Röportajlar

İlk teklisi “Besbelli”yi dinleyicilerle buluşturan Abraham ile bir röportaj…

Son günlerde dikkat çeken ilk teklilerden birisi de, müzik ile hem solo hem de grubuyla ilgilenerek kendi şarkıları üzerine yoğunlaşan Abraham’ın (İbrahim Çolak)’ın Pirana Music etiketiyle yayınlanan ilk teklisi “Besbelli” oldu. Abraham ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Besbelli’ye kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız? 

-Besbelli, şarkılarım içerisinde benim için ilk adım oldu. Sonrası için yine güzel parçalar yazma coşkusuyla devam ediyorum… Bu sürece gelene kadar uzun yollar müzikle ilgili ses eğitimi aldım. Bunun dışında müzik grubum vardı. Ayrıca diğer taraftan kendi şarkılarım üzerine çalışmaya devam ettim.  

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Besbelli”nin oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda Pirana Music ile yollarınız nasıl kesişti?

-Oluşan pandemi süreci beni bu yöne doğru itti. Aslında benim düşüncem bir EP yapmaktı. Ancak koşullar buna izin verecek boyutta değildi. Böylelikle Besbelli’yi tekli olarak çıkartmaya karar verdim. Daha öncesinde Özge hanım (Karslı) ile zaten tanışıyorduk ve şarkılarım için görüşmüştük. Pirana Music kurulduktan sonra da oturup Besbelli için karar verdik. 

Düzenlemeyi üstlenen Emre Kaya ile yollarınız nasıl kesişti?

-Emre benim için çok değerli birisi, her şeyi paylaşabildiğim bir aranjörden öte bir dost… Onunla daha nice güzel şarkılar yapacağımıza inanıyorum. Ortak bir arkadaşımız sayesinde tanışıp çalışmaya başladık. Bu anlamda uzun zamandır tanışıyoruz. 

Besbelli ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkı henüz taze, doğrusunu ifade etmem gerekirse tam anlamıyla istediğim çapta bir geri dönüş olmadı. Ama kendi çevremden veya dışardan aldığım ve onlardan gelen tepkiler gayet olumlu ve güzel.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müziğimi hiçbir zaman bir konuma ya da tarza sokmak istemiyorum. Bunun beni sınırlandırmasını istemiyorum. İstediğim her şarkımda yeni ve farklı şeyler denemek…

Besbelli’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii… Elimde mevcut hazırda olan eserlerim yine var. Umarım kısa süre içerisinde bunları dinleyicilerle buluştururum. Daha ilerisi için ise İngilizce bir EP yapmak istiyorum.

Abraham’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum “Besbelli”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.