Röportajlar

İlk teklisi “Dünden Kalan Masal”ı dinleyicilerle buluşturan Eda Defne ile bir röportaj…

Eda Defne Şallıel… Müziğin eğitiminden gelen ve bu bağlamda hem orkestralarda deneyim kazanan hem de akademisyenliğe kadar yükselen Eda Defne, solo kariyeri için ilk önemli adımı atarak kendi eseri “Dünden Kalan Masal”ı geçtiğimiz günlerde Boss Records etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Aynı zamanda yine günümüzün başarılı müzisyenlerinden Anıl Şallıel ile evli olan Eda Defne ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Dünden Kalan Masal’a kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz ve orkestra deneyimleriniz size müziksel anlamda neler kattı?

-Dünden Kalan Masal yayınlanana kadar bu müziği sadece akademisyenlik çerçevesinde sürdürmeyi düşünüyordum. Kendimi daha çok bu alana hazırlamıştım. Çünkü karakter olarak disiplinli bir yapım var ve yaptığım işlerde her şeyin çok iyi olmasını isterim. Akademisyenlikte amaç daha çok bu olduğu için bundan çok etkilenmiştim. Bu benim için bazen iyi bazen de çok yıpratıcı olmuştu. Zaman ilerledikçe kendi yaptığım şarkıları artık çevremle paylaşabilirim diye düşündüm. Hatta akademisyenlik dolayısıyla edindiğim tecrübe bana bu konuda çok yardımcı oldu. Yazdığım şarkıları ilk olarak eşim ve babam ile paylaştım. İkisi de birbirinden değerli müzisyenler ve şarkılarımı çok beğendiler. Özellikle babam Dünden Kalan Masal’ı ilk duyduğunda benim için çok güzel yorumlar yaptı. Henüz üniversite 2. sınıftaydım bu şarkımı onunla paylaştığımda. Babamın müzik kulağına çok güvenirim ve bana; “Bu şarkı hem batı hem Türk ezgilerini kabul edebilecek bir şarkı ve sözleri çok etkileyici, bence bu şarkıyı başkaları da dinlemeli!” dedi. Bu bana artık içimde yarattığım birçok şeyi paylaşabilmenin gücünü verdi. Korona döneminde de çokça evde olduğumuz için üretimler maksimum düzeye çıktı. Bu süreçte şarkımı tamamladım ve sizinle paylaştım. Bunun için çok mutluyum.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Dünden Kalan Masal’ın oluşum süreci nasıl gelişti?

-Aslında bana kalırsa tek bir şarkı yayınlamaktansa yazdığım şarkıları bir albümde birleştirip yayımlamayı daha çok isterdim. İçinde bulunduğumuz dönemin koşullarında ise bunu yapabilmek yeni bir sanatçı için çok zor. Dijital platformların ve dinleyicilerin bir sanatçıdan beklentisi artık single üzerine yoğunlaşmışken bunu iyice düşünmemiz gerekirdi. Biz de öyle yaptık. Günümüz dinleme alışkanlıklarını da bunun içine eklediğimizde şarkılarım için en iyi yolun tekli tekli yayınlanması gerektiğini düşündük. En doğru yol buydu bizce… Dünden Kalan Masal’ın oluşum sürecine gelirsek bu şarkıyı üniversitedeyken yazmıştım. Eşim Anıl Şallıel ile o dönemler sevgiliydik ve beni bir seferinde çok kızdırmıştı. Şimdi düşündükçe gülümsediğim bu anı sayesinde yazmıştım şarkıyı. Şarkı yazarken daha çok yaşadıklarım üzerinden sözler geliştiriyorum.

Düzenlemeyi ve Boss Records olarak yapımı üstlenen Alper Atakan ile yollarınız nasıl kesişti?

-Eşim Anıl Şallıel, Mehmet Erdem ile aynı sahneyi paylaştığı zamanlar sevgili Alper Atakan ile birliktelerdi. O zamandan bu zamana kadar uzanan bir dostlukları var. Ben de bu şarkıyı eşime dinlettiğimde, bana söylediği ilk şey; “Bence bu şarkıyı Alper Abi ile paylaşmalıyız!” oldu. Ardından şarkımızı kendisi de çok beğendi ve Dünden Kalan Masal’a imzasını attı.

Dünden Kalan Masal ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkımız ve klipten çok güzel geri dönüşler aldık. Ne mutlu bize. Benim de tam olarak istediğim buydu.

Bununla birlikte şarkınıza bir klip çektiniz. Klibin yönetmeni Ramazan Arslankaya ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yapım firmamız klip çekimlerinde Ramazan Arslankaya ile birlikte ortak çalışmalara imza atıyordu. Biz de kendisiyle bu sebeple tanıştık. Çok güzel ve samimi bir ortam oluştu. Kendisi çok profesyonel bir yönetmen. Şarkımızı dinledikten sonra hemen bize projemizin ruhunu yansıtacak çok güzel fikirler verdi. Klip öncesi üzerinden titizlikle çalıştığımız bir dönemimiz oldu. Sonra kayıtlara geçtiğimizde ortaya içimize sinen çok güzel bir iş çıktı. Çalışmadan çok memnunum. Benim kadar çevrem de klibimizi çok sevdi.

 Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

 -Her şeyden önce kendi müziğimi çok seviyorum. Benim için en önemlisi bu. Kaliteli bir iş ortaya koyduk. Aldığımız dönüşlerden de bunu hissedebiliyorum. Bu benin için çok değerli. Bu alanda iz bırakabilmek için çabalıyorum. Çalışmalarıma çok fazla kafa yoruyorum. Bilgisayarımı açıp, piyanonun önüne oturup veya gitarımı elime alıp bütün enstrümanları tek tek çalıyorum. Sadece tek bir kelimenin üstünde bile birçok akor ve ses deneyerek en iyisini ortaya koymaya çalışıyorum. Bir şarkıyı bitirene kadar tüm dikkatim ve aklım sadece onda oluyor. Şarkıyı tamamladığımda ise çalışmalarımı eşim Anıl Şallıel ile paylaşıyorum. Yazdığım sözlere gelince herkesin yaptığı ve kullandığı sözleri değil bana özgü ve özgün satırlar ortaya koyamaya çalışıyorum. Tüm bu süreç gerçekten çok güzel bir duygu. Bunlar dışında hem eşim Anıl Şallıel’in hem de sevgili Alper Atakan’ın şarkıya yetenekli elleri değince tadından yenmez ve gerçekten çok kaliteli bir müzik ortaya çıkıyor.

Dünden Kalan Masal’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Dünden Kalan Masal’dan sonra yapmayı düşündüğüm sırada bekleyen ve beni çok heyecanlandıran en az 30 tane yeni şarkım var. Hepsi benim için birbirinden değerli hikayelerle bezeli. İki haftaya kadar Dünden Kalan Masal’ın akustik bir versiyonu gelecek ve ardından ikinci şarkımızı müzikseverler ile buluşturacağız. Sabırsızlıkla bekliyorum!  

Eda Defne’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Dünden Kalan Masal”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.