip ile de şarkının sıcaklığını insanlara hissettirdik.

 Ayrıca, Karma Akustik projesinin ikinci sezonunda “Benden Geriye” eserinizi seslendirdiniz. Projeye katılmaya nasıl karar verdiniz? Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti ve şarkınızla ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? Bu bağlamda bu proje size müziksel anlamda neler kattı?

-Projeyi Burçin Turna’nın paylaşımlarından gördüm ve gerçekten çok güzel bir düşünceyle genç müzisyenlerin yer aldığı bir proje ortaya çıkarmışlar. Kendisine ulaştım, sağ olsunlar kırmadılar beni ve projenin 2. sezonunda bana yer verdiler. “Benden Geriye” şarkısı ise bir arkadaşımla muhabbet sırasında “Dur bi şarkı yazacağım!” dememin ardından, o anki içimden geçen kelimeleri müziğe dökmemle oluştu. İlk defa yaptığım bir eserimi akustik bir şekilde dinleyiciyle buluşturdum, güzel bir deneyim oldu benim için.

En son “Başka Sen”i yayınladınız. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Eserin sahibi Uğur Şimşir ile yollarınız nasıl kesişti? Bu bağlamda aranjörünüz Hatem Tutkus’un oğlu Elber Tutkus ile çalışma süreci nasıl gelişti?

-Uğur Şimşir ile Mersin’de sahne aldığım mekanda yollarımız kesişti. Kendisi çok değerli bir dostum ve çok yetenekli bir besteci, müzisyendir. “Başka Sen” şarkısı Uğur’un ilk yazdığı şarkı olup onun için çok değerli bir beste. Şarkıyı çok beğendiğimi ve yayınlamak istediğimi kendisine ilettiğimde, o da bu konuda beni destekledi ve ben de profesyonel anlamda çalışmaları başlattım. Elber Tutkus çok yetenekli genç bir aranjör, geçmişte çok güzel trap alt yapısıyla yaptığı çalışmalarını da dinleme şansım olmuştu. Can Stüdyoları’nda kayıtlarımızı gerçekleştirdik beraber kendisi de şarkıya çok güzel yoğunlaşarak başarılı bir iş çıkardı ortaya.

 Moon Stage Yapım ile yollarınız nasıl kesişti?

-Moon Stage Yapım ekibinden, değerli yapımcım Serdar Can ile Karma Akustik projesi için İstanbul’a gittiğimde Burçin hanım aracılığıyla tanıştım. Kendisine şarkıyı dinlettiğimde şarkıyı beğendi ve çok sıcak, samimi bir şekilde karşıladı, ardından kendileriyle çalışmaya başladık ve ilerde çok güzel işlere imza atacağız beraber emin olabilirsiniz.

Başka Sen ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Başka Sen” çok güvendiğim bir şarkımdı fakat ilk trap alt yapılı şarkım olduğundan, dinleyici kitlemin bunu nasıl karşılayacağını pek kestiremiyordum açıkçası. Fakat şarkı çıktığı andan itibaren çok güzel dönüşler almaya başladık, insanlara hem şarkıyı sevdirmeyi hem de hissettirmeyi başardık. Daha “Başka Sen”’i ulaştırıp hissettireceğimiz çok kişi var…

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müziğimi duygu odaklı ve samimi müzikler olarak tanımlayabilirim. Yaptığım müziklerde ilk hedefim öncelikle dinleyicilerin kalbine dokunmak olmuştur hep. Bu durum hareketli şarkımda da slow şarkımda da geçerlidir. “Hani” şarkımda umudu, “Karavan”da sahil havasını, “Başka Sen”de pişmanlığı, insanlara hissettirmek istedim. Bunu da başardığımı umuyorum.

Bununla birlikte Elapro Sahne’ye de katıldınız. Elapro Sahne’ye katılmanız nasıl gelişti?

-Elapro YouTube kanalını ilk gününden beri takip ediyorum diyebilirim, Elapro ekibinden Kaan beye ulaştım kendisi sesimi yorumumu dinledikten sonra bir videolarında bana yer ver verdiler ve İstanbul’a gidip “Drama Köprüsü”nü kaydedip dinleyicilerle buluşturduk…

Bununla birlikte çeşitli şarkıları yorumlayıp YouTube hesabınızda paylaşıyorsunuz. Bu tarz çalışmaları yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve sizce YouTube, yorumlarınızı duyurmada etkili mi?

-Kendi bestelerim genelde pop türündedir. Fakat özgün müzik, ve Türk Halk Müziği’nde seslendirmekten keyif aldığım, şarkıyı hissedebildiğim, birçok değerli eser var. YouTube platformu insanlara ulaşmak açısından çok etkili bir platform. Ben de bu şarkıları insanlara ulaştırabilmek amacıyla belirli zaman aralıklarında YouTube üzerinden videolar paylaşıyorum.

Başka Sen’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Başka Sen sonrasında çok yetenekli bir kadın arkadaşımla güzel bir düet şarkıyı dinleyicilerle buluşturmayı planlıyoruz. Şu anda çalışmalara başladık. Bu şarkı sonrasında da çalışmaları durdurmadan fırından taze çıkacak birçok şarkıyı sizlerle buluşturmayı planlıyoruz. 

Sidar Baran Taş’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Başka Sen”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.