Röportajlar

Bağımsız Sahne #4 : Kaburga James projesiyle tekliler yayınlamaya devam eden Özgür Dorak ile bir röportaj…

Bağımsız Sahne’nin bu haftaki konuğu Özgür Dorak’ı çoğu dinleyici, yıl içinde Eskişehir’de kurduğu ve Rock’n Roll, Indie Rock ve Alternatif Rock ögelerini harmanladığı Kaburga James projesinden Haziran ayında yayınladığı ilk teklisi Gel Artık Leyla ile tanıdı. Temmuz’un ilk haftasında Delinin Köyünde ve geçtiğimiz hafta Mevsimsel Yorgunluğum Var (Bilmezdim) teklisini dinleyicilerle buluşturan Dorak ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, Kaburga James projesini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle ilk iki teklinize kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda Kaburga James projesinin oluşum süreci nasıl gelişti?

-2014’ten beri Eskişehir’de çeşitli mekanlarda ve organizasyonlarda solo veya grubumla müzik yaptım. Kaburga James projesi, çok planlı olmadı aslında. Mekanlarda müzik yapmak sancılı bir hal almıştı zaten son zamanlarda, bunun doruğa ulaştığı an sanıyorum Aralık 2018’di ve orada bu kararı alıp beste yolculuğuma başladım.

Teklileriniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kaburga James adıyla sosyal medyada olmadığım için yabancı dinleyicilerin ne düşündüğünü bilemiyorum. Kendi çevremden tabii ki güzel geri dönüşler alıyorum.

İlk iki teklinin oluşum süreci nasıl gelişti?

-Mart-Nisan ayları arasına Adana’da 45 günlük, gitarsız bir dönem geçirmek durumunda kalmıştım. O dönem can sıkıntısından yaptığım uzun yürüyüşlerde 10’a yakın beste yaptım ve Eskişehir’e döndüğümde bunları düzenleyip kayıtlar aldım. Gel Artık Leyla ve Delinin Köyünde de bu şarkıların içindedir. 

Yeni tekliniz Mevsimsel Yorgunluğum Var’ın oluşum süreci nasıl gelişti?

-Üretim yapmak için eve kapandığım bir 10 günlük süreçte çıkan şarkılardan biriydi Mevsimsel Yorgunluğum Var. Havaların yeni ısındığı ve üzerimde sürekli bir yorgunluk hissettiğim bir dönemdi ve bu sözler çıktı.

Mevsimsel Yorgunluğum Var ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Gayet güzel geri dönüşler aldım. İnsanlar enerjik şarkıları seviyorlar.

Bununla birlikte düzenlemenizi ve prodüktörlüğünüzü de kendiniz yapmaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda bu durum size özgür bir alan sağlıyor mu?

-Bu projeyi yapmamın en temel nedeni özgürlüğü sonuna kadar hissetmekti. Şarkıların sözünden bestesine, kaydından mix-mastering’ine, kapak fotoğrafından Kaburga James’i temsil eden çizime, her şeyiyle kendim uğraşmak istedim. Güzel ya da kötü oldu kaygısından öte; hissettiğim, aklıma o an gelen herhangi bir şeyi uygulamak güzel bir his.

Teklileriniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Geri dönüşler çok güzel ve olumlu oldu. Bunun üzerine Spotify’ın editör listelerinden birine ilk kez Delinin Köyünde ile girdim.

Teklilerinizi bağımsız olarak kendi isminiz Kaburga Records olarak dinleyicilerle buluşturdunuz, herhangi bir müzik firmasıyla çalışmayı düşünüp konuyla ilgili girişimleriniz oldu mu, yoksa bağımsız olarak çıkacağınız ilk baştan belli miydi?

-İlk aşamada elimdeki birkaç şarkının demo kaydını takip ettiğim bir bağımsız plak şirketine gönderdim. Olumlu geri dönüş aldım ancak işe ne zaman koyulacağımızın kesin bir tarihi olmaması ve benim o an kendi müziğim üzerine bir şeyler yapmak zorunda hissetmem nedeniyle Kaburga James projesini oluşturdum. İlerleyen dönemlerde Özgür Dorak olarak bir plak şirketiyle çalışabilirim tabii ki, sadece Kaburga James projesi bağımsız kalmalı diye düşünüyorum.

Müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturmanın sizce bir müzik firması aracılığıyla buluşturmak arasındaki farkı nedir? Artıları, eksileri nelerdir?

-Artıları daha iyi şartlar diyebilirim. Daha profesyonel bir ekiple birlikte çalışmak, daha profesyonel bir iş çıkarma şansına sahip olmak. Eksileri de muhtemelen daha az özgürlük olur. Ki bu her şirkete göre de değişir.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müziğim için; Indie, Folk, Country ve Alternatif Rock türlerinin Rock’n Roll potasında eritilmiş hali diyebilirim.

Mevsimsel Yorgunluğum Var’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Kesinlikle var. Kaburga James, her ay hatta bazen daha bile kısa sürelerde şarkılarını yayınlamaya devam edecek.

Özgür Dorak’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyor ve Kaburga James olarak yaptığı/yapmaya devam ettiği teklileri takip etmenizi öneriyorum.