Röportajlar

İlk teklisi “Aşkına Muhtaç”ı dinleyicilerle buluşturan Sercan ile bir röportaj…

Sercan ismini dinleyiciler ikinci olduğu Muud Sahne yarışması ve O Ses Türkiye ile duydu. Şimdi ise Sercan, ilk teklisi “Aşkına Muhtaç”ı Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Sercan (Umut Sercan Karakoyunlu) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Aşkına Muhtaç’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Aslında bu çok uzun bir yolculuk benim için. Çünkü çok küçük yaşlardan beri müzikle hep içli dışlıyım. Fakat amatör olarak müziğe başlama yaşım 13. Gitar kursuna gitme kararıyla başladı her şey ve aslında yeteneğimi o zaman fark etmeye başladım. Gitarı öğrendikçe, ilerleyen yıllarda kendim besteler yapmaya ve şarkılar yazmaya başladım. Çevremden olumlu tepkiler aldıkça daha da motive bir şekilde her zaman bir önceki yaptığımın üzerine koyarak ilerledim. Lise hayatımda çeşitli sahneler aldım küçük çaplı ve hepsi benim müzik gelişimimde rol oynadı. Üniversiteye geçtiğim zaman Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde Funda Balaban’dan doğru ses ve doğru nefes kullanımı üzerine şan eğitimi aldım. İstiklal Caddesi’ndeki mekanlarda canlı müzik yapmaya başladım ve iyice sahne şartlarına alışmaya başladım. Muud ve Avrupa Müzik’in ortaklaşa düzenlediği beste yarışmasında kendi bestemle ikinci oldum. 2018-2019 sezonu O Ses Türkiye yarışmasına katıldım ve Hadise’nin takımındaydım. Daha sonra üniversitemiz konserlerinde, çeşitli etkinliklerde sahneler almaya başladım. Daha sonrasında artık profesyonel bir adım atmanın zamanının geldiğini düşünerek buralara kadar geldik.

Profesyonel bir tekli çıkartmaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Aşkına Muhtaç’ın oluşum süreci nasıl gelişti? 

-Muud ve Avrupa Müzik’in ortaklaşa düzenlemiş olduğu beste yarışmasında ikinci olduktan sonra Avrupa Müzik ile birlikte aldığımız bir karar aslında bu. Karar alındıktan sonra da şarkının stüdyo kayıt işlerini tamamladık.

Düzenlemenizi üstlenen Selçuk Abay ile yollarınız nasıl kesişti?

Beni Selçuk Abay’a Avrupa Müzik yönlendirdi. Hatta Aşkına Muhtaç’ı bestelerim arasından Selçuk Abay seçti ve “Bunu yapalım!” dedi. Gerçekten çok iyi anlaştık ve kayıt süreci çok eğlenceli geçti. 

Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Avrupa Müzik ile katıldığım beste yarışması sayesinde yollarımız kesişti. Beste yarışmasında ikinci olduktan sonra da ilişkimiz arttı.

Aşkına Muhtaç ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Gerçekten çok güzel geri dönüşler alıyorum. Bu beni çok mutlu ediyor. Arada bir olumsuz geri dönüşler de alıyorum fakat bunlar da, bana bir sonraki teklim için dikkat etmem gereken kısımlarda bir nevi uyarı niteliğinde oluyorlar. 

Aşkına Muhtaç’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Kesinlikle var, artık durmak yok. Şimdiden planladığım 3 ayrı tekli çalışmam bulunmakta. Hatta bir tanesi için çalışmalara başladım bile. Benim tek hayalim sevilen, beğenilen, dinlenilen bir şarkıcı olabilmek ve bu hedefime ulaşabilmek için de sürekli çalışmaya başladım bile. Artık bir yola girdik ve bundan sonra hep üzerine koyarak devam edeceğim.

Sercan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Aşkına Muhtaç”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.