Röportajlar

İlk teklisi “Bugün Git Yarın Gel”i dinleyicilerle buluşturan Çağberk ile bir röportaj…

Son dönemde dinleyicilerle buluşan tekliler arasında dikkat çeken bir tekli de, uzun yıllardır özel sektörde pek çok önemli görev üstlenen ve diğer yandan müzik ile iç içe olan Çağberk’in, Garaj Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşan ilk teklisi Bugün Git Yarın Gel oldu. Çağberk ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Sizi yakın zamanda Best FM’de Yasemin Şefik’in Hitnoz programında canlı yayın konuğu olarak dinledik. Öncelikle müzik yolculuğunuz nasıl başladı? Bu bağlamda kendi bestelerinizi yapma süreci nasıl gelişti? 

-Müzik yolculuğum, küçük yaşlarda babamın aldığı bir enstrüman ile başladı. Aile arası konserler, ilk alkışlar; sonrasında güçlü bir tutkuya dönüştü. Ama ilk beste gerçekten çok ilginçti. Beste yapmak için bir çabam olmadı, ansısın odamdayken sözler ve melodi aklıma geldi, resmen bir hediye gibiydi! Şarkımın ismi “Sen”di. Bir gün onu da mutlaka piyasaya sunmak istiyorum.

Profesyonel olarak bir tekli çıkartmaya nasıl karar verdiniz? Bugün Git Yarın Gel’in oluşum süreci nasıl gelişti? 

-Yıllar önce kendime ait birçok söz ve beste hazırken aniden vazgeçmiştim. Açıkcası karşılaştığım kişiler ve duyduğum hikayeler bana hiç güven vermemişti. Sonrasında iş geliştirme-satış ve pazarlama alanlarında profesyonel kariyer yaparken buluverdim kendimi. Genç yaşımda uluslararası bir firmada bölge müdürlüğü pozisyonuna terfi etmiştim. Ama müzik, içimde ciddi bir tutku olarak saklı kalmıştı. Yaz tatilimde bile kendimi yurt dışında dil eğitiminde bulduğumda birden kendi iç heveslerimi ne kadar ertelediğimi fark ettim; ve o an karar verdim, şarkılarımı artık gün yüzüne çıkaracaktım. Hızlıca iki şarkımı seçip stüdyoya girdim. Bugün Git Yarın Gel ise neşeli bir yaz şarkısı. Zaman olarak onu uygun bulduk ve dinleyicilere emanet ettik. O sözlerdeki alaycı ifadeler biraz sert mesajlar içeriyor, kabul ediyorum; lakin insanlar en çok sevdiklerine kırılırlarmış! (gülüyor)

Düzenlemelerinizi yapan C&C ekibi ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Şarkımız bir Ankara şarkısı ve tüm süreçleri Ankara’da tamamlandı. Bilkent Üniversitesi Konservatuvarı’nın boş sınıflarından birinde şarkı için bir arkadaşımın piyanosu eşliğinde çalışırken tanıştık kendileriyle. Genç ve gelecek vaat eden müzisyenlerdi ve şarkıyı istediler, açıkçası ben de kendilerine güvendim ve hızlıca çalışmaya başladık.

Bugün Git Yarın Gel ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok güzel ve olumlu şeyler duyduk, 90’ları hatırlattığını söyleyenler oldu, en çok bu yorumlar beni mutlu etti. Bir genelleme yapmak gerekirse şarkının 25 yaş üstü kesim tarafından daha sahiplendiğini görüyorum; bu da ilginç ve önemli bir durum. İlk çalışma aslında çok öğretici oldu, ikinci çalışmamda bu deneyimlerimin beni daha ileri taşıyacağına inanıyorum. Best FM tarafından Yasemin Şefik’in Hitnoz programına canlı yayın konuğu olarak davet edilmem ve yılların duayen radyocusundan güzel geri dönüşler almak şarkımın bana sunduğu en anlamlı mutluluklardan biriydi.

Bugün Git Yarın Gel sadece dijital platformlarda yayınlandı. CD olarak da çıkması düşünülüyor mu? Bu bağlamda ilerleyen zamanlarda bir albüm çıkartmayı düşünüyor musunuz? 

-Maalesef hayatın kendisi gibi teknoloji de geliştikçe eski alışkanlıklar tarihe karışmaya muhtaç kalıyor. Plastik basım artık unutulmaya yüz tutmuş bir süreç olmaya başladı. Özellikle iTunes, Spotify, fizy, Muud vb. uygulamalar popülerlik kazandıkça daha da etkisi azalacak. Biz plastik basım şimdililik düşünmüyoruz ama tabi ki talep ile doğru orantılı olarak yarın neye karar veririz bilemiyorum. Albüm konusu da aynı şekilde, benim büyüdüğüm müzik kültüründe albüm yapmak çok önemli bir yer tutuyor; ama tekli çalışmalar, hem her şarkıyı kliplendirmek hemde PR olarak zaman ayırmak anlamında çok avantajlı. Elbet bir gün bir albüm yapacağım, ama şimdilik bu sene özellikle yine tekli çalışmalar ile karşınızda olacağım.

Özel sektördeki iş hayatı ve müzik yapmak arasında sizi en çok zorlayan alan hangisi oldu? Her iki alanı kendi açınızdan nasıl değerlendiriyorsunuz? 

-Zorlanmadım diyebilirim. Bu konuda şanslıydım, çünkü yılların verdiği iş deneyimi ile ikisi için de zaman yönetimini başarılı bir şekilde uygulamaya çalıştım. Bu benim halihazırda eğitimini de verdiğim bir konuydu! Tam tersi olumlu yansımaları oldu; hayallerimi gerçekleştirdikçe psikolojik olarak daha rahatladım. Daha mutlu ve motive bir beyaz yakalıya dönüştüm! (gülüyor) Tüm kariyer yollarının keskin ve vahşi dönemeçlerinde yol alan arkadaşlarıma sesleniyorum: Mutlaka işiniz dışında bir uğraş edinin, göreceksiniz işinizde de daha başarılı olacaksınız. Bunun en güzel örneğini “Google” merkez ofisinde görebiliriz. Ve Türkiye’de birçok kurumsal şirket, çalışanlarının sosyal uğraşlar edinmesini destekliyor. Şirket içi müzik grupları kurmak, konser organizasyonları düzenlemek çok popüler. 

İnsan sevdiği işi yaptıkça mutlu olabiliyor. Önemli olan iki işini de severek yapabilmek. Ve aslında çok benzer. Çalışma hayatım boyunca bir çok ürün için market planlaması yaptık, bunun için sunumlar hazırlayıp stratejiler ürettim; şimdi de ürün, şarkılarım. Çok bir şey değişmedi aslında! (gülüyor)

Aynı zamanda bir Ankaralı olarak Ankara’nın kendine özgü sanata bakış açısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Ankara, başlı başına bir okul. Kimileri için gri ve politik şehir; ama bizler için huzur, kendini güvende hissetmek ve bir kültür. Günümüzdeki birçok popüler sanatçınının yetiştiği ve beslendiği yer. Yılmaz Erdoğan’ın bir şiirinde geçiyordu “Ben seninle Tunalı Hilmi caddesinde karşılaşabilme ihtimalini sevdim” diye. Nasıl doğru ve Ankaralıların anılarını canlandıran bir şiir! Müzik, edebiyat ve oyunculuk gibi birçok sanat kolunun temsilcilerinin Ankara’da beslenmesi tesadüf olabilir mi? 

Bugün Git Yarın Gel’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Bugün Git Yarın Gel, benim için daha önce de söylediğim gibi neşeli bir yaz şarkısıydı. Şimdi artık benim müzik kimliğimi daha yoğun görebilecekleri çalışmalar gelmek üzere. “Benim Güneşim” isimli duygusal şarkımız hazır olmak üzere. Hem ud hem de elektro gitarı harmanladığımız sürprizlerle dolu bir slow. Çok yakında sizlerle olacak!

Çağberk’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. Bugün Git Yarın Gel’i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.