Röportajlar

İlk teklisi “Anahtar Teslim”i dinleyicilerle buluşturan Cihan Ölçek ile bir röportaj…

Geçtiğimiz haftalarda ilk teklisi ‘Anahtar Teslim‘i DMC etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Cihan Ölçek ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Anahtar Teslim’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Almanya’da doğup büyüdüm. Çocukluğumdan beri en büyük hayalim müzik yapmaktı. Hep şarkılar söyleyen bir çocuktum. Ama okulunu okuma fırsatım olmadı ne yazık ki. Ticaret lisesinden mezun oldum, ardından da bankacılık eğitimi aldım. 11 yaşından beri söz yazıyor ve beste yapıyorum. Almanya‘da iki yıl özel gitar dersi aldım. Üniversite okumak için 22 yaşında İstanbul‘a taşındım. İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Bölümü‘nde okurken bir yandan da şan ve solfej dersleri aldım. İlk demolarımı da o dönem kaydettim. Hatta bazı demolarımı arkadaşlarımla kliplendirip internette paylaştık. Aslında “Anahtar Teslim“i yayınlayana kadar bir pişme süreci yaşadım diyebilirim. Birçok kapı çaldım ama yola çıkmak bugüne kısmetmiş.

Düzenlemenizi yapan Nurettin Çolak ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Yayınlayacağım ilk şarkı olduğu için hep çok heyecanlı hem de çok endişeliydim. Kendimi nasıl doğru ifade edebilirim, nasıl bir sound olmalı diye diye çok geceler sabahladım. Nurettin Çolak işlerini beğeniyle takip ettiğim bir aranjördür. Bünyesinde bulunduğu Turquilla Medya ile irtibata geçtim ve o sayede kendisiyle bir araya geldik. İlk andan beri enerjisini kendime yakın hissettim. İşini titizlikle yapan çok yetenekli bir aranjör. Yola onunla çıktığım için mutluyum.

Anahtar Teslim ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok güzel geri dönüşler alıyorum. En çok duyduğum yorum şarkının hemen dile dolandığı oldu. Bu beni çok mutlu etti. Çünkü ben bir şarkının dinleyici ilk dinleyişte yakalamasını önemsiyorum. Şarkı yazarken de en çok bunun üstünde duruyorum. Umarım bundan sonraki şarkılarda da bunu başarabilirim.

Anahtar Teslim sadece dijital olarak yayınlandı. CD olarak çıkarılması düşünülüyor mu?

-Dünya artık dijitalleşiyor; bu nedenle müzik sektörü artık dijital pazarda daha aktif hale geldi. Yayınlanan bir şarkıya dünyanın her yerinden aynı anda ulaşılma imkanı sunuyor. CD’leri benim gibi koleksiyonerler dışında tercih eden pek kalmadı. Bana kalırsa ben CD olarak da yayınlanmasını çok isterim, ama bakalım zaman neler gösterecek. Belki plak olarak bile basılır…

Size ilham veren, örnek aldığınız isimler var mı? 

-Dünya üzerinde hayran olduğum ilk insan Tarkan‘dır. Çocukluğumun en büyük efsanesiydi. Şarkı söylemesinden danslarına kadar her şeyini taklit ederdim. Olmak istediğim insan resmen oydu. Zamanla kendimi buldum ama hala etkisindeyim, o çok özel bir tılsıma sahip. Hayatımın en büyük aşkı ise Sezen Aksu‘dur! Müzikal kimliği dışında insan olarak da beni çok derinden sarsmıştır. Onun varlığını bilmek beni güçlendiriyor, umudumu tazeliyor. Onunla birlikte bambaşka bir boyuta geçtim, ne onu, ne de hislerimi tarif edebilirim… Henüz hiç bir araya gelmedik ama kalpten kalbe bir iletişim söz konusu. Onunla çalışmak, yeni bir şarkısını söylemek en büyük hayalim. 

Müzik dışında ilgi alanlarınız nelerdir?

-Kitapların hayatımdaki yeri büyük. Aynı anda farklı türde birkaç kitap okurum her zaman. Okumak bana hep iyi gelmiştir. Kaset, CD ve plak dışında kitap biriktirme merakım da var ayrıca. Onun dışında haftada 4-5 gün spor yapıyorum. Sağlıklı beslenmeye özen gösteriyorum. Sinema tutkunuyum, özellikle Yeşilçam filmlerini tekrar tekrar izlemeye bayılıyorum. Ruhumu besleyen, verimli zamanlar geçirmeye çalışıyorum.

 

Anahtar Teslim’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı? Bu bağlamda ilerleyen zamanlarda bir albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz? 

-Bir albüme sahip olmayı tabi ki çok istiyorum. Müzik benim bir parçam ve bunu dinleyicimle paylaşmak benim için çok özel. Yıllar içinde birçok şarkı biriktirdim hala da söz yazmaya beste yapmaya devam ediyorum. Ama şimdilik teklilerde devam edeceğiz. Benim gibi yeniler için bir anda albüme girişmek pek kolay olmuyor. Hem maddi anlamda ağır bir külfet, hem de henüz bir kitle oluşmadan bir albüm sunmak çok akıl kârı değil. Umarım birkaç yıl içinde istediğim yere ulaşabilir ve hayalimdeki albümü yayınlayabilirim. “Gülümse” gibi, “Med Cezir” gibi bir albüm yapmak kısmet olur inşallah.

Cihan Ölçek‘e bu güzel röportaj için teşekkür ederim. ‘Anahtar Teslim‘i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.