Röportajlar

İlk teklisi “Başka Bir Yerde”yi dinleyicilerle buluşturan Turgay ile bir röportaj…

Turgay Kurt… İçindeki müzik tutkusuyla kendi şarkılarını yapmaya başlayan ve bu doğrultuda çeşitli mekanlarda da sahne alan Turgay, kendi eseri ilk teklisi “Başka Bir Yerde”yi PDND Müzik etiketiyle geçtiğimiz günlerde dinleyicilerle buluşturdu. Turgay ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Başka Bir Yerde’ye kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız?

-Aslında buraya gelene kadar müzikle hiç ayrılmadık. Kendimi bildim bileli müziğin her türlüsünü dinleyip kulağımı değişik tarzlarla doldurdum. Ergenlik yaşımda gitar kursuna yazılmakla hikaye biçimlenmeye başladı. Mahallemizde müzikle ilgilenen çok insan olması da o yılları hem verimli geçirmeme, hem de farklı tarzları edinmeme neden oldu. Sonrasında İstanbul’da farklı barlarda sahne deneyimlerim oldu birkaç arkadaşımla beraber. Üniversitedeyken müzik kulubünde yer alarak hem okul adına hem bireysel çalışmalara katıldım. Artık müzik benim için profesyonel bir çizgide ilerlemesi gerekiyordu ve Başka Bir Yerde’yi yaptık.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? “Başka Bir Yerde”nin oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda PDND Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Başka Bir Yerde, benim aslında mental olarak da kendimi başka bir yere koyup yazdığım bir şarkı. Anlatmak istediğim şeyler vardı ve bunu kendime sorulara sorarak, kendim cevaplayarak hazırladım. Elbette edebiyat her okuyanda farklı tad bırakır, yazanın dilinden anlaşılmaz her zaman. Bu detayın farkında olarak içimdekileri anlatmak istedim. PDND Müzik ile bir arkadaşım vasıtasıyla tanıştım. Samimiyetleri, sektördeki atmış oldukları adımlar ve profesyonellikleri “İyi ki yollarımız kesişti!” dedirtti. Teşekkür ederim PDND! (gülüyor)

Düzenlemeyi üstlenen Batuhan Enes Can (prod by Devir) ile yollarınız nasıl kesişti?

-Batuhan ile tanışmama vesile olan Serhat Salık adında çok samimi bir arkadaşım. Önce Serhat ile beraber “Cehennem’de Görüşürüz” adlı bir şarkı yaptık. O şarkıya da imzasını attı ve bugüne kadar geldik.

Başka Bir Yerde ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Başka Bir Yerde’ye yakın çevrem çok ilgi gösterdi. Aradılar sordular, “Sürekli dinliyoruz, dilimize dolandı!” gibi geri dönüşler aldım. Sosyal medyada da hem hikaye paylaşımları, hem özelden dönüşler harikaydı. Tanımadığım, daha önce hiç tanımadığım insanlardan da mesajlar aldım. Bu his harika!

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müziğimi tanımlarken yaşadığım 29 yıllık hayatın tecrübesine atıfta bulunarak ilerleyebilirim. Dolu dolu 29 sene yaşadım. Birçok sektörde işler yaptım, birçok insan tanıdım. Hiçbir zaman “Hep aynı şeyi yapayım, hayatım standart gitsin!” diyen bir adam olmadım. Müziğim de böyle. Bugün melankoliyi andıran bir şarkı ile “Merhaba!” dedim, yarın yaşadığım birçok şeyi hareketli bir şarkıda anlatabilirim. Kendini bir tarza hapsetmeyen sesim ve kulağım var. Müzik anlayışımda aslında bu şekilde. Sadece notaların arasındayken tam anlamıyla özgürüm! (gülüyor)

Başka Bir Yerde’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet. İnanın sosyal medyada almış olduğum geri dönüşler beni yeni çalışmalar için haddinden fazla iştahlandırdı. Müzikte kök salan bir ağaç olup, meyve verip etrafına faydası da olan bir sanatçı olmak adına, çalışmalarıma çevremden aldığım harika geri dönüşlerle devam edeceğim.

Turgay’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Başka Bir Yerde”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.