Röportajlar

İlk teklisi “Alfa”yı dinleyicilerle buluşturan Buse Korkmaz ile bir röportaj…

Türkiye’de günümüzün dijital bağlamda önemli sosyal medya platformlarından biri olan TikTok, bizlere her alandan pek çok yetenekli ismi de tanıtmaya devam ediyor. Bu isimlerden birisi de sosyal medya platformlarında her içeriğiyle takipçilerin beğenisini kazanan, DİMES reklamı ile de dikkat çeken Buse Korkmaz oldu. Şimdi ise Korkmaz, Reklamania Cats&Dogs etiketiyle T-Rap ve Drill tınılı Hayki eseri ilk teklisi “Alfa”yı dinleyicilerle buluşturdu. Korkmaz ile Bi’Kuble için müzik ve TikTok yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Alfa’ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda TikTok’u nasıl keşfettiniz ve aldığınız geri dönüşler nasıl gelişti?

-Aslında TikTok Dünya’da 10 şarkının neredeyse 7’sinin lansmanının yapıldığı bir platform. TikTok Türkiye’nin yükselmesinde de 10-15 TikTok fenomenin etkili olduğu söylenebilir ve bunlardan biri de benim. TikTok’a ilk başladığım dönemde genelde playback videoları yapıyordum ve çok beğeniliyordu. Rapçiler de çok güzel şarkılar yapıyor ve biz de onları destekliyoruz. Eski radyolar gibi diyebiliriz. Eskiden şarkılar radyoda çalınca popüler olurdu, şimdi ise TikTok’ta videolar çekilmeye başlayınca popüler oluyor. Playback yaptığım içerikler neredeyse 1M izlenmeye ulaşıyor. Uygulama kullanıcıları bu tarz içerikleri seviyor. Yeni şarkıları duymak ve onların akımlarına katılmak hoşlarına gidiyor. TikTok’u keşfetme hikayem de şöyle başladı. Erzurum’da arkadaşlarım içerik üretiyorlardı ve bunlar biraz dizi tarzında içeriklerdi, oyuncu olarak bir kıza ihtiyaç duydular. Ben onların videosunda yer alırken bir gün kendim bir video attım ve bir günde 50.000 takipçim oldu, sonra şarkı içerikleri, akım içerikleri derken içerik üreticisi haline geldim ve dediğim gibi TikTok TR’yi yükselten 10-15 TikTok fenomeninden biri oldum. 2020 yılında en hızlı yükselen TikTok Fenomeni seçildim. Ardından da Instagram’ı ve YouTube’u da aktif kullanarak aslında bir sosyal medya fenomeni haline geldim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Alfa’nın sahibi Hayki ile yollarınız nasıl kesişti?

-Alfa şarkısı BKFC’ye yani Buse Korkmaz Family Club’ıma verdiğim bir sözdü. Onlar için çıkarttım. Ama kaliteli bir iş yapmak benim için çok önemliydi. Hayki sevdiğim bir rapçi. İlk şarkımda gerçek bir rapçi ile çalışmak istedim.  Etrafımda hiç profesyonel olmayan işler de yapıldı ve ben asla böyle bir işin içinde olmak istemedim. Şirketim Reklamania Cats&Dogs ile Hayki üzerinde karar kıldık. Kendisi de yeni kuşağı anlayan, dünya dinamiklerini gören bir sanatçı. Öncelikle Hayki’ye hayatımı anlattım, BKFC’yi anlattım ve o da bana içime çok sinen bir şarkı yazdı. Birlikte ses provaları aldık. Beni eğitti ve şarkıyı nasıl doğru okuyabileceğimi öğretti.  Birlikte kayıt aldık, düzenlemeler de kendisine ait. Popüler kültüre ait gibi gözükse de bence yıllarca dinlenebilecek bir şarkı oldu.

Reklamania Cats&Dogs ile yollarınız nasıl kesişti?

-2020’de DİMES reklamını çeken ajans aslında Reklamania Cats&Dogs’du. DİMES TikTok’u gerçekten sahiplenen bir marka ve ben de çekimlere arkadaşlarımın yanına gitmiştim. Orada tanıştık. Büyük bir kreatif ajans ve aynı zaman da büyük bir prodüksiyon ajansı olduğunu da gördüm. Karşılıklı elektriğimiz de tutunca ajansa katılma kararı aldım. Şu an abi kardeş sıcaklığı ile geleceğimi inşa ediyoruz. Beni ve TikTok’u, yani yeni nesli anlayan bir ajans. Her zaman arkamdalar. Alfa şarkımı, birçok içeriğimi ve birçok reklam işbirliğimi de kendileri ile gerçekleştirdim. Şimdi İngilizce ve tiyatro eğitimlerim konusunda da beni yönlendirdiler, adım adım büyüyoruz. 

Alfa ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Alfa 4-5 ayda 11 milyon izlendi.  Şarkının YouTube’ta yayınlanmasının ardından 10 dakika içinde 20 binden fazla yorum ve 100 binden fazla izlenme almıştı. TikTok’ta 12 saatte Alfa ses olarak kullanılarak 4000 üzerinde video paylaşımı yapıldı. TikTok Fenomenleri arasındaki en fazla izlenen takip edilen işlerden biri oldu. Özellikle beni sevenlerin beğendiği bir iş oldu o yüzden mutluyum ve dediğim gibi yıllarca dinlenecek bir şarkı bıraktım.

Alfa’nın klibini yöneten Özkan Aksular ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Özkan Aksular birçok klibin yönetmeni ve yapımcım Yalkın Yel de Özkan Aksular’la birçok projede birlikte çalışmış. Ajansım sayesinde tanıştım. Beraber oturup neler yapabileceğimizi düşündük. Benim Alfa için aklımda olan bir şeyler vardı. Onları Özkan Hoca’ya anlattım, sonrasında birlikte düşünüp karar verdik. Klip çok içime sindi ve çok eğlendim. Şarkı söyleyen TikTok Fenomenleri arasında bence en iyi klip Alfa. Yapılan işten çok memnunum. Güzel geri dönüşler aldık. Haterlarım dahi klibi çok sevdi.

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

-Müzik tarzımı T-Rap, drill olarak tanımlayabiliriz. Bizim dönemimizde rap daha popüler ve ben de bu müziği seviyorum. Ben de bu tarz bir şarkı yapmayı tercih ettim.

Alfa’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii ki, her zaman var. Bir hedefe ulaştıktan sonra hemen diğer hedef beliriyor gözümde aklımda ve ruhumda.Aleyna Tilki DİMES reklamında şarkı içinde çok minik de olsa eşlik ettiğim yerler var. Ama yeniden stüdyo heyecanını yaşamış oldum üstelik Ozan Çolakoğlu’nun stüdyosunda…Yeni projelerde beni takip etmeye devam edin, şarkı da gelebilir, çok farklı YouTube içerikleri de…

Buse Korkmaz’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Alfa”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.