Röportajlar

İlk teklisi “Dualarım”ı dinleyicilerle buluşturan Sevilay Bulut ile bir röportaj…

Sevilay Bulut… 20 yılı aşkın bir süredir sahne performansları; özellikle son yıllarda Lolipop 90’s’ın solisti olarak da tanınan Bulut, bu süre zarfında herhangi bir albüm-tekli-EP yayınlamamıştı. Şimdi ise Bulut, bu tecrübesini Arpej Yapım etiketli ilk teklisi “Dualarım” ile taçlandırdı. Bulut ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Dualarım’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda YouTube’da çeşitli şarkıları yorumlayıp eklemeye nasıl karar verdiniz? Sizce YouTube yorumlarınızı duyurmada etkili mi?

-21 senedir Ankara ve Türkiye’nin diğer birçok şehrinde profesyonel olarak sahne alıyorum, elbette daha öncesi de var. Nota, solfej, müzik aleti çalma konularında da eğitimler aldım. Aslında geç bile kaldığım bir yer oldu YouTube. Erkek kardeşim sosyal medya uzmanı ve hesaplarımı da o kontrol ediyor. Kanalı açtık ama çok fazla profesyonel bir çalışma koyamadık, çünkü pandemi süreci girdi araya… Evet bence çok etkili. 

Ayrıca sahne performanslarınıza nasıl başladınız ve bu deneyimleriniz size neler kattı? Bu bağlamda sizi solist olarak tanıtan Küfkedisi ve Lolipop 90’s gruplarının oluşum süreci nasıl gelişti?

-Aslında doğru zamanda doğru yerde olduğum için başladım sahneye. Babamın bir arkadaşı aracı oldu, o günden sonra da yavaş yavaş sahne yapmayı, repertuvar hazırlamayı ve elbette ki şarkı söylemeyi öğrendim ve geliştirdim… O zamanlar yakın olduğum birkaç arkadaşımla müzik hakkında ve eskilerin duygularımızı daha çok yansıttığı hakkında konuşuyorduk. Ben de “Madem biz böyle hissediyoruz, böyle düşünen başkaları da olmalı!” diyerek eski şarkıları söylemeye, ama hem çok eski hem de günümüze yakın olmasına, daha fazla kitleye hitap etmesine dikkat ederek 2013’te solistliğini üstlendiğim 45’lik ve 90’lar Türkçe Pop grubu “Küfkedisi”ni kurduk. Çok da başarılı olduk. Daha sonra grup dağıldı ve bu tarzı çok seven başka müzisyenlerle ve yeni bir isimle “Lolipop 90’s” olarak devam ediyoruz… Beş kişilik kadromuzla Ankara başta olmak üzere pek çok mekanda yer almaya ve özellikle sahnede hemen hemen hiç yer verilmeyen şarkılara yer vermeye devam ediyor, böylece eğlenceli bir repertuvar ile sevenlerimize güzel bir gece yaşatmaya çalışıyoruz. Grubumuzda klavyede Çetin Biricik, gitarda Alper Tokdemir, basta Mithat Allar ve davulda İhsan Yapıcıoğlu yer alıyor.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Dualarım’ım sahibi Kaan Erkam, düzenlemeyi üstlenen Sıfır6 Production ve Arpej Yapım ile yollarınız nasıl kesişti?

-Pandemi süresince yapılabilecek bir şey olmadığı için (sahne konusunda) canlı yayınlar yapıyorduk fakat para kazanamıyor, dinleyicimizle çok fazla buluşamıyorduk. Kendisiyle asıl işim olan gazetecilik mesleğiyle ilgili iş ararken bir platformda tanıştık, sonrasında İstanbul’daki stüdyolarına gelmem ve şarkıyı bana dinletmeleriyle birlikte tekli sürecimiz başladı. O dönemde annemin kanser olduğunu ve beyninde tümör bulunduğunu öğrendik, çok kısa bir süre sonra da annem yoğun bakıma alındı. Ben ise hamileliğini yeni öğrendiğimiz ve eşinin iş seyahatleri dolayısı ile yalnız kalmak zorunda olan kız kardeşimin yanına geldim, İstanbul’a… Hem iyi hem kötü şeyleri aynı zamanda yaşamak zorunda kaldık ne yazık ki. Kaan Bey’in şarkıyı bana vermesinin üzerine, Sıfır6 Prodüksiyon stüdyosunda ilk demomuzu kaydettik ve ardından beni Arpej Yapım’da Özlem Hanım ve Umut Bey ile tanıştırdılar. Anlaşmamız üzerine Arpej Stüdyoları’nda gerçek kaydımızı aldık ardından da klibimizi çektik… 

Dualarım ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şu ana kadar çok güzel geri dönüşler aldık, güzel gidiyor şimdilik… 

Dualarım’ın YüzdeYüz Film üretimi klibinin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Klibimizin yarısını stüdyo ortamında yarısını ise Yıldız Parkı’nda çektik. Arkadaşlar epey emek harcadılar, hepsine teşekkür ederim. Geri dönüşler de güzel, çok yakın arkadaşım bana eşlik etti klipte; Onur Sezer… Daha bir iyi oldu o nedenle bence! 

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

-“Türkçe sözlü hafif müzik” tabiri vardı eskiden, tam olarak böyle söyleyebilirim tarzım için. Şu an yapılan müziği kendime çok yakın hissedemiyorum ve rap, arabesk vs. dinlemediğim için bana uzak geliyor açıkçası. 

Dualarım’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Aslında var ama henüz kendi aramızda netleşmedi. Arayı çok uzatmadan sevilen bir şarkıyı yorumlamayı düşünüyorum.

Sevilay Bulut’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Dualarım”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.