Röportajlar

İlk teklisi “Sen Kokan Yaralar”ı dinleyicilerle buluşturan Mustafa Aksüt ile bir röportaj…

Mustafa Aksüt… Müziğin eğitiminden gelen bir isim olarak bilinçli adımlarla ilerlerken YouTube kanalındaki performanslarıyla da tanınan, ilk teklisi “Sen Kokan Yaralar”ı Pirana Music etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Aksüt ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Sen Kokan Yaralar’a kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Ben çocukluğumdan beri şarkı söylemekteyim. Ayna karşısında elimde tarak ile yüzbinlere konser verir dururdum ama çok utangaç olduğum için liseye kadar özgüvenimi toparlayamadım ve sahnelerden hep kaçtım. Lise eğitimimi sağlık meslek lisesinde tamamladım ve bu yıllarda özgüvenimi toplayıp özel günlerin her birinde okulun konferans salonunda arkadaşlarıma ve öğretmenlerime konser verdim. Bir müddet sonra artık duvarlarını yıkmış biri olarak konservatuvara hazırlanabilir ve hayallerime kavuşabilirdim. İki yıl özel olarak şan ve konservatuvara hazırlık dersleri aldım, aynı zamanda şehrimdeki küçük kafelerde de sahne almaya devam edip güvenimi tazeledim. 2019 yılında Kocaeli Devlet Konservatuvarı’nı kazandım. İlk yılımda Kuveyt’te uluslararası Türk Tanıtım Günleri’nde ilk yurtdışı konser deneyimimi yaşadım. Müzik öğrenimimi Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Türk Müziği 2. sınıf öğrencisi olarak devam ettirmekteyim. Klasik Türk Musikisi eğitimi bana kadim bir geleneğin bir parçası olduğumu idrak ettirdi. Geçmişimizin kıymetinin farkına varmamı sağlayıp geleceğe farklı bir bakış açısıyla bakmamı sağladı. Tavır ve üslup bakımından edindiğim bilgiler omuzlarıma bir miktar yük oldu ancak bu yük bir külfet olarak değil geleceğime bir ışık olarak bana yoldaş oldu. Bundan sonraki müzik yolculuğumda da benimle olmaya devam edecek.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda bestelediğiniz Sen Kokan Yaralar’ın sözlerini yazan Ünsal Başkaya ile yollarınız nasıl kesişti?

-Dediğim gibi çocukluğumdan beri çok büyük hayaller kurmaktayım bunun gerçekleşmesi için de tekli çıkarmam gerektiğini düşünmekteydim fakat bazı şartların da oluşması gerekliydi. Kendime bilgi ve deneyim kattıkça ve maddi imkânlar sonunda el verince bir adım atmak istedim. Ünsal Başkaya kardeşimle yollarımız ilkokulda kesişti. Kendisi benim çocukluk arkadaşım, en yakın sırdaşımdır. Kalemine çok güvendiğim okumayı ve yazmayı çok seven birisidir. Bir şarkı sözü yazması konusunda kendisine çok ısrar etmiştim, bu sözleri bana verdiğinde adeta büyülenmiş ve sözleri kalbimden hissetmiştim. Hangi duygularla yazıldıysa aynı şekilde o duygularla bestelediğimi düşünüyorum. Umuyorum ki bu birliktelik daha çok güzel işlere imza atacak.

Pirana Music ile yollarınız nasıl kesişti?

-Sosyal medya hesabımdan bana ulaştılar. Sesimi beğendiklerini, bestelerimi uygun koşullarla yayınlayabileceklerini söylediler ve güzel geri dönütler alabileceğimizi konuştuk, anlaştık.

Düzenlemeyi üstlenen Hür Kır ile yollarınız nasıl kesişti?

-Pirana Music şirketi aracılığıyla yollarımız kesişti.

Sen Kokan Yaralar ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sen Kokan Yaralar ile ilgili güzel geri dönüşler alıyoruz. Dinleyenler tarafından çok beğenildiği söyleniyor ve duyduklarımıza binaen büyük umutlar besliyoruz.

Bununla birlikte YouTube hesabınızda çeşitli yorumlarınızı paylaşıyorsunuz. Sizce YouTube yorumlarınızı duyurmada etkili mi?

-YouTube günümüzde yeni medya olarak anılan birçok kullanıcısı olan etkili bir platform. Ancak bizim sesimizi duyurmamızda pek de etkili olduğunu söyleyemem. Çünkü giderek popülerleşmesinden de kaynaklanmış olan bir etken olarak, YouTube’da çok fazla içerik var. Belirli bir nitelik aranmayan ve istendiği takdirde herkesin içerik yükleyebildiği bir platform, dolayısıyla kendinizi onlarca kullanıcıya izletmeniz çok da kolay değil. Aldığımız geri dönüşlerden yararlanarak şöyle bir yorumda bulunabilirim ki çıkardığımız parçayı ve kendi hesabımda yorumladığım şarkıları dinleyenler daha sonra tekrar uğrayıp birden fazla kez dinliyorlar. Eğer daha fazla kitleye ulaşabilirsem sesimi duyurmakta etkili olacağını düşünüyorum ancak son dönemde etkileşimlerde düşüş yaşanmakta bu da bize zorluklar çıkarmaktadır. Umarım hiçbir emek zayi olmaz.

Sen Kokan Yaralar’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Kesinlikle düşünüyorum. Bunun henüz başlangıç olduğu kanaatindeyim. Ben yazıp üretebilen biriyim, birçok bestem var. Ünsal arkadaşımın da çok güzel sözleri var. Şarkımız genel kitle tarafından da beğenildiği, daha fazla olumlu dönüt alındığı ve güzel izlenmeler yakalandığı takdirde devam etmeyi çok istiyorum.

Mustafa Aksüt’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Sen Kokan Yaralar”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.