Röportajlar

Yeni teklisi “Gemi”yi dinleyicilerle buluşturan Yeşim Mutun ile bir röportaj…

Eylül’ün son zamanlarında dinleyicilerle buluşan ve dikkat çeken bir tekli de, halen Hollanda’da yaşayan ve %5 görebilen, kendi şarkılarını yaparak; sanat ile hayata tutunan ve 2018’de Hollanda’da yayınlanan ilk teklisi “Daydream” ile de beğeni kazanan Yeşim Mutun’un MTG etiketiyle yayınlanan yeni teklisi “Gemi” oldu. Mutun ile Bi’Kuble için müzik yolculuğunu, teklilerini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Daydream’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Hollanda’nın Leerdam, Utrecht şehrinde doğdum ve ikamet ediyorum. Aslen Denizli, Tavas ilçesinin Aydoğdu mahallesindenim. 25 yaşındayım. Gözlerim doğuştan %5 görmektedir ve hiç bir rengi görmemekteyim. Beni müziğe bağlayan en büyük neden gözlerim olabilir. Tüm duygularımı sözlere dökerek yıllar içerisinde şarkı sözleri yazma yeteneğimi geliştirdim. En büyük hayalim müzik dalında çok iyi yerlere gelmek ve beni sevenleri, destekleyenleri gururlandırmak. Sürekli müzik ile iç içeyim. Piyano dersleri almaktayım ve sürekli Türkçe/İngilizce sözler yazmaktayım.

Profesyonel bir tekli çıkartmaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Daydream’nin oluşum süreci nasıl gelişti? Daniel Wanrooy ile yollarınız nasıl kesişti? Daydream’in yayınlanma sürecinde Abone All Records ile çalışmaya nasıl karar verdiniz?

-2018 yılında yazmış ve seslendirmiş olduğum “Daydream” adlı ilk teklimi çıkarttım. Şarkımın aranjörü Daniel Wanrooy’dur. Daniel ile tanışmamız bir tesadüften ibaret. İş bulmada yardımcı olan bir kuruma gittim ve benim iş koçluğumu yapacak olan kişi ile tanıştım. Daniel ise bana koçluk yapan yetkilinin çok yakın arkadaşı imiş. Ben de şarkı söylemeyi, piyano çalmayı ve söz yazmayı çok sevdiğimi söylediğimde benimle bir şarkı yapmak istedi. Kısa bir süre içerisinde Daydream şarkımız bitmişti ve Daniel’in tanıdığı plak şirketi Above All Records etiketiyle, “Daydream”i yayınladık.

Gemi’nin oluşum süreci nasıl gelişti?

-24 Eylül 2020’de ise söz ve müziği bana ait olan ilk Türkçe teklim “Gemi”yi sizlerle paylaşmış bulunmaktayım. Bu şarkımın prodüktörlüğünü ve aranjesini üstlenen tekrar Daniel Wanrooy’dur. Türk müziğini çok seviyorum ve Türkçe bir sarki yapmak hayalimdi. Bir gün babam işten eve geldiginde bana “Yeşim, sen gemi ile ilgili bir şarkı yazsana!” demesi üzerine hemen odama gidip yere bir oturuşta “Gemi” şarkımı yazdım. Sonra melodisini düşündüm ve bunu Daniel ile paylaştım. Daniel’den Türk enstrümanlarının da kullanılmasını istedim ve çok güzel bir iş çıkardı.

MTG Medya ile yollarınız nasıl kesişti?

-Eindhoven’da EG Veranda şirketin sahibi Engin Güngör ile babam çalışmaktadır. Zamanında kendisi İstanbul’da medya bölümü okumuş ve Türkiye’nin en tanınmış TV kanalında çalışmış. Gemi’yi ona dinlettik ve “Klip için bize yardımcı olabilir misin?” diye sorduk. Onun da tanıdığı yakın arkadaşı MTG Medya’nın sahibiymiş. Konuştuk, fikirlerimizi paylaştık ve klip çekimleri icin İstanbul’a geldim. Sonuç harika oldu! Çok hoşuma giden, çok beğendiğim bir klibim oldu.

Gemi ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İnsanlar tarafından çok güzel yorumlar aldım ve şarkımın çok farklı bir tınısı olduğunu, kulağa hoş geldiğini ve özellikle sesimi beğendiklerini dile getirdiler. En önemlisi benim için, yakınlarım benimle gurur duydular.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Benim şarkılarım anlamlı olmalı. Sözleri samimi ve gerçekçi olmalı. Her şarkımın kendine özgü bir hikayesi olmalı ve herkes en az bir cümlesinde kendisini bulabilmeli. Bunlara çok dikkat ediyorum.

Gemi’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Dans etmeyi çok sevdiğim için ileride hareketli şarkılar yapmayı istiyorum. Ama en çok sevdiğim ise hüzünlü şarkıları yazmak. Bana terapi gibi geliyor, çok rahatlatıcı! Umarım şarkılarımın en az bir cümlesinde insanlar kendilerini bulurlar, hissederler ve benimserler. Yeni şarkılarımla buluşmak ümidiyle!

Yeşim Mutun’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Gemi”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.