Röportajlar

İlk teklisi “Ortak mı Oldum?”u dinleyicilerle buluşturan Gökmen ile bir röportaj…

Gökmen Orcan… Müziğin eğitiminden gelen bir isim olarak kendi şarkılarını yazmaya yönelen ve bu bağlamda kendi eseri ilk teklisi “Ortak mı Oldum?”u geçtiğimiz günlerde Alim Medya etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Gökmen ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Ortak mı Oldum?”a kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Küçük yaşlardan beri gitar çalıyordum. Liseyi güzel sanatlar lisesinde okudum. 13 yaşında söz yazıp bestelemeye başladım. O zamandan beri şarkı yazıyorum. Ayrıca konservatuvara devam ediyorum ve ud çalıyorum. Konservatuvar eğitimimin olması bana müziğin teknik bilgilerini kazandırdı. Bu teknik bilgiler de beste yapmamda bana çok yardımcı oldu. Tam anlamıyla şarkılarıma inanmaya başladığım zaman ilk teklim olan “Ortak mı Oldum?” şarkısını çıkarmaya karar verdim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Ortak mı Oldum?”un oluşum süreci nasıl gelişti?

-Ortak mı Oldum? zaten yazdığım bir şarkıydı. Gerçekten inandığım bir yerde duruyordu ve ilk olarak bu parçayı çıkarmak gönlümden geçti. Kararı verdikten sonra Mert Ceddi ile birlikte gitarlarını ve trafiğini kurguladıktan sonra aranje aşamasına geçtik.

Düzenlemeyi üstlenen Görkem Ateş ile yollarınız nasıl kesişti?

-Liseden beri arkadaşım olan Mert Ceddi aracılığıyla Görkem Ateş ile düzenleme için bir araya geldik. Sonrası zaten hızlı bir şekilde gelişti.

Alim Yapım ile yollarınız nasıl kesişti?

-Parçamı bitirdikten sonra aldığım olumlu yorumlar sayesinde “Bunu daha fazla insana ulaştırmalıyım ve şarkıya klip çekmeliyim!” diye kafamda bir düşünce oluştu. Klibin yönetmenliğini üstlenen Uygur Akkaya ile klip için görüştükten sonra şarkıyı beğenmesinin ardından beni Alim Yapım ile tanıştırdı. Kadir Doğulu ve Aydan Çelik de olumlu yaklaştılar birlikte çalışmaya.

-Ortak mı Oldum? ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Daha hiç olumsuz bir geri dönüş almadım. Tabii ki de her işte olduğu gibi olumsuz geri dönüşler de olabilir. Buna açık olmak lazım. Benim kendi adıma ilk proje olarak beklediğimden daha iyi oldu.

Bununla birlikte şarkınıza bir klip çektiniz. Klibin yönetmeni Uygur Akkaya ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Klibin yönetmenliğini üstlenen Uygur Akkaya ile yolum çocukluk arkadaşım olan asistanı Berke Liznak sayesinde gelişti. Berke’ye şarkıma klip çekmek istediğimi söyledim ve Uygur Akkaya ile bizi bir araya getirdi. Kafamda akustik bir klip çekimi vardı fakat Uygur Akkaya’nın şarkıyı beğenmesiyle fikrimi değiştirmesi bir oldu. “Şarkıya normal klip formatında bir klip çekelim, akustik klip olmasın!” dedi ve bu şekilde klibin oluşum süreci başladı.

 Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müziğimi Ortak mı Oldum?’dan yola çıkacak olursak Rock diye tanımlayabilirim.

Ortak mı Oldum?’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Ortak mı Oldum?‘dan sonra yapmayı düşündüğüm şarkılarım var. Bir tanesinin kayıtlarına başladık. Yakın zamanda yeni şarkı da geliyor. Bu şekilde çalışmalarıma bir aksilik olmazsa hız kesmeden devam etmeyi düşünüyorum. 

Gökmen’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Ortak mı Oldum?”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.