Röportajlar

Yeni teklisi “Sen Gitmezdin Oysa”yı dinleyicilerle buluşturan Görkem Sağlam ile bir röportaj…

Kendi şarkılarını yazan Görkem Sağlam’ı çoğu dinleyici ilk teklisi “Hayatımın Nakaratı” ile tanıdı. Ardından “Ol Sen”i dinleyicilerle buluşturan Sağlam, yeni teklisi “Sen Gitmezdin Oysa”yı geçtiğimiz günlerde PDND Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Sağlam ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Hayatımın Nakaratı’na kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Hayatımın Nakaratı, benim profesyonel olarak sektöre girişimi temsil ediyor. Dolayısıyla yavaş yavaş şarkılar yazdığım, yazmakta kendimi zamanla geliştirdiğim bir süreç. Bir de yurt dışı tecrübem oldu bu sürede ve o sürecin beni çok beslediğini düşünüyorum. Dışarıda neler olduğunu görmek çok başka bir his ve insanların size yaşadıklarını anlatması evresinden bizzat yaşama evresine geçmek duygusal anlamda bir boyut atlamak demek. Bu ve buna benzer gelişen tüm faktörler ile beraber kendimi daha çok ifade etme ihtiyacı duydum ve bu durum çocukluğumdan beri ilgilendiğim şarkı yazma sürecimi hızlandırdı.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Hayatımın Nakaratı’nın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Volkan Şanda ile yollarınız nasıl kesişti?

-Yurt dışından dönmemin sebeplerinden biri de müzik yapmak istememdi ve döner dönmez “Nasıl yaparım?” diye düşünmeye başlamıştım zaten. Döndüğümde üniversiteye hazırlanmak zorunda olduğum için 1 senelik boş vaktim oldu ve bol bol üretme şansı buldum. Hayatımın Nakaratı da o dönem ürettiğim şarkılardan biriydi. Yine aynı süreç içerisinde bir fikir alma amacıyla Volkan Şanda’nın stüdyosuna gittim ve ona orada birkaç şarkı çaldım. Aile dostumuzdur kendisi. Onun çok beğenmesi üzerine o stüdyoda demoları kaydettik ve ben şirketlere demo atmaya başladım. Hayatımın Nakaratı da o demolardan biriydi.

Hayatımın Nakaratı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Hayatımın Nakaratı enteresan bir şarkı. Hiçbir reklam ve profesyonel bir destek olmadan kendi kendine buralara geldi. Yorumlar müthiş. Keyifle takip ediyorum.

İkinci tekliniz Ol Sen’in oluşum süreci nasıl gelişti? PDND Müzik ve düzenlemenizi üstlenen Matthew Brett ile yollarınız nasıl kesişti? Ol Sen ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İlk şarkımdan sonra PDND Müzik ile yeniden iletişime geçtik ve 2 şarkılık bir sözleşme yapma kararı aldık. Ben, “Ol Sen”i zaten yazmıştım biz anlaştığımızda. PDND Müzik ekibi de beğenince beni Matt ile eşleştirdiler. Biz de tanışmış olduk bu vesileyle. Ol Sen de yavaş yavaş kendi kitlesine ulaşıyor ve bazı insanlar beni sadece Ol Sen ile tanıdı. Bu durum beni mutlu ediyor çünkü eskiden sadece Hayatımın Nakaratı üzerinden mesaj alıyordum. İnsanlara alternatifler sunabilmek güzel bir his.

Ol Sen’e ayrıca Botond Fodor yönetmenliğinde bir klip çektiniz. Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İlk önce PDND Müzik ekibindeki yönetmenlerden biriyle bir klip yaptık ama o çok içime sinmedi ve yayınlamak istemedim. Daha sonra Matt aracılığı ile Botond ile tanıştım ve güzel bir arkadaş ortamımız oldu. Beraber klip için mekanlar gezdik, “Nasıl bir şey yaparız?” diye uzun uzun konuştuk ve sonunda bu klip ortaya çıktı. Geri dönüşler ise gayet iyi. Tatmin edici.

En son yine Brett düzenlemesi ile “Sen Gitmezdin Oysa”yı yayınladınız. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti? Sen Gitmezdin Oysa ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sen Gitmezdin Oysa bizim için farklı bir iş oldu, çünkü daha kariyerimin çok başında olmama rağmen biraz farklı bir şeyler yapmak istedim. “Alışılmışın dışında bir şeyler yapalım” düşüncesi ile yola çıktık ve şu an olduğu hâline getirdik.Daha önce de bahsettiğim gibi insanlara farklı şarkılar sunabilmek çok doyurucu geliyor bana. “Sen Gitmezdin Oysa” için de çok tatlı mesajlar geliyor ve kitlemin yavaş yavaş oturduğunu görebiliyorum. Matt ile kafa uyumumuzun çok yüksek olması bu tarz işlerde çok fayda sağlıyor. Çıkan iş beni tatmin ediyor açıkçası. Umarım dinleyen herkese güzel izler bırakır.

Sen Gitmezdin Oysa’ya ayrıca Denizhan Korkmaz yönetmenliğinde bir klip çektiniz. Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Denizhan ile de PDND Müzik aracılığı ile tanıştım. Doğada bir klip çekmek istedik onunla da. Ben doğayı seviyorum biraz.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müzik yaparken en büyük isteğim hem enstrümantal hem sözel olarak belirli bir kalite verebilmek. Belirli bir dayanağım var yaptığım tarz itibariyle ve buna sadık kalarak “İşi ne kadar farklı bir hale getirebilirim?” diye düşünüyorum hep. “Genel kitleye en farklı şekilde nasıl dokunurum?” gibi bir mantığım var. Buna da alternatif müzik deniyor sanırım.

Sen Gitmezdin Oysa’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-2021 senesi benim aktif olarak geçirdiğim ilk senem. Yazdığım şarkıları istikrarlı bir şekilde yayınlamak istiyorum. Bu sene için düşündüğüm şarkılarımın büyük bir kısmı hazır diyebilirim. Önümüzdeki aylarda onları yayınlıyor olacağım. Önümüzdeki süreç için isteğim aktif olmak kısacası.

Görkem Sağlam’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Sen Gitmezdin Oysa”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.