Röportajlar

İlk teklisi “Yakmaz mı Sandın”ı dinleyicilerle buluşturan Derya Pınar ile bir röportaj…

Derya Pınar… Özellikle halen yaşamaya devam ettiği İzmir çevresindeki sahne çalışmalarıyla ismini duyuran Pınar, edindiği tecrübenin bir sonucu olarak ilk teklisi “Yakmaz mı Sandın”ı Mayıs’ın son günlerinde DMC etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Pınar ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Yakmaz mı Sandın”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-“Bir insan 7’sinde neyse bir insan 70’inde de o olur!” denir ya hani; ben de 4 yaşlarımda süslenir elime mikrofon diye parfümü alır klipler karşısında yer yer playback yaparak yer yer de bağırarak şarkılara eşlik ederdim! (gülüyor) Müzik yaşamdı, nefesti benim için.. İlkokul ve ortaokulda okul korolarında yerel televizyonlarda özel gecelerde müsamerelerde hep sahnedeydim. Lise dönemimde Eski Foça Cafe’de, askeriye ve özel gecelerde profesyonel olarak sahne çalışmalarıma başladım. Üniversiteden sonra tamamen kendimi müziğe ve sahne hayatıma verdim, geçimimi de bu şekilde sağladım. İzmirli olduğum için İzmir ve çevresinde yoğun sahne çalışmalarım oldu, daha sonra farklı illerde de sahne hayatım devam ediyor. Geç kalınmış bir projeydi ama benim için doğru zaman bu zamandı. Hayırlısı olsun!

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda “Yakmaz mı Sandın”ın söz yazarı Didem Meram, bestecisi Sinan Özşeker ve düzenlemesini üstlenen Fırat Özbaylar ile yollarınız nasıl kesişti?

-Kıymetli hocam, bestecimiz Bülent Sinan Özşeker de benim gibi İzmirli. İzmirli olduğumuz için hepimiz aynı piyasada birbirimizi tanır, sever, birlikte işler yapardık. Bestelerini biliyordum. 2 ay önce kendisiyle tekrar iletişime geçtik ve bestelerini dinledim, ilk gönderdiği “Yakmaz mı Sandın” beni büyüledi, sözleri beni anlatıyordu ve bu şarkıya karar verdik! Sözlerini yazan yine çok kıymetli Didem Meram hanım da özel bir ruh, güzel bir yürek, aynı zamanda inanılmaz söz ve yazıları var. Sözleri yüreğime dokundu. İyi ki tanıdım kendisini… Sinan hocam bu şarkıyı düzenlemesi için İstanbul’daki arkadaşı aranjörümüz Fırat Özbaylar’dan rica etti, ilk defa yollarımız kesişti. Kendisi çok naif, çok sağlam kulağa sahip çok özel bir yetenek ve işinin ustası. İsteğime, niyetime uygun düzenlemeyi yaptı, müthiş bir iş çıkardı. Kendisiyle gurur duyuyorum ve iyi ki diyorum, desteği ve fikirleri sayesinde çok yol aldık.

DMC ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aranjörümüz Fırat Özbaylar aracılığıyla ve benim isteğim doğrultusunda teklimin DMC’den çıkmasını rica ettim. Yönetmenimiz Eyüp Dirlik’e de bu konudaki yardımları için teşekkür ediyorum. Bunu istedim çünkü hayatta bu uğurda emek vermiş 21 yıldır ayakta durmuş güçlü bir kadın olarak güçlü bir prodüksiyonun desteği beni mutlu edecekti! DMC ailesine de teşekkürlerimi ve sevgilerimi sunuyorum. 

Yakmaz mı Sandın ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkımız çıkalı bir hafta oldu, izlenme ve dinlenme oranları artmakta ve şarkıyı tanıtma çalışmalarımız devam etmekte, güzel bildirimler alıyoruz. Temennimiz yüreklere dokunmak. Şarkımızı ve Foça’nın büyülü atmosferini daha çok göstermek niyetindeyim! 

Klibi yöneten Eyüp Dirlik ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bir kapı diğerini açtı. Güvendiğim kişilerle iş yapmak bana huzur veriyor.  Sevgili Fırat, yönetmenimiz Eyüp Dirlik ile tanışmamıza ve çalışmamıza vesile oldu. Eyüp bey de kalbi çok güzel yüreği çok özel son derece başarılı bir yönetmen, kendisini Türkiye’ye kanıtlamış bir isim. Kendisiyle çalışmak büyük mutluluk ve onurdur. Ekibine de teşekkürlerimi ve sevgilerimi sunmuş olayım. 

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müzik tarzımı en sevdiğim sanatçı Mariah Carey, pop ve klasikler diye tanımlayabilirim, fakat yıllardır birçok şarkıyı seslendirdiğim için gırtlak yapım çok yönlü diyebilirim. 

Yakmaz mı Sandın’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbetteki benim için doğru zaman bu gündü. Bu başlangıç. İnşallah yakın zamanda yeni çalışmalarımla yeniden dinleyicilerimle ve sevenlerimle buluşmayı diliyorum. Rabbim işimizi muvaffak eylesin ve daha güzellerini nasip etsin. Hepimizin gönlünce olsun her şey.

Derya Pınar’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yakmaz mı Sandın”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.