Röportajlar

İlk teklisi “Sözlerim Kalbine Düşsün”ü dinleyicilerle buluşturan Burcu Büşra ile bir röportaj…

Burcu Büşra… İlk önce Kimya eğitimiyle başlayan lisans hayatı, içindeki müzik tutkusuyla birlikte hem yurtiçi hem de yurtdışındaki Opera eğitimleriyle ilerledi ve bu bağlamda kendi eserlerini yapmaya başlayan Burcu Büşra, Senfonik Rock tınılı kendi eseri ilk teklisi “Sözlerim Kalbine Düşsün”ü yer aldığı “7” filmi vesilesiyle tanıştığı Zeki Sincar Production etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Burcu Büşra (Burcu Büşra Sezgin) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Sözlerim Kalbine Düşsün’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda yurtiçi ve yurtdışındaki konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Lisede sayısal bölümden mezunum ve bu doğrultuda aslında ilk mezun olduğum üniversite İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya bölümü oldu. O zamana kadar sadece “hobi” olarak kalmış müzik ve daha da önemlisi şarkı söyleme tutkum, kazandığım yarı zamanlı konservatuvar eğitimi ile daha profesyonel bir alana geçti. Kimya bölümünün son 2 yılında iki eğitimi birlikte yürüttüm. İTÜ mezuniyetimin hemen ardından aynı yıl Anadolu Üniversitesi’nde Opera Ana Sanat Dalı’nı kazanmamla birlikte kendimi tamamen bu tutkuma adayabildim. Lisans eğitimim sırasında İtalya’ya giderek eğitimime orada devam ettim; lisans ve ardından da yüksek lisans eğitimlerimi orada tamamladım. Konservatuvar eğitimlerimin müzikal becerilerime, bilgime, müziğe ve doğru şarkı söylemeye olan bakış açıma ve algıma kattıkları elbette tartışılamaz. Neticede bakış açımız, perspektifimiz, bilgimiz kadardır. Ancak şunu söylemek isterim ki, sadece aldığım konservatuvar eğitimleri değil onların öncesindeki diğer bütün eğitim ve deneyimlerimin müzik yolculuğumda ayrı ayrı önemleri bulunmakta. Bu yolda attığım her bir adım kendimi bir nebze daha fazla tanımama olanak sağlarken içsel yolculuğumda da büyüyebilmem için kapılar açtı. Bu da müzikal ifadelerimize, ürettiklerimize elbette yansır.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Sözlerim Kalbine Düşsün’ün oluşumu nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Emrah Menteş, klibinizi yöneten Buğra Kekik ve prodüksiyonunuzu üstlenen Zeki Sincar Production ile yollarınız nasıl kesişti?

-Yüksek lisans eğitimim sırasında Buğra Kekik ile tanışma fırsatı buldum. Kendi yazdığı ve yönettiği “7” adlı filminin bir sahnesinde opera şarkıcısını canlandıracak birine ihtiyacı vardı. Filminde bir Caccini iki de Schubert eseri seslendirdim. İtalya’dan mezun olup Türkiye’ye döndükten sonra tekrar görüşme fırsatımız oldu Buğra Kekik ile. O dönemler aynı filminin bir başka sahnesi için bir şarkıya ihtiyacı olduğunu söyledi. Sahneyi okudum ve belki bir şeyler yazabileceğimi beğenirse söyleyebileceğimi söyledim. Öyle de oldu. İşte tam da o zamanlar Zeki Sincar Prodüksiyon ile yollarımız kesişti. Hem müzik hem de film prodüksiyonluğu yapan Sayın Zeki Sincar bu “7” filminin de prodüktörü aynı zamanda. Kayıt zamanı stüdyoya gittiğimde tanışma fırsatımız oldu. “Sözlerim Kalbine Düşsün” prodüksiyonunun da ilk adımı bu sayede atılmış oldu. “7” filmi için yazdığım şarkının kayıtlarının tamamlanmasının ardından kısa bir süre sonra “Sözlerim Kalbine Düşsün”ün çalışmalarına başladık. “Sözlerim Kalbine Düşsün”ü, şarkının gitar kayıtlarını üstenlenmiş sevgili gitarist Deniz Güler’e götürdüm ilk önce. Onunla birlikte şarkının gitar düzenlemelerini yaptık. Şarkıya bambaşka bir zenginlik geldi onun gitarları sayesinde ve akabinde Zeki Sincar ile birlikte bir çok projeye imza atmış olan Emrah Menteş’le şarkının aranjesine başladık ve uzun bir çalışmanın ardından şarkıyı dinlemiş olduğunuz son haline getirdik.

Sözlerim Kalbine Düşsün ile (hem şarkı hem de Buğra Kekik yönetimindeki kliple) ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Çoğunlukla çok güzel, çok olumlu geri dönüşler aldım aslında. Bestenin ve sözlerin sevilmesi çok sevindirdi beni. Elbette yapıcı olumsuz eleştiri de aldım. Bunları daha sonraki işlerimde daha da iyilerini yapabilmek için not aldım. Sevgili Buğra Kekik’in çektiği klip de ayrıca çok sevildi. Benim de içime çok sinen bir klip oldu. Açıkçası ilk tekli çalışmam için elimizdeki imkanlarla hep birlikte çalışarak ortaya çıkardığımız bu üründen dolayı ben çok mutluyum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müziğime dair belirli bir tanımlama yapmayı pek doğru bulmuyorum. Rock, senfonik rock diyebiliriz belki bu parça için. Ama daha sonraki projelerimde zamanla ne hale gelir nasıl işler yaparım bu konuda önceden net bir şey söylemek kendi otantik yapıma da ters biraz. Ne hayat ne de kendimiz durağan olabiliriz. Doğal olarak müziğim de benim ve perspektifimin değişmesiyle farklılaşacak. O sebeple de belki, belirli bir kalıba girmeden içimden ne çıkıyorsa onu yaparak ilerlemek hem daha doğal hem de daha samimi olacaktır.

Sözlerim Kalbine Düşsün’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette var, hali hazırda düzenlenmeyi bekleyen bestelerimin yanısıra, yeni beste çalışmalarımı da devam ettirmekteyim. Bunun dışında birkaç cover projesi de aklımdaki işlerimin arasında.

Burcu Büşra’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Sözlerim Kalbine Düşsün”ü tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.