Röportajlar

İlk teklisi “Bana Yalan Söylediler”i dinleyicilerle buluşturan İpek Dinç ile bir röportaj…

Türkiye’de zaman içinde pek çok kadın caz sanatçısı yetişiyor ve bu isimlerin bir kısmı bu doğrultuda akademik eğitimlerden gelirken bir kısmı da kendisini azmi ve aldığı derslerin kattığı başarı ile Bu sahnenin bir parçası olarak hakkıyla buluyor. İpek Dinç de Kimya Mühendisliği alanında bir eğitimden gelse de özellikle caz müziğe olan tutkusuyla pek çok ödülün sahibi olmayı başardı. Şimdi ise Dinç, bu sefer müzik endüstrisine ilk teklisi ile bir giriş yaptı ve klasikleşmiş “Bana Yalan Söylediler”i seslendirerek Salt Music Company etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Dinç ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Bana Yalan Söylediler’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Aslında şarkı söylemeye okul yıllarında koroda başladım. Ardından üniversitedeyken 2005 yılında bir spor kulübünün restaurantında çalan grup, solistleri olmam için teklifte bulundular ve bu şekilde beraber müzik yapmaya başladık. Bu benim ilk okul/koro harici yarı amatör, yarı profesyonel sahne tecrübem oldu.

Caz müziğiyle ilgilenmeye nasıl başladınız? Bu bağlamda size bu konuda destek veren rahmetli İlham Gencer ile yollarınız nasıl kesişti?

-Evimizde küçüklüğümden beri hep caz müzik dinlenirdi, bu yüzden oldukça fazla kulak aşinalığım vardı. Başta da bahsettiğim gibi, üniversitedeyken ilk sahnemi yapıyorken aynı sene İlham Gencer’in program yaptığı otele tesadüfen gittik ve yanımızdaki dostlarımızın da bahsetmesi üzerine kendisi beni sahneye davet etti. Bu bizim için bir milat oldu ve o günden sonra İlham Bey ile hiç ayrılmadık. Her gittiği yerde beni de sahneye davet ederek beni müzik dünyasına lanse etti ve her zaman bana destek oldu.

Öte yandan pek çok Caz yarışmasında başarılı dereceler elde ettiniz. Bu bağlamda hangi yarışmalara katıldınız ve bu yarışmaların size kattıklarını kendi açınızdan nasıl özetlersiniz?

-2009 senesinde Nardis Jazz Genç Vokal yarışmasını kazanmam üzerine Estonya’nın Talin şehrinde düzenlenen Nomme Jazz Festivali’ne katılma hakkı kazandım. O festivalde de Türkiye’yi temsilen üçüncü oldum ve Norveç Oslo Caz Festivali, Finlandiya Pori Caz Festivali ve Litvanya Klaipeda Jazz Voices yarışmasından davetler aldım. Tüm bu festivallerde yer almak bana hem hiç tanımadığım yeni müzisyenlerle çalabilme, hem de hiç alışık olmadığım ortamlarda sahne yapabilme tecrübesi kazandırdı.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Bana Yalan Söylediler’i yorumlamaya nasıl karar verdiniz? Düzenlemeyi üstlenen Anıl Şallıel ve firmanız Salt Music Company ile yollarınız nasıl kesişti? Bana Yalan Söylediler yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Doğrusunu söylemek gerekirse bir kayıt yapma fikri uzunca bir süredir aklımdaydı fakat ne yapmak istediğime karar vermem biraz zaman aldı. Bu noktada “Geç olsun güç olmasın.” diyorum. Sonunda benim de sahnede söylemekten keyif aldığım Türkçe parçalara daha modern ve caz düzenlemelerle kendi sesimi duyurma fikri çok cazip geldi. Sevgili Anıl’cığımı uzun senelerdir zaten tanırım ve sık sık beraber çalışırız. Onun da tarzını ve müziğe yaklaşımını çok beğendiğimden, böyle bir proje için en uygun hatta aklındaki tek ismin o olduğunu söylemem gerekir. Tahmin de ettiğim gibi nefis bir iş ortaya çıkardı, ve yine Anıl sayesinde yollarımız Salt Music Company ve Ozan Gelen ile kesişti. Birlikte çok keyifli bir sinerji yakaladık. Parça ile ilgili de çok güzel geri dönüşler alıyorum. Dinleyicilerim yeni düzenlemeyi çok keyifli bulduklarını ve sürekli dinlediklerini dile getirir mesajlar gönderiyorlar, bu da beni çok mutlu ediyor.

Bana Yalan Söylediler’in klibini yöneten Erdem Genç ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Erdem Genç ile çalışma fikri uzun senelerdir menajerliğimi yapan aynı zamanda en yakın arkadaşlarımdan olan Gözde Van Lier’den çıktı. Bir araya geldiğimizde Erdem’in yaratıcı fikirleriyle çok güzel bir video yapabileceğimize inandık. Beraber bu yola çıktık ve açıkçası tahmin ettiğimden daha da güzel bir sonuç çıkardı Erdem. Kliple ilgili de çok güzel yorumlar alıyorum.

Bana Yalan Söylediler’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette. Anıl ile birlikte, söylemeyi sevdiğim Türkçe parçalara pop/caz düzenlemelerle kayıtlar yapmaya devam edeceğim. Beni takipte kalın!

İpek Dinç’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Bana Yalan Söylediler”in Dinç yorumunu tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.