Röportajlar

İlk solo teklisi “Good Bye”ı dinleyicilerle buluşturan Uncle Y ile bir röportaj…

Uncle Y… Önceleri prodüktör olarak pek çok rap çalışmasına katkıda bulunan Uncle Y, solo kariyerine de yönelerek iki ortak çalışma sonrasında Slap House tınılı ilk solo teklisi “Good Bye”ı Push Up Music etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Uncle Y (Yasin Şen) ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle ortak olarak yer aldığınız tekli “TEK”e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda Depar ile yollarınız nasıl kesişti? “TEK”deki performansınız ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-2018 yılında Masta Jam Music bünyesine dahil olduğumda müziği öğrenmeye ve üretmeye başladım. O günden beri durmadan, üstüne koyarak devam etmeye özen gösteriyorum. Prodüktör olarak dinleyicilerle buluştuğum ilk şarkım 2019’da yayınlanan Murgs ve Worry ile yaptığımız “Resim” şarkısı oldu. Ardından Aspova’nın Matrix (Red) albümünde yer alma fırsatım oldu. Depar ile hem mahalleden arkadaştık hem de aynı labelda müzik yapıyorduk. Beraber bir şarkı yapmamız çok zor olmadı açıkçası, “Yapalım!” dedik ve yaptık. Dinleyicilerden aldığım geri dönüşlerin çoğu olumluydu.

İkinci çalışmanız yine bir ortak çalışma “Mücadeleye Devam” oldu. Senfo ile yollarınız nasıl kesişti? Teklinin oluşumu nasıl gelişti ve Mücadeleye Devam ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Senfo ile bir süredir birbirimizi tanıyorduk zaten ama ikimiz de birbirimizden bağımsız olarak işlerimizi yürütüyorduk. Birbirimizin işlerini de beğeniyorduk. Birlikte çalışmak için konuştuktan sonra şarkıyı yapmamız uzun sürmedi. Beğenildiğini görmek de beni çok mutlu etti. 

En son bu sefer solo tekliniz “Good Bye”ı dinleyicilerle buluşturdunuz. “Good Bye”ın oluşum süreci nasıl gelişti? Push Up Music ile yollarınız nasıl kesişti?

-“Good Bye” çok uzun süredir içimde bir heves olan Slap house tarzında yayınladığım ilk çalışmam oldu. Bu türde şarkılar üretiyordum zaten ama yayınlamak için bir adım atmamıştım. Gopcity’den arkadaşım Murgs aradaki bağlantıyı sağladı ve beni görüşmek için davet ettiler. Görüştük ve iyi anlaştık. Gopcity bünyesinde prodüktörlük yapmaya devam ediyordum ama bir yandan böyle bir şarkı yayınlamak için de bir fırsat bekliyordum, bu fırsat da Gopcity’nin alt label’ı olarak Push Up Music’in kurulması oldu. Hem benim kariyerimin hem de Push Up Music’in ilk solo şarkısı oldu “Good Bye”. Bu durumdan çok memnunum. 

Good Bye ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Dinleyenlerin birçoğu çok beğendiğini söylüyor ama gelen kötü yorumları daha çok dikkate alıyorum. 

-Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Tek bir janraya bağlı kalmaktansa, müziğin her türlüsünden esinlenen, faydalanan, gelişime açık bir müzik görüşüm var. Yaptığım altyapılara ve şarkılara da bunu yansıtmaya çalışıyorum.

Good Bye’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Good Bye sadece bir başlangıçtı. Bekleyen çok fazla projem var. Hem solo hem de prodüksiyonunu üstlendiğim harika şarkılar var. Dinleyicileri çok fazla bekletmemeyi umuyorum.

Uncle Y’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Good Bye”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.