Röportajlar

İlk teklileri “Karanlığıma Mavi Boyansın”ı dinleyicilerle buluşturan ikiz kardeşler Elif ve Esra Erdal ile bir röportaj…

Sanatın pek çok alanında çalışmalara imza atan ikiz kardeşler Elif ve Esra Erdal, bu sefer müzik alanında bir çalışmaya imza atarak ILS Music etiketiyle dinleyicilerle buluşturdular : “Karanlığıma Mavi Boyansın” Erdal kardeşler ile Bi’Kuble için, müzik yolculuklarını, sanatsal çalışmalarını ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Karanlığıma Mavi Boyansın’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

Elif : İlk olarak müzik stüdyolarından bize istediğimiz tarzdaki besteleri iletmelerini istedik. Ardından beğendiğimiz ve karar verdiğimiz beste üzerinde çalışmalara başladık. Böylelikle kayıt ve stüdyo aşamasına geçtik… Kayıtlardan sonra nasıl bir klip çekeceğimize karar verdik. Klip için Maslak Film Stüdyoları ile çalıştık. Böylelikle müzik yolculuğumuz da başlamış oldu.

Profesyonel bir tekli yapmaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Karanlığıma Mavi Boyansın şarkısını tekli yapma süreci nasıl gelişti?

Elif : Tekli yapmayı uzun bir zamandır istiyorduk, fakat doğru zamanı bekledik. 

Esra : Hızlı üretim ve hızlı tüketim dönemindeyiz. Bu yüzden tek bir parça yapmak hem maddi hem de kalıcılık açısından daha avantajlı oluyor. Albüm yapıldığı zaman içerisindeki birçok şarkı klip çekilmediği taktirde kaybolup gidiyor. Bu yüzden dijital platformların hem olumlu hem de olumsuz yönleri bulunuyor. Bize de tekli bir çalışma daha mantıklı geldiği için bu şekilde yapmaya karar verdik. 

ILS Music ile yollarınız nasıl kesişti?

Elif : ILS Music ile yollarımız, aynı zamanda dizi ve sinema senaryosu yazdığımız için bizimle senaryo konusunda çalışmak istedikleri zaman kesişti.

Düzenlemenizi üstlenen Onur Aşar ile yollarınız nasıl kesişti?

Elif : Kendisi, besteyi aldığımız stüdyoda aranjörlük yapıyordu. Bu şekilde tanışıp, çalışmış olduk. Kendisi bestenin bize ulaşmasına vesile olmuştu.

Karanlığıma Mavi Boyansın ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Elif : Gayet güzel geri dönüşler alıyoruz. Şarkımızı herkes çok sevdi. İsminden slow bir şarkı gibi gelse de oldukça enerjik bir çalışma.

İkiz kardeş olarak bir şeyler yapabilmek ve bu uyumu sağlayabilmek sizin için nasıl bir duygu?

Elif : Bizim hedeflerimiz ve ilgi alanlarımız aynı olduğu için uyum konusunda zorlanmıyoruz. Sevdiğimiz işi yapıyoruz diyebiliriz. Güzel bir duygu…

Bununla birlikte edebiyat ile de ilgilisiniz. Edebiyata ilginiz nasıl başladı ve eserleriniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Esra : İlk kitabımı 17 yaşımda çıkartmıştım. Ardından 2 kitap daha çıkarttım. Bunlardan ”Bende Kalp Var” adlı romanımla ”Yılın Yazarı” ödülünü aldım. Başlarda internet üzerinde yazdıklarımı paylaşırken yayınevlerinin teklifleri üzerine kitaplar çıkartmaya başladım. Kitaplarım çok beğeniliyor, bir tanesinin internet üzerinde 1.5 milyon okunması var. Onunla birlikte birçok imza günlerine ve söyleşilere gidiyorum.

Müzik ve edebiyat arasında sizi en çok zorlayan ya da daha kolay uyum sağladığınız hangisi oldu?

Esra : Edebiyat ile müzik iki farklı alan. Müzikte kliple birlikte görsel bir iş yapıyorsunuz. Edebiyatta daha çok arka planda kalıyorsunuz. Çevremiz tarafından her zaman ekrana çok yakıştığımız ve görsel bir iş yapmamız söyleniyordu. Aynı zamanda zaten Radyo Televizyon / Sinema bölümü mezunuyuz. İkisi de ilgi alanımız olduğu için bu konuda zorlanmadık. 

Karanlığıma Mavi Boyansın, dijital olarak yayınlandı. CD olarak çıkarılması düşünülüyor mu? Bu bağlamda ilerleyen zamanlarda bir albüm çıkartmayı düşünüyor musunuz?

Esra : Dijital platformlar olduğu sürece albüm çıkartmak ve özellikle CD çıkartmak mantıklı değil. İnsanlar artık ellerindeki telefonlarla müziklere kolay bir şekilde ulaşabiliyor. CD almak tercih edilmiyor. Müzikler dijital platformlarla birlikle hızlı üretilip hızlı tüketiliyor. Bu anlamda da albüm yerine tekliler tercih ediliyor. Albüm çıkarttığınızda birçok parça arada kayboluyor. Son zamanlarda tekli çalışmaların tercih edilme sebebi de bu bence.

Karanlığıma Mavi Boyansın’dan sonra yapmayı düşündüğünüz bir proje var mı?

Elif : Yeni şarkı için hazırlıklara başladık diyebiliriz. Yine müzik alanında projeler ile karşınızda olacağız.

Elif ve Esra Erdal kardeşlere bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Karanlığıma Mavi Boyansın” tüm dijital platformlarda!