Röportajlar

Yeni teklisi “Deli Divane”yi dinleyicilerle buluşturan Sudenur ile bir röportaj…

Sudenur ismini çoğu dinleyici internette yer alan yorumladığı şarkıları ve tabii ki takip eden süreçte Aşkın 6 Hali isimli ilk albümüyle duydu. Zaman içinde teklileriyle de dikkat çeken Sudenur, en son Sezen Aksu eseri “Deli Divane”yi yorumlayarak yeni teklisi olarak Dinç Müzik Yapım etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Sudenur (Sudenur Çakmak) ile  Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

 Öncelikle Aşkın 6 Hali’ne kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda bir albüm yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve “Aşkın 6 Hali”nin oluşum süreci nasıl gelişti? Bütün düzenlemelerinizi üstlenen Cüneyt Yalmaz ve yapımı üstlenen Eflatun Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? Aşkın 6 Hali ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-2013’te ilk albüm çalışmam olan Aşkın 6 Hali ile ilk kez şarkı söyledim diyebilirim. Açıkçası şarkı sözü yazarı ve besteci olarak solist olma gibi bir isteğim yoktu. Ancak kendi şarkılarımın olduğu bir albüm yapmak ve müziğe mutfakta şarkı üreterek devam etmekti isteğim… Aşkın 6 Hali öncesi amatör bir sarkımı bir arkadaşım YouTube kanalında yayınlamıştı, sanırım 2011 senesiydi. O videoyu Cüneyt Yalmaz izlemiş ve şarkıyı çok beğenmiş bir vesile oldu ve tanıştık. Daha sonra Cüneyt ile o gün bugündür yol arkadaşlığı yapıyoruz… Tüm şarkılarımın aranjelerini Cüneyt yaptı… Birçok eser üretince birlikte “E hadi bir albüm yapalım!” dediğimizde ortaya söz-müziği bana ait olan 6 şarkı ile ilk albümümü yaptık…Adını da Aşkın 6 Hali koyduk… Albümü tamamlayınca dağıtımı için Eflatun Müzik ile anlaştık. Albümün klip şarkısı Sevebilirim, Kral TV ve müzik kanallarında yayınlandı. Yine albümdeki Su Gibi şarkısı birçok DJ tarafından düzenlendi ve yüksek izlenme oranlarına ulaştı. Şarkılarımı diğer solist arkadaşlarım ile paylaşmaya devam ederken hem aranjörüm hem canım dostum yol arkadaşım Cüneyt Yalmaz ile arada kendi şarkılarımı yayınlamaya devam ettik… YouTube kanalında yayınladığımız akustik işler de aynı şekilde devam etti. 

İkinci çalışmanız kendi eseriniz “Belki”nin oluşum süreci nasıl gelişti? AGY Production ile yollarınız nasıl kesişti? Belki ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Belki şarkısını bir günde yazdığımı hatırlıyorum… Heyecanla Cüneyt ile paylaştığımda “Bunu yapalım ve yayınlayalım!” dedi. İkimizin de içine sinen bir iş oldu ve “Bizde kalmasın!” diyerek ve yayınlamaya karar verdik. Dağıtım olarak AGY Production ile anlaştık. Belki için de güzel geri dönüşler aldık. 

Üçüncü çalışmanız kendi eseriniz “Aşk Bu”nun oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda Dinç Müzik Yapım ile yollarınız nasıl kesişti? Aşk Bu ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Aşk Bu aslında eskiden yazdığım bir şarkıydı, Süheyla Yengi’den şan eğitimi aldığımda trafikte herhalde 10 dakikada yazmıştım… Dinç Müzik ile Cüneyt Yalmaz sayesinde tanıştık. Birlikte işler yapıyorlardı. Bir gün stüdyoda Cüneyt ve Dinç Müzik’in sahibi Polat Şenol ile otururken bu şarkıyı dinliyorduk ve Polat “Bu şarkıyı yapalım!” deyince “Aşk Bu” sizlerle buluştu! Eğlenceli bir klip çektik. Hem klip hem de şarkımız için güzel dönüşler aldık.

En son Sezen Aksu eseri “Deli Divane”yi yine Yalmaz düzenlemesi ile dinleyicilerle buluşturdunuz. Deli Divane’yi yorumlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Dinç Müzik Yapım ile yollarınız nasıl kesişti?

-Ben hep kendi şarkılarımı okudum bugüne kadar ama hep hayalimde bir Sezen Aksu şarkısı okumak vardı… Polat Şenol da destek olunca sizlerle buluşturmuş olduk. Benim için kıymetli bir iş, özel bir hatıra oldu Deli Divane…

Deli Divane yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Deli Divane şarkısını çok önemli isimler yorumladı. Benden önce Sezen Aksu zaten bambaşka yorumladı… Ben açıkçası güzel geri dönüşler aldım. Herkese teşekkür ederim ilgileri için. 

Klibi yöneten Enes Bilal Taşçı ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Enes Bilal Taşçı ile de Cüneyt sayesinde tanıştık. Çok beğendiğim bir yönetmendi ve ben de çalışmaktan çok mutlu oldum. 

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

-Müzik tarzımı “Yaptığım şarkının tarzı neye yönlendiriyorsa odur.” olarak tanımlayabilirim. Bazen Hicaz geliyor, bazen Nihavend… Ama mutlaka ruha dokunan bir yanı olmalı. İlginçtir, en hareketli olan şarkımda bile bir hüzün oluyor. Sanırım bu biraz benimle de ilgili. Melankolik bir yanım var ve yazarken de bundan etkileniyorum. Bazen pop bazen arabesk ama mutlaka şarkılarda hikaye; giriş, gelişme ve sonuç olarak tamamlanmış oluyor. 

Deli Divane’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Deli Divane sonrası Cüneyt Yalmaz ile bir düet hazırlığındayız! Yine benim yazdığım bir şarkı ve ikimizin de içine sindi… Ateşten Gömlek, yakında sizlerle olacak.

Sudenur’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. Sudenur’un “Deli Divane” yorumunu tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.