Röportajlar

Yeni teklisi ’Ikaria’’yı dinleyicilerle buluşturan Güneş Özgeç ile bir röportaj…

Fotoğraf : Merve Terzioğlu

İlk önce ‘Kahve‘ ile tanıdık kendisini, aslında sesini de seslendirdiği pek çok çalışmadan tanıdığımızı farkettik… Şimdi ise ‘Ikaria‘ isimli ikinci teklisini dinleyicilerle buluşturan ve bu iki teklisinde kendine özgü bir müziksel üslup yaratan Güneş Özgeç ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklilerini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle ilk resmi çalışmanız ‘Kahve’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Müziğe yönelmenizde müzisyen bir ailede yetişmenizin de etkisi oldu mu? Bununla birlikte konservatuvar okumaya nasıl karar verdiniz ve eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

Fotoğraf : Merve Terzioğlu

-Aslında çocuklar hep müziğe yatkındır ve yaratıcıdır ama bu konuda teşvik edilmiş olmam ve bunu sürdürmemi sağlayan da sanatçı bir aileye sahip olmamla ilgili sanırım. Onlar söylemese nasıl bilebilirdim ki konservatuar diye birşey olduğunu 11 yaşımda? İlkokuldan sonra kemanla başladım, viyola ile mezun oldum. Konservatuar okumaya karar vermek kolaydı; 11 yaşında ilkokul bitmiş, test çözmeye devam mı, müzik mi? 

Eğitimim bana tabi çok şey kattı, bilgi, beceri, sabır ama benden aldığı da çok şey oldu.

Birkaç orkestrada çaldım, sonra çeşitli nedenlerle çaldığım orkestralar azaldı. Öğretmenlik yaptım, tiyatrolarda çaldım. Sonra babamla çalmaya başladım ve bununla birlikte sahnede şarkı söylemeye başladım. 7 yaşında annem sayesinde başladığım seslendirmeye üniversite sırasında ara vermiştim. Buna da geri döndüm ve o zaman çizgi film şarkılarının Türkçe adaptasyonu yaptırılmaya, bir müzik yönetmeni ile şarkıların kaydı alınmaya başlamıştı ve ben de bu işi yapmaya başladım, hala da sürdürüyorum. Küçükken de denemelerim olmuştu ama ciddi bir şekilde şarkı sözü yazmaya böyle başladım diyebilirim. Sonra kendime bir elektro keman aldım ve kendi projemi oluşturdum, bununla çeşitli etkinliklerde sahne almaya başladım. Aynı zamanda Taylan Aygar’la Davultozu adı altında reklam, film, animasyon müzikleri yapmaya başladık ve hala sürdürüyoruz. Aslında hep istediğim kendi şarkılarımla uğraşma işi, hep bu diğer işlerle erteleniyordu ve bir noktada bunu farkedip kendime geldim herhalde : )                                    

Bir single yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda kendi isminiz ile eklediğiniz single çalışmanızla ilgili müzik firmalarıyla da görüştünüz mü, yoksa kendiniz mi kendi isminiz-firmanız ile eklemeyi istediniz?

 Fotoğraf : Merve Terzioğlu

-Aslında çok önceden beri bunu düşünüyordum, şarkılar yaparım, paylaşırım diye ama o ilk adımı atmak çok zaman aldı. Başta düzenlemesi için yardım alsam mı diye düşündüm, belki yanıma bir suç ortağı aradığımdan, sonra baktım anlamsız. Kendim yaptım, girdik stüdyoya, kaydettik. Aslında o ana kadar herşeyden eminken birden n’apacağımı şaşırdım ve Kahve’yi yayınlamadım. Şarkılar yazmayı sürdürürken YouTube kanalıma cover videolar yüklemeye başladım. Bir yandan Instagram’ı da aktif olarak kullanıyordum ve videolar, arkadaşlarımın paylaşımı vs. ile takipçilerim artıyordu, ben de 10K’yı aşarsam hikayede Kahve’yi paylaşıp, yukarı kaydır/dinle özelliği ile insanlara daha çok ulaşmasını sağlarım ve o zaman da bir anlamı olur diye düşündüm. Aksi takdirde ben şarkımı koyarım ve o siber uzayda kaybolur…İnternetin kötü yanı da bu herhalde, çok fazla içerik var ve buna bağlı olarak hızlı bir akış. Bu akışın arasından göze çarpmak için bir plan gerekiyor, benimki basit bir plandı; ’’şarkımı dinleyin’’ yerine ‘’tıkla ve dinle’’:)

Sonra Ezhel’i tutukladılar. Ben çok rahatsız oldum, o gün evdeydik ve Taylan’la bir cover video çektik destek amaçlı, bu video çok izlendi, çok nefret mesajı da aldı, almaya da devam ediyor ama tabi çok seveni de oldu. Nefret mesajları ilk gelmeye başladığında sarsıldım önce, 3 gün sonra alıştım : ) Bu video takipçilerimdeki ilk yüksek artış oldu. İkinci ve oldukça büyük artış da Akasya Asıltürkmen’in ve Kaan Sekban’ın beni paylaşmasıyla 10K’yı aştım ve kaydı yapıldıktan 1 yıl sonra ‘’Kahve’’yi paylaştım, ve yola girdim.

 

’Kahve’ ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Dinleyenler beğendiklerini söylüyor sağ olsunlar ama asıl mesele dinleyiciye ulaşmak. Kahve ile ilgili şöyle güzel birşey oldu; Spotify’da Türkiye Viral 50 listesine girdi ve 5 numaraya kadar yükseldi, bu sayede de daha geniş bir kitleye ulaştı.

 

 

 

Son single çalışmanız Ikaria ile bir adayı konu aldınız. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti ve şarkı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Ikaria’yı geçen sene yazmıştım, bomboş bir ada, durgun, gevşek, hatta donuk. O etkilemişti beni, zaten adaları severim çok, böyle bir şarkı çıktı işte. Başka da ne söyleyebilirim bilmiyorum ama hikayeye göre Ikarus, Girit’ten havalanır ve Ikaria’ya düşer. Bu bağlantı da hoşuma gidiyor, dedemler Girit’li olduğundan herhalde.

Kendi çalışmalarınızın prodüktörü olmayı kendi açınızdan nasıl tanımlarsınız? Bu bağlamda bu durumun artıları nelerdir, dezavantajları da var mıdır?

-Bir karışanın olmaması açısından çok değerli ama aynı zamanda bir destekçi de olmaması anlamına geliyor bu, o kısmı biraz endişelenmeme sebep oluyor. İnsan ister istemez başkalarıyla kıyaslıyor kendisini; benimle aynı zamanda harekete geçen ama büyük isimlerin ellerinden tuttuğu müzisyenlerin festivallerde sahne almaya başlaması ve dinlenme sayılarının çok hızlı şekilde yükselmesi beni düşündürüyor.

Sonuç olarak tam da bilemiyorum bir prodüktörüm olsaydı nasıl olurdu, benim denediğim ve bildiğim bir yol var, o da bu!

 

Her iki tekliniz de dijital olarak yayınlandı. İleride CD olarak da çıkartmayı düşünüyor musunuz? Bu bağlamda ilerleyen zamanlarda bir albüm düşünceniz de var mı?

CD çıkarmanın bir karşılığı/anlamı var mı bilemiyorum şu gün, örneğin benim evimde CD dinleyebileceğim bir şey yok, o yüzden bu konuda düşünmedim bile ama sanırım radyolara yollamak için vs. basılı halde göndermek etkili oluyormuş, çok emin de değilim, biri böyle bir şey söylemişti : )

Albüm konusu ise şöyle; hem maddi hem de manevi açıdan albüm işine girmek şu an korkutucu gözüküyor. Böyle tek tek giderim gibi geliyor ama bilemiyorum, fikirlerim sürekli değişiyor 🙂 Kaydı bekleyen parçalarım var elimde, eğer soru buysa.

Fotoğraf : Merve Terzioğlu

Ikaria’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Şimdi tam da bu günlerde yeni bir parçayla uğraşıyorum, kasıma kadar bitirmeyi planlıyorum. Diğer parçalar da yolda…

Güneş Özgeç‘e bu güzel röportaj için teşekkür ederim… ‘Ikaria‘yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.