Röportajlar

İlk teklisi “Aşkı İbadet”i dinleyicilerle buluşturan Ali ile bir röportaj…

Son zamanlarda başarılı “ilk” teklilerden birisi de, içindeki müzik tutkusuyla kendi şarkılarını yapmaya başlayan Ali’nin PDND Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturduğu kendi eseri ilk teklisi “Aşkı İbadet”ti. Ali (Ali Karabulut) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Aşkı İbadet’e kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız?

-Kendimi bildim bileli müzikle iç içeyim. Müzik alanında herhangi bir eğitim almadım. Ama çocukluğumdan bu yana hep şarkı söylerim. Lise döneminde Türk Sanat Müziği dalında koro ve solo performanslarım da oldu. O dönemden sonra gitar çalmaya ve kendi bestelerimi yapmaya başladım. Şu an çok sayıda eserim hâlihazırda bekliyor. Bunları insanların beğenisine sunmak için de ilk çalışmamız olan Aşkı İbadet’i dinleyicilerle buluşturduk.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? “Aşkı İbadet”in oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda PDND Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Eserlerimi az çok bilen çevremin desteği ve beni teşvik etmesi ile bir tekli çıkarmaya karar verdim. Aşkı İbadet’i çok güzel bir yaz akşamı ve gün batımı manzarasında yazmıştım. Eserimi dinleyen yakın bir dostumun aracılığı ile PDND Müzik yetkilileri ile iletişime geçtik. Kendileri de eserime güvendi ve bu şekilde ilk çalışmamızı dinleyicilerin beğenisine sunduk.

Düzenlemeyi üstlenen Uğur Balcı ile yollarınız nasıl kesişti?

-Uğur Balcı’yı önceden de beğenerek takip ederdim. Sonrasında kendisi ile iletişime geçtim. O da Aşkı İbadet’i ilk dinlediği andan itibaren çok beğendi ve aranjörlüğünü üstlendi. Titiz bir çalışma ile güzel bir iş ortaya çıkarttı.

Aşkı İbadet ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Aşkı İbadet ile ilgili dönüşler oldukça güzel. Tanıyıp tanımadığım birçok insan şarkı hakkında güzel düşünceleri ile beni çok mutlu etti.

Bununla birlikte şarkınıza aynı zamanda Tayfun Belet yönetmenliğinde bir klip çektiniz. Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Tayfun Belet ile lise yıllarından bu yana dostluğumuz devam etmekte. Kendisi başarılı bir yönetmen ve çok kıymetli çalışmaları var. Kendisine Aşkı İbadet’i ilk dinlettiğimde o da bu esere güvendi ve yönetmenliğini üstlendi. Kendisi klibin kurgusundan montajına kadar çok emek verdi. Klibimizi kıymetli şairimiz Can Yücel’in evinde çekti. Bu değerli hatıra icin kendisine ve atölyesini bize açan Su Yücel’e teşekkür ederim. Klip için geri dönüşler çok olumlu. Biz de zaten bu klipte şarkının anlatmak istediği hikayeyi anlattık aslında, bu yüzden de mutluyum.

Ayrıca çeşitli şarkıları yorumlayıp Instagram hesabınızda paylaşıyorsunuz. Bu tarz çalışmaları yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve sizce Instagram, yorumlarınızı duyurmada etkili mi?

-Zaten sürekli şarkı söylerdim. Çevremde de paylaşmamı isterlerdi, hep bir teşvik vardı ama ben nedense paylaşmazdım. Sonra bir akşam paylaştım, olumlu dönüşler oldu. Sonrasında ara ara paylaşarak devam ettim. Tabi ki sosyal medya şu anda kendimizi duyurmak için her alanda çok etkili. Ama büyük bir kitleniz olmadan sesinizi çok duyuramayacağınız da başka bir gerçek.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Pop kültüründe müzik yaptığımı söyleyebilirim. Daha slow tarzda eserlerim de var daha hareketli tarzda eserlerim de var. Kendimi bir tarzla kısıtlamak istemiyorum aslında. Yazarken geniş bir yelpazede düşünüyorum, o an içimden nasıl gelirse öyle dökülüyor kağıtlara.

Aşkı İbadet’ten sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Röportajın başında da belirttiğim gibi hâlihazırda kendime ait bir çok eserim var. Aslında bir gün bunları dinleyicilere sunacağımı düşünerek de yazmamıştım. Hepsi içimden geldikçe kaleme dökülen çalışmalardı. Hala da yazmaya devam ediyorum herhangi bir beklentim ve kaygım olmadan. Eğer gerekli şartlar oluşursa onları da dinleyicilerle buluşturmayı düşünüyoruz.

Ali’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Aşkı İbadet”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.