Röportajlar

Yeni teklisi “Yıllara Direndik”i dinleyicilerle buluşturan Rıdvan Yıldırım ile bir röportaj…

Rıdvan Yıldırım’ı geçen yıl, Tarık ile tanıdığımız ilk teklisi Aşk Yarası ile dinlemiştik. Şimdi ise Yıldırım, kendi eseri olan Yıllara Direndik’i ikinci teklisi olarak DMC etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Yıldırım ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle ‘Aşk Yarası’ ile tanıdık sizi. ‘Aşk Yarası’na kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda o dönem bu şarkıyı yorumlamaya nasıl karar verdiniz ve Tarık’tan yorumunuz ile ilgili bir geri dönüş aldınız mı?

-İlk tekli çalışmamdan önce aktif sahne hayatıma devam ediyordum ama piyasanın zorluğu , A Plus isimlerle yarışmanın ve bütçelere ulaşmanın zorluğunu bildiğim için pek yanaşmamıştım bir tekli fikrine; lakin Tarık abi ile tanışana kadar… Şarkılarıyla büyüdüğümüz BBG Tarık ile -Benim için bir abi- ofisinde oturup değerlendirme yaptık ve canlı olarak ona 3 şarkı söyledim; bana bakarak ‘Aşk Yarası çok yakıştı sana, yapıyoruz bunu!’ dedi ve serüven başladı! (gülüyor) Tarık abiden tam destek ve geri dönüş aldım; aranjmanı ve okumayı çok beğendi. Bununla birlikte aranjörümün de payı büyüktür bizlerin bir yerlere gelmesinde; mutfağın kahramanı sevgili Emre Bayar’a teşekkür ederim…

‘Aşk Yarası’ ile ‘Yıllara Direndik’ arasında 1 yıl gibi bir süre ara verdiniz. Bu arada neler yaptınız?

-İkinci şarkıyı hazırladım bir senede; daha doğrusu birçok şarkının içinden kendi şarkıma şans vermek istedim ve yaz şarkısı olduğunu düşündüm biraz bekletttik.

Düzenlemenizi yapan Sercan Ulusoy ile yollarınız nasıl kesişti?

-Sercan, Ankara’da birlikte sahnede çalıştığımız çok yetenekli bir dostum. Bu projeyi komple ona emanet ettim, sağ olsun hakkını verdi.

DMC ile yollarınız nasıl kesişti?

-DMC ile yollarım Şubat ayında Emre Kaya ile Apayrı programında konuk olarak katılığım Radyo PR’cımız Mert Ulus sayesinde kesişti. DMC, kesinlikle Türkiye’nin en iyi dijital yayım ve sanatçı şirketi.

Yıllara Direndik ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok iyi geri dönüşler aldım, güzel yorumlar beni mutlu etti. Bir de kendi şarkıma böyle güzel bir dönüş yapılınca daha çok üretmeye başladım.

Her iki tekliniz de dijital olarak çıktı. Yıllara Direndik’in CD olarak çıkması düşünülüyor mu? Bu bağlamda ilerleyen zamanlarda bir albüm çıkartmayı düşünüyor musunuz?

-Günümüzde CD olarak üretim çok tercih edilmiyor; o yüzden şirketimiz gerek duymadı. İlerleyen zamanlarda 4 şarkılık bir maxi-single düşünüyorum. İnşallah yakında aranjmanlarına başlayacağım.

Yıllara Direndik’ten sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Kışa girmeden yeni bir tekli düşünüyorum, umarım yetişir! (gülüyor)

Rıdvan Yıldırım’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. Yıllara Direndik’i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.