Röportajlar

İlk teklisi “Ara Ara”yı dinleyicilerle buluşturan Zanna ile bir röportaj…

Zanna… Zaman içinde eşi başarılı DJ Kaan Gökman ile müziğin mutfağında yaptığı çalışmalar ile bilinen Zanna, Afro Beat, Moombahton ve Tropical House tınılarını takip ettiği kendi eseri “Ara Ara”yı eşiyle kurduğu K2 Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Zanna (Zanna Gökman) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Ara Ara’ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Müziğe profesyonel olarak başlamadan önce üzerinde çalıştığım birçok bestem ve farklı müzik türleri üzerine çalışmalarım oldu. Bu çalışmalar beni henüz başında olduğum müzik yolculuğum için hazırladı ve ilk profesyonel adımı atmış oldum.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Ara Ara’nın oluşumu nasıl gelişti? Bu bağlamda aynı zamanda eşiniz olan, şarkıyı düzenleyen Kaan Gökman ile yollarınız nasıl kesişti ve kendi firmanız K2 Müzik’i kurma fikri nasıl gelişti?

-Kaan Gökman’la aranjör olarak çalışmak istiyordum. Bizi tesadüf eseri birlikte iyi şeyler üreteceğimize inanan ortak bir radyocu arkadaşımız tanıştırdı. Birlikte radyo jingle, marş, iyilik projeleri için bazı beste çalışmaları yapmaya başladık. Çalıştığımız kişilerden olumlu dönüşler alınca “Daha fazlası neden olmasın?” dedik ve müzik şirketimizi kurduk. Kaan ile beste seçiyoruz Ara Ara’yı okudum okudukça yüzüme şok geçiren bir ifadeyle bakmaya başladı. Yakın zamanda kendi yaptığı bir altyapıyı açtı, şarkıyı okumaya başladım. Ara Ara ile onun altyapısının tonu ve yürüyüşü birebir uydu besteyi yaparken tam hayal ettiğim “afro moombah” formunu hissettim. Etnik dokusu olan bir aranjeydi ,ben de çok şaşırdım kendimi anlatmadan kendimden bir şeyler bulduğum için. Ara Ara’dan “müziğimizi tanıştıran şarkı” diye bahsediyoruz. Dolayısıyla “Ara Ara” her anlamda merhaba demek bizim için! 

Ara Ara ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Açıkçası kötü bir eleştiri almadım. Ben insanları gülümseten bir müzik yapmak istiyordum.  Sanırım yüksek enerjisi ve dinamizminden dolayı Ara Ara’yı dinleyen kişilerin yorumları da bu yönde oldu. 

Ara Ara’nın Kaan Gökman yönetmenliğindeki klibinin oluşumu nasıl gelişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Klip çekimi 22 saat sürdü. Kaan’ın desteğini her an yanımda hissettim; kriz anlarını çok iyi yönetebilen, sanatçının motivasyonunu yüksek tutan bir çalışma anlayışı var. Klipten sonra müzik dışında görsel konularda da uyumlu olduğumuzu fark ettik. Devamı gelecek gibi gözüküyor! (gülüyor)

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Ara Ara ve yakında duyacağınız diğer şarkılarım gibi aşkla ve tutkuyla şakalaşır gibi sözler yazmayı biraz dans ve ritmi hissettiren besteler yapmayı seviyorum. 

Müziğimi Türkçe sözlü oryantal dokusu olan içinde afro melodiler de barındıran eğlenceli batı müziği olarak adlandırabilirim.

Ara Ara’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet, hem de çok kısa zaman içinde! Hazırlamış olduğum Aman Tanrım isimli EP çalışmamın diğer şarkılarını dinleyicilere sunacağım anı sabırsızlıkla bekliyorum!

Zanna’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Ara Ara”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.