Röportajlar

İlk teklisi “Dostlar”ı dinleyicilerle buluşturan Ozan Doğan ile bir röportaj…

Ozan Doğan… Müzik adına ilk aşinalığı Türk Halk Müziği alanında bilinen babası Ünsal Doğan vesilesiyle gelişirken çocuk yaşta deneyimlediği konservatuvar deneyimi onu zaman içinde üniversite eğitimi bakımından Elektrik Elektronik Mühendisliği alanında ilerlese bile müziğin içinde canlı bir şekilde tuttu. Alternatif Rock tınılı kendi eseri ilk teklisi “Dostlar”ı Garaj Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Doğan ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Dostlar”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda küçük yaşta deneyimlediğiniz konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Müzisyen bir ailede doğdum. Dolayısıyla müzik yolculuğum çok küçük yaşlarda başladı. Devamında ilkokulda konservatuvar (müzik hazırlık ilkokulu) deneyimim oldu. Bu deneyimim erken yaşta müziğin teorisiyle tanışmama ve batı müziğinin içerisine girmeme vesile oldu. Lise yıllarında gitar çalmaya başladım ve kısa bir süre Sedat Arık’tan gitar dersi aldım. Devamında yakın arkadaşlarımla düzenli olarak prova stüdyolarına gidip funk/rock/alternatif rock ve soft müzik adına bir şeyler denedim, sevdiğim şarkıları çaldım ve söyledim. Üniversite yıllarının başında Berke Biricik ile tanıştım ve bir süre de onunla gitar üzerine çalıştım. Bunların yanı sıra küçük yaşlardan beri söz yazarlığına ilgim vardı. Zamanla kendimi söz yazarlığında geliştirdim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda “Dostlar”ın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Berke Biricik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Küçük yaşlarımdan beri söz yazıp kendi bestelerimi yapmaya çalışırdım. Yaşımla birlikte eserlerim de olgunlaştı ve birikti. “Dostlar” bunlardan bir tanesiydi. Kendi şarkılarımı yayınlama hayalim eskiden beri vardı fakat hep erteledim. Beni tetikleyen pandemi süreci oldu. Pandemi sürecinden sonra hayallerin ertelenmemesi gerektiğini fark ettim ve kayıtları almaya başladım. Berke ile tanışmam babam sayesinde oldu. Babamla Berke’nin babasının arkadaş olması sayesinde tanıştık. Kendisi gerçekten kaliteli bir müzisyendir. Kafa yapılarımız da uyuşunca bu projede olmasını istedim. İşin sonunda güzel bir eser ortaya çıktı.

Garaj Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Şarkının kaydını aldıktan sonra nasıl yayınlamam gerektiğini araştırdım ve profesyonel yardım almam gerektiğine karar verdim. Bunun üzerine müzik şirketlerini araştırmaya başladım ve Pasaj/Garaj Müzik ile karşılaştım. Müzik piyasasındaki önemli konumları ve geçmiş çalışmaları onlarla çalışma kararını vermemde belirleyici etken oldu.

“Dostlar” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Dostlar”dan hep olumlu dönüşler alıyorum ve bu beni mutlu ediyor. Eserlerimi değerlendirirken objektifliğimi korumaya özen gösteriyorum ve ‘“Dostlar”a güveniyorum. Eserim geniş kitlelere ulaştıkça olumlu dönüşlerin de artarak devam edeceğine inanıyorum.

Klibi yöneten Mustafa Sarıkaya ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Mustafa abiyle de yine babam vesilesiyle tanıştım. Kendisi babamın müzik camiasından arkadaşıdır. Klibin oluşum sürecinde aynı fikirlere sahip olmamız süreci çok kolaylaştırdı diyebilirim. Kendisiyle çalışmak büyük zevkti. Kliple ilgili geri dönüşler de gayet olumlu. İleride de böyle devam edeceğini düşünüyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müziğin her çeşidinin var olduğu bir ortamda büyüdüm. Kaliteli olduktan sonra müziğin her türlüsünü dinlemekten ve söylemekten keyif alırım. Bu bağlamda kendi müziğimin basit bir tanımı yok. Eğer “Dostlar” üzerinden bir tanım yapmam gerekirse, “Dostlar”ı alternatif rock müziğe dahil edebilirim. Genel olarak eserlerimle ilgili belirleyici özelliklerden bahsetmem gerekirse de sade, anlaşılır bir dille ve samimi duygularla eserlerimi oluşturmaya özen gösteririm. Bunun yanı sıra enstrümantal kaliteye büyük önem veririm.

“Dostlar”dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Yazmış olduğum ve çıkarmaya hazırlandığım başka eserlerim var. Şu anki hedefim bunları çok ara vermeden yayımlamak ve buradan yoluma devam etmek.

Ozan Doğan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Dostlar”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.