Röportajlar

Yeni teklisi “Halt Etmişsiniz”i dinleyicilerle buluşturan Özenç Yeşil ile bir röportaj…

Özenç Yeşil ismini çoğu dinleyici, yer aldığı gruplar ve sahne çalışmaları ile duydu. 2019 başında ilk teklisi “Yarım”ı ve 2020’de ise “Bir Gece Vakti”ni bağımsız olarak yayınlayan Yeşil, şimdi ise Avrupa Müzik etiketiyle yeni teklisi “Halt Etmişsiniz”i dinleyicilerle buluşturdu. Yeşil ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklilerini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Yarım’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Müziğe bağlama çalarak başladım. Daha sonra gitar ile devam ettim. Üniversite yıllarında birçok grupta ana gitar, geri vokal ve vokal olarak yer aldım. İstanbul’un çeşitli yerlerinde sahne aldığımız yoğun bir sürecimiz oldu. O süreçte de kendi şarkılarımı yapıyordum fakat bunları sahnelerde çalmıyorduk. Repertuvarımız tamamen cover parçalardan oluşuyordu.

Profesyonel bir tekli çıkartmaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Yarım’ın oluşum süreci nasıl gelişti? Yarım ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Gruplarım dağıldıktan sonra kendi şarkılarımla devam etme kararı aldım. Bu zaten hep hayalimdi ve artık gerçekleştirme vaktinin geldiğini düşündüm. Aslında tekli çıkarmak gibi bir niyetim yoktu. Yine müzisyen bir arkadaşımın teşvikiyle oldu aslında. Ben daha çok YouTube gibi bir platformda bir şey yayınlamak niyetindeydim fakat arkadaşım aklımı çeldi diyebilirim! (gülüyor) Yarım ile ilgili genel anlamda olumlu geri dönüşler aldım. Elbet her şarkıda olduğu gibi “Yarım”ı da beğenen ve beğenmeyen oluyor. Çoğunlukla beğenildiğini söyleyebilirim.

Bir Gece Vakti’nin oluşum süreci nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bir Gece Vakti, ekibimle çalmayı en sevdiğimiz şarkılardandı. Aslında başka bir şarkı üstüne çalışıyorduk tekli için ve düzenlemesini bitirip klibine geçtiğimiz süreçte pandemi araya girdi. Dolayısıyla projemiz sarkmış oldu çünkü klibin çoğu çekimini bitirmiştik. Karantina sürecinde evden çıkamadığımız (ve çok gerekli değilse çıkmayı doğru bulmadığımız) için klibi bitiremedik ve ondan sonra çıkarmayı düşündüğüm Bir Gece Vakti’ni çıkarma kararı aldım.

Halt Etmişsiniz’in oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Halt Etmişsiniz ile ilgili özel bir süreç yoktu. Şarkılarımı yayınlama tarihleri konusunda yaklaşık bir plan yapmıştım. Bir Gece Vakti sonrasında yayınlanacaktı. Öyle de oldu. Avrupa Müzik konusunda ise Avrupa Müzik ile çalışan bir arkadaşım beni yönlendirdi. Ben de bağımsız yayınlamak taraftarı değildim zaten. Sağ olsunlar onlar da işi beğendi ve anlaştık.

Halt Etmişsiniz’in animasyon klibinin oluşum süreci nasıl gelişti?

-Klibin senaryosunu çok önceden yazmıştım. Tasarımını yapacak arkadaşım ile neler yapabileceğimizi görüştük. Bu şarkıyla alakalı kafamda hep animasyon bir klip vardı. Biz 2 boyutlu bir klip tasarladık. Bende bu şarkı hep nostaljik bir tat bıraktı, tasarımcı arkadaşım da böyle düşünüyordu. Biz de 2000’lerin başında yapılan işler gibi bir şey yapmak istedik. Umarım başarılı olmuşuzdur!

Halt Etmişsiniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bu soruya genel bir cevap vereyim. Dinleyici tepkisi beğenmek ve beğenmemek üstüne oluyor doğal olarak. Yani şarkının düzenlemesini, çalımları, mix-mastering gibi aşamaların başarılı olup olmadığı üzerine geri dönüşleri müzisyen arkadaşlarımla tartışıyorum. Bunun haricinde dinleyici tepkisi kalıyor ki çoğunlukla beğenilen işler oldu üç iş de. 

Bununla birlikte düzenlemelerinizi de kendiniz üstleniyorsunuz. Bu bağlamda bu durum size özgür bir alan sağlıyor mu?

-Aslında özgür bir alandan ziyade yorucu oluyor. Yaptığım işlere dışarıdan bakılıp yeni bir yorum getirilmesi taraftarıyım. Bu bağlamda çıkacak yeni şarkımın düzenlemesini de ben yapmadım zaten. Daha sonra çıkacakların aranjesi bana ait olacak çünkü bir şeyler denemek istiyorum kendi kabiliyetim açısından. Özgür alanı muhakkak sağlıyor, neticede başka birinin aranjesinde takıldığınız yeri oturup düzeltemiyorsunuz fakat kayıt süreçleri, söz, müzik ve tüm projenin gidişatını üstlenince düzenleme işi külfet olabiliyor bazen.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müziğimi tanımlamam aslında! (gülüyor) Müziğe dair tanımlar benim pek hoşuma gitmiyor. Bir üretimi isimle bir tanımla değerlendirmek onu kısıtlıyor ve hissedilecek alanı daraltıyor diye düşünüyorum. Ben içimden geçeni yazıyorum ve içimden geçen şekilde besteliyorum. Aksi durumda ortaya çıkan şey beni tatmin etmiyor ve samimi gelmiyor. Ruh halim nasılsa ona göre yazıyor besteliyorum, şarkımı nasıl görmek istiyorsam ona göre düzenliyorum. Herhangi bir tanımın bu özgürlüğümü kısıtlayacağını ve keyfimi bozacağını düşünüyorum.

Halt Etmişsiniz’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii ki var. Şimdi çıkacak şarkı mix mastering aşamasında, klibinin düzenlemesine başlayacağız. Bir Gece Vakti ile başlayan süreçte şarkılarımı daha fazla bekletmeden yayınlama kararı almıştım. Buna sadık kalıyorum! (gülüyor) 

Özenç Yeşil’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Halt Etmişsiniz”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.