Röportajlar

Yeni teklisi “Sen Güneşsin”i dinleyicilerle buluşturan Emir Talha Altunbaş ile bir röportaj…

Emir Talha Altunbaş’ı çoğu dinleyici O Ses Türkiye ile tanıdı. Zaman içinde sahne performansları ile de bilinen ve ilk teklisi olarak “Keklik Gibi” türküsünü yorumladıktan sonra yeni teklisi “Sen Güneşsin”i Pirana Music etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Altunbaş ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Keklik Gibi’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda O Ses Türkiye’ye katılmaya nasıl karar verdiniz? O Ses Türkiye tecrübeniz size müziksel anlamda neler kattı?

-Aslında müzikle büyüdüm diyebilirim. Müziğin hayatımda önemli ve büyük bir yeri var. Çok uğraştım, kovaladım ve bir şekilde hayallerime ulaşmaya çalıştım. Sakarya Üniversitesi Sağlık Teknikeri mezunuyum. Sakarya’da olduğum zamanlar arkadaşlarım katılmam için çok zorladılar. Ben de şansımı denemek istedim ve çeyrek finale adımı yazdırabildim. Programdan sonra heyecanımı yendim. Müzik konusunda daha da çok çalışmak istedim. Sahneler almaya başladım. Farklı şehirler ve kültür merkezlerinde konserler verdim. Benim için ayrı bir tutku olmaya başladı müzik. İşte o zaman anladım müziğin benim hayatım olduğunu…

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Keklik Gibi türküsünü yorumlama süreci nasıl gelişti? Sofa Records ve düzenlemenizi üstlenen Çağrı Karslı ile yollarınız nasıl kesişti?

-Anlık oluştu aslında. Keklik Gibi türküsünü çok seviyordum. Sahnelerimde çok okuyordum. Çağrı Karslı’yı da çok sevdiğim bir arkadaşım tanıştırmıştı. Sonra böyle bir şarkı yapmak istedim ve kendisi sağ olsun yardım etti. Sofa Records da bu konuda bana çok destek sağladı. 

Keklik Gibi yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok güzel dönüşler aldım. İnsanların beğenmesi ve güzel sözler söylemesi benim için heyecan ve mutluluk verici bir duygu idi. 

En son “Sen Güneşsin”i yayınladınız. “Sen Güneşsin”in sahibi Deniz Kolukısa ve düzenlemeyi üstlenen İshak Şık ile yollarınız nasıl kesişti?

-Sıfır bir eser arıyordum. Bana ulaştılar, böyle bir eser olduğunu söylediler ve eser çok hoşuma gitmişti. Hemen sözü ve müziği kendisine ait olan Deniz’e ulaştık. Sağ olsun gözünü kırpmadan bana emanet etti ve İshak Şık harika bir şekilde şarkının üstünde durdu, düzenledi.

Pirana Music ile yollarınız nasıl kesişti?

-Pirana Music’de tanıdık arkadaşlarım vardı ve güzel projeler yaptıklarını gördüm. Bir tanıdık vasıtasıyla bir şekilde yollarımız kesişti. Özge Karslı ile tanıştıktan  sonra anladım insanların neden Pirana Music’i seçtiğini! Harika bir prodüksiyon firması diyebilirim. 

Sen Güneşsin ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok güzel dönüşler aldım. Almaya devam ediyorum. Umarım herkesin hoşuna gitmiştir. Çünkü kimsenin bilmediği bir eseri yorumlamak farklı olabiliyor. Çünkü onu beğendirmek ve bir şekilde dinlettirmek zordur. Zoru başardığımı düşünüyorum.

Sen Güneşsin’e ayrıca Umut Kumral Devecioğlu yönetmenliğinde bir klip çektiniz. Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok eski bir tanışıklığımız vardır kendisi ile. Bana çok destek oldu. Klibin oluşum süreci ise şöyle gelişti; bir gece beraber otururken “Haydi şu şarkıya klip çekelim!” dedi ve çekildi. Anlık oldu ama çok güzel oldu. Kendisinin iyi bir yönetmen olduğunu söylemek isterim.

Bununla birlikte çeşitli şarkıları yorumlayıp YouTube hesabınızda paylaşıyorsunuz. Bu tarz çalışmaları yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve sizce YouTube, yorumlarınızı duyurmada etkili mi?

-Artık farklı tarzda da insanlara sesimi duyurmak istiyorum. Devir sosyal medya devri. Akustik çalışmalarıma bu aralar daha yoğun bir şekilde çalışmaya başladım. Ve kanalıma daha çok akustik çalışmalar atacağım. YouTube farklı bir mecra aslında ne kadar çok çalışırsan o kadar çok duyurur diye düşünüyorum. 

Sen Güneşsin’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Başladık bile. Daha çok çalışmalarımız olacak ve harika bir şekilde geliyoruz diyebilirim. 

Emir Talha Altunbaş’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Sen Güneşsin”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.