Röportajlar

İlk teklisi “Bana İzin Ver”i dinleyicilerle buluşturan Buğra Uğur ile bir röportaj…

Uzun zamandır müzik ve tiyatronun içinde olan, müziğin eğitiminden gelen ve ilk teklisi Bana İzin Ver’i geçtiğimiz haftalarda Garaj Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Buğra Uğur ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Bana İzin Ver’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bununla birlikte konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Müzisyen bir ailenin çocuğuyum. Babam ve annem İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda ses sanatçılığı yapıyorlardı; yani müziğin içine doğdum. Çocukluğum hep konserlerle geçti diyebilirim… Sürekli kulisteydim ve işin mutfak kısmınıda görme fırsatım oluyordu. Prova süreçleri gibi önemli deneyimleri gözlemledim ve hep şarkı söyledim. 2012 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı’nı kazandım. Daha birinci sınıftayken Borusan Korosu başta olmak üzere büyük korolarla konserlere çıktım. Andrea Bocelli’yi dinlerken gün geldi bir anda arkasında söyleme fırsatı buldum. Bununla birlikte birçok konser böylece devam etti. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte ‘’Kanlı Sırt’’ eseriyle solist olarak sahneye çıktım. 2015 yılında Fazıl Say’ın önderliğinde kurulan Nazım Hikmet Korosu’nda yer aldım. Nazım Oratoryosu, Bells, Carmina Burana gibi eserleri seslendirdik. Bu sırada Tatbikat Sahnesi’nde Erdal Beşikçioğlu’nun yönetmenliğini yaptığı ve oynadığı ‘’Tüy Kalemler‘’ isimli oyunda 3 sezondur oynuyorum. Yine Tatbikat Sahnesi’nde ‘’Woyzeck Masalı‘’ isimli bir rock müzikalinde söyledim. Muhteşem bir deneyimdi. Konservatuar eğitimimin en önemli getirisi bu tip hem teatral hem vokalin ön planda olduğu eserleri çıkarmamda önemli bir rol oynamasıdır. Son olarak zaman içinde yaptığım bestelerimi sunmak istedim ve Bana İzin Ver isimli şarkımı kaydettik. 

Bana İzin Ver’in oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda düzenlemenizi yapan Erhan Yalçınkaya ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Bana İzin Ver, aslında birkaç bestenin sonuncusuydu. Zaman içinde birbirine bağlı yaptığım bestelerin sonuç hali gibi olduğu için yayınlamak için bu şarkımı seçtim. Erhan’la, bütün süreç boyunca yanımda olan müzisyen kardeşim Uğur Etiler vesilesiyle tanıştık. Biraz üstünde düşündükten sonra elektronik altyapının üstüne perdesiz gitar cevaplarıyla sakin bir şarkı yapmak istedik. 

Garaj Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Garaj Müzik sürekli takip ettiğim şirketler arasındaydı. Yaptığı işleri beğendiğim ve zaten şirketten memnun müzisyen arkadaşlarım da olduğu için bağlantı kurup toplantımızı yaptık ve hemen yayınlamak için hazırlandık. 

Bana İzin Ver ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şu ana kadar hep olumlu dönüşler aldım. Şarkının hissiyatı insanlara geçmiş. Tek duyduğum eleştiri şarkının orijinal halini bilenlerden gelen, akustik halini de yapsaydın oldu. Açıkçası benim de içimde kaldı. Aynı şarkının akustik halini de bir süre sonra sunabiliriz. 

Bana İzin Ver, sadece dijital olarak yayınlandı. CD olarak çıkarılması düşünülüyor mu? Bu bağlamda ilerleyen zamanlarda bir albüm çıkartmayı düşünüyor musunuz?

-Evet, artık tüm işler dijital platformlardan ilerliyor sonuçta. İlk iş için CD basmak çok gerekli değildi açıkçası. Tabi ki albüm düşünüyorum. Sürekli yazmaya ve beste yapmaya devam ediyorum. Biriken birçok bestem, hikayem var. 

Bana İzin Ver’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Şu an için üretim süreci devam ediyor. Klasik müzik ve tiyatro da hayatımda hep var. Sahneler devam ediyor. Aynı zamanda önümüzdeki günlerde yeni şarkım için de çalışmalara başlıyoruz. Şirketle toplantımız sonucunda şarkımızı belirleyip kayıt işlerine hızla giriyoruz. 

Buğra Uğur’a bu güzel röportaj için teşekkür ederim. Bana İzin Ver’i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.