Röportajlar

İlk solo teklisi “Kahrolduk Döne Döne”i dinleyicilerle buluşturan Büşra Bayraktar ile bir röportaj…

Büşra Bayraktar… Çocukluğundan beri müzik ve şiirle olan ilgisiyle kendi şarkılarını yapmaya başlayan Bayraktar, YouTube üzerinde ilk yayınlanan eseri “Ölü Bulunmuş” ile dinleyicilerin beğenisini kazanmış ve bu şarkıyı yeni bir versiyonla Alp Taykut ile düet yapınca da aynı beğeniyi korumuştu. Şimdi ise yine kendi eseri alternatif tınılı “Kahrolduk Döne Döne”yi Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturarak ilk solo çıkışını yapan Bayraktar ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Ölü Bulunmuş”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda ilk olarak akustik haliyle yayınladığınız “Ölü Bulunmuş”un oluşumu nasıl gelişti, size gitarda eşlik eden Haluk Kurosman ile yollarınız nasıl kesişti ve akustik versiyonla ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

 -16 yaşımdan beri gitar çalıyor ve şiir yazıyorum. Gitarda kendimi geliştirdikçe, önceden yazdığım şiirleri besteledim ve yeni şarkılar yazdım. Kaydettiğim ve yayınladığım şarkılardan ilki “Ölü Bulunmuş” ve ikincisi de “Kahrolduk Döne Döne”… “Ölü Bulunmuş” şarkısını 2018 yılında Haluk Kurosman’la birlikte kaydettik. Akustik bir kayıttı ve zaten gitarı da kendisi çaldı. İlk kez stüdyoya girişimdi. Kendisinin daha önceki çalışmalarını da takip eden biri olarak onunla sosyal medya aracılığıyla iletişime geçtim ve yollarımız da o şekilde kesişti. Şarkının ilk versiyonundan da güzel dönüşler aldık.

”Ölü Bulunmuş”u bu sefer ilk tekliniz olarak yeniden yorumlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda düet yaptığınız Alp Taykut ile yollarınız nasıl kesişti? Yeni teklinizde de birlikte çalıştığınız Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Yeniden yorumladım çünkü şarkıya köprü kısmı ekledikten sonra şarkıya son noktayı koyduğumu hissettim. Ayrıca yazdığım şarkılar arasında benim için en anlamlı şarkı “Ölü Bulunmuş” isimli bu şarkımdı ve hala da öyle. Alp’le sosyal medya aracılığıyla tanıştık. Kendisinin sesini çok beğeniyorum ve bana eşlik ettiği için çok mutluyum. Avrupa Müzik de yine sosyal medya aracılığıla bağlantı kurduğum bir müzik şirketi. Bana inandıkları için ve bir öğrenci olarak kayıt süreçlerimde maddi manevi destek verdikleri için kendilerine çok teşekkür ediyorum. 

Ölü Bulunmuş’un tekli versiyonunda size Haluk Kurosman’ın dışında Oya & Serkan Ayman gibi usta isimler eşlik etti. İlk çalışmanızda böyle usta isimlerle çalışmak ikiniz için nasıl bir duygu oldu? 

-Şarkının düet versiyonunun kayıtları Bahçekat Stüdyo’da gerçekleşti. Kendinizi rahat ve evde kayıt alıyormuş gibi hissettiğiniz bir stüdyo düşünün. İşte o stüdyo benim için Bahçekat! Stüdyonun sahipleri Serkan Ayman ve Oya Ayman tanıştığıma çok memnun olduğum insanlar. Hem güzel sohbetler ediyorsunuz hem de keyifle kayıt alabiliyorsunuz. Haluk Kurosman da zaten daha önceden tanışıklığım olan çok değerli bir insan ve prodüktör. Tüm bu insanlarla yeniden çalışmayı çok istiyorum. Çünkü işini tutkuyla yapan insanlarla çalışmak benim için çok değerli. 

Ölü Bulunmuş’un tekli versiyonu ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Gayet güzel dönüşler aldık. İyi bir vokal uyumu yakaladığımızı düşünenler oldu. 

Solo bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Kahrolduk Döne Döne’nin oluşum süreci nasıl gelişti? 

-“Kahrolduk Döne Döne” iki şehir arasında gidip gelirken yazıldı. O zamanlar öğrenciydim ve Kuşadası-İstanbul arasında gidip geliyordum. Hüzünlü bir hikayenin eğlenceli bir şekilde anlatıldığı bir şarkı gibi geliyor bana. Yazdıklarım arasında bu şarkıyı daha uygun buldum ve tekli olarak kaydedip yayınlamaya karar verdim. 

Kahrolduk Döne Döne ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yani çoğunlukla olumlu geri dönüşler alıyorum. Olumsuz dönüşlere de asla kapalı değilim. Gelen her düşünceyi dikkatle dinlemeye çalışıyorum. 

Kahrolduk Döne Döne’nin Sezen Bayraktar, Tuğçe Boran ve Gizem Bayraktar yönetimindeki klibi oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sezen benim ablam oluyor. Kendisi sinema televizyon mezunu, daha doğrusu yeni mezun oldu. Çekimleri o yaptı o yüzden ucuza getirdik klibi! (gülüyor) Tuğçe Boran kuzenim ve Gizem de kız kardeşim. Onlar da klip çekimlerinde çok katkıda bulundular ve yardımcı oldular. Montajı da arkadaşım Semih Tiryakioğlu yaptı bu arada. Kendisine de çok teşekkür ediyorum. “Ölü Bulunmuş”un klibini de o çekip montajlamıştı. 

Bununla birlikte düzenlemelerinizi kendiniz üstleniyorsunuz. Bu durum sizin müziğini zatına yapmak istedikleriniz de özgür bir alan sağlıyor mu?

-Yani özeleştiri yaparsam düzenleme benim çok eksik olduğum bir konu. Şu an basit düzenlemelerle bir şekilde devam etsem de müzik bilgimin yetersiz olduğunu düşünüyorum. En büyük hayallerimden biri iyi bir aranjörle çalışmak… 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Daha çok hikaye odaklı, ama pek tanımlayamayacağım sanırım. Çünkü yazdığım apayrı tarzda şarkılar var. Moduma, yaşantılarıma, travmalarıma göre şarkı yazıyorum. 

Kahrolduk Döne Döne’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Yazdığım ve kenarda kaydedilmeyi bekleyen 70 şarkım daha var. İçlerinde çok güvendiğim şarkılar var ve kaydetmek için sabırsızlanıyorum. Ama tabii ki her şeyin zamanla olması daha güzel. Umarım gerçekten insanlara dokunan şarkılara imza atarım. Dinleyip üzerlerinde bir his bırakmak benim asıl amacım ve başarı anlayışım…

Büşra Bayraktar’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kahrolduk Döne Döne”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.