Röportajlar

İlk teklisi “Aşk Dedikleri”ni dinleyicilerle buluşturan Ege Külsoy ile bir röportaj…

Ege Külsoy… içindeki müzik tutkusu ile kendi şarkılarını yazarken bu şarkıları değerlendirme yolunda ilerleyen Külsoy, kendi eseri “Aşk Dedikleri”ni geçtiğimiz günlerde Esen Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Külsoy ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Aşk Dedikleri’ne kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız?

-Aşk Dedikleri’ne kadar biriktirdiğim bir sürü şarkım var. 10 senedir söz yazıp besteliyorum. Tabi son zamanlarda ortaya çıkan şarkılarım daha profesyonel ama ilk bestelerimdeki o amatör sözleri tekrardan gözden geçirip revize etmek gibi bir planım da var.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Aşk Dedikleri”nin oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda Esen Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aslında ben hep bunun hayaliyle yaşadım, ama adım atmam şu şekilde oldu: Bir gün arkadaşımın evindeydik. Uyandım ve dedim ki “Ben artık bu şarkılardan bir tanesini çıkartıyorum!” Sebebi de şuydu: Açıkçası sosyal medyada geziniyorken müzikle uzaktan yakından alakası olmayan hiç müzik bilmeyen insanlar şarkı yapıp paylaşıyorlar ve bunlar deli gibi dinleniyordu. O gün bana dank etti! İşte böylece çalışmalara başladık. Esen Müzik ile ise yolum yakın arkadaşım Güneş Bakırcıoğlu vesilesiyle kesişti.

Düzenlemeyi üstlenen Barış Çetin ile yollarınız nasıl kesişti?

-Barış Çetin benim eski gitar hocam. Lisede tanıştık. O zaman da ben daha 15-16 yaşındayken bana “Ne Olur?” adlı şarkımı aranje etmişti. 6-7 senedir tanışıyoruz, ve hep söylüyorum, onunla çalıştığım için şanslıyım. 

Aşk Dedikleri ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Aşk Dedikleri’ne gelen yorumlar gayet güzel. Çok fazla mesaj aldık, buradan da konusu açılmışken dinleyen destek olan herkese büyük büyük teşekkürlerimizi iletmiş olalım. 

Bununla birlikte şarkınıza aynı zamanda yapımcılığınızı üstlenen Güneş Bakırcıoğlu yönetmenliğinde bir klip çektiniz. Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Güneş Bakırcıoğlu sadece yönetmenim veya yapımcım değil aslında yakın arkadaşız. Klip süreci çok keyifliydi, çok güzel geri dönüşler aldık ve tam kafamda canlanan; böyle depresif durmayan, hatta huzur veren bir klip oldu Aşk Dedikleri. Ayrıca zaten harika bir ekibimiz vardı. Bu tarz işlerde ekibin çok önemli olduğunu düşünüyorum, en son ortaya çıkan iş hiç bir zaman tek bir kişinin emeği olmuyor haliyle. Bu vesileyle de burdan tekrar başta Güneş Bakırcıoğlu olmak üzere, Lal Yılmazoğlu’na, Esen Bakırcıoğlu’na, hiç bir zaman desteğini esirgemeyen, çekimlerde yardımcı olan Melis Minkari’ye, kapaklarımızı tasarlayan Kerem Acar’a ve mükemmel aranjör Barış Çetin’e çok büyük teşekkürlerimi iletiyorum. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Ben yaptığım müziği tek bir başlık altında tutamıyorum maalesef, keşke tutabilsem! Sanıyorum ki saf rock dışında içine biraz daha alternatif kısımlar katmayı seviyorum, sözlerimde metafor ve benzetmeler kullanıyorum ve iç içe geçen alışılagelmişin dışında tekerlememsi sözler yazıyorum. Bu da beni kayıt sırasında zorluyor, nefesim yetmiyor bazen! (gülüyor) Eskiden bazı kelimeleri kullanmaktan çekinirdim sözlerimi yazıyorken, mesela atıyorum bir yerde “armut” diyesim geldi mi “Ne alakası var?” gibi geliyordu bana. Artık öyle değil, kafamın içinde sonsuz bir hazine varken bunu filtreleyerek ağzımdan çıkarmak saçma geliyor. Bazı şarkılarımda ufak tefek argolar küfürler görürseniz yargılamayın o yüzden, çünkü kendimi en iyi bu şekilde ifade ettiğimi biliyorum, emin olun bu müziğin samimiyeti. Bu arada tekerlememsi sözler yazıyorum demişken ilk şarkı Aşk Dedikleri’nde de zaten en sevilen kısım “Senin için değil benim içim yanar senin için” kısmı oldu. 

Aşk Dedikleri’nden sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Önümüzde güzel, dolu dolu bir takvim var. Elimizden geldiğince seri bir şekilde sizlere şarkılarımızı dinletip kliplerimizi izletmek istiyoruz. İkinci şarkı “Sorun Bende” kliple beraber çok yakında çıkacak. İlk şarkıya nazaran daha hareketli, yüksek modda bir şarkı. Bana sorarsanız tam bahar şarkısı oldu. Beğeneceğinizi düşünüyoruz. Hatta ufak bir spoiler vereyim size, ilk şarkıda ne kadar romantik, duygusal bir aşk adamıysam bu şarkı bir tık buna zıt düşen sözlere sahip olabilir. 

Ege Külsoy’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Aşk Dedikleri”ni tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.