Röportajlar

İlk teklisi “Düş Adam”ı dinleyicilerle buluşturan Nihan Çelikel ile bir röportaj…

Nihan Çelikel… İçindeki sanat aşkını yıllarca taze tutarak, kendi eserlerini yazmaya başlayan Çelikel, kendi eseri olan ilk teklisi “Düş Adam”ı geçtiğimiz haftalarda Jco Product etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Çelikel ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Düş Adam’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?  

-Müzik, dans, şarkı ve ritme çocukluğumdan beri ilgim vardı. Şarkı söylemeyi her zaman çok sevdim. Çok erken yaşlarda enstrümanım olsun istedim. Aile gelenekleri sebebiyle gitarı elime ancak 28 yaşında alabildim. Temel seviyede 2 yıl gitar eğitimi aldım. Doğada, bayırda, ormanda, hayvanlara, ağaçlara, çiçeklere ve sevdiklerime şarkı söyledim bu yolculukta.

Profesyonel bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Düş Adam’ın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Alphan Kurtoğlu ile yollarınız nasıl kesişti?

-İnsanların nasıl şarkı yazabildiğini, müzik yapabildiğini çok merak ederdim. Gitar çalmayı öğrendikten sonra, lisans olarak Güzel Sanatlar Seramik okumaya başladım. Toprağa şekil ve form vermeyi öğrenirken, çok yalnız kaldığım ve doğada çok vakit geçirdiğim bir süreçte, spontane bir şekilde birden içimde sözlerle beraber müzik şekillenmeye başladı. Çok şaşkındım. Duygularımla bağlantı kurdukça ya da onlar benimle bağlantı kurdukça, bir sürü şarkı geldi ilhamla. Oturup şarkı yazmadım. Onlar geldi! Düş Adam böyle bir süreçte açığa çıktı kendiliğinden. Bir hayaldi şarkım, derin isteğim. Neredeyse 35-40 adet şarkı birikti ve “Artık bu şarkılar görünür olmalı!” dedim ve yaşadığım şehirde ne yapabileceğimi düşünürken, Alphan Kurtoğlu’na rastladım.

Jco Product ile yollarınız nasıl kesişti?

-Alphan Kurtoğlu vesilesiyle Jco Product ile yolarımız kesişti.

Düş Adam ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Düş Adam’la ilgili değişik geri dönüşler aldım. “Nakaratı olmayan bir şarkı mı olur?” “Değişik bir türmüş!” “Sözleri farklı!” gibi. Hatta “Çıkış için uygun parça değil!” bile dediler! (gülüyor) Bunun dışında çok beğenildiğine dair geri dönüşler de aldım. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müziğimi özgün, farklı, derin, şifalandırıcı olarak tanımlıyorum. 

Düş Adam’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Düş Adam’dan sonra çalışmalar devam ediyor. Potpori Adam adında çok eğlenceli ve hareketli bir şarkım düzenleniyor şu anda. Yazdığım ve yazacağım şarkıların hepsini de çıkarmayı düşünüyorum. 4 albüm çıkaracak kadar şarkı var elimde. Muhteşem aranje ve düzenlemelerle harika işlere dönüşebilirler. Umarım harika müzisyenlerle çalışarak müzik piyasasında yerimi alırım!

Nihan Çelikel’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Düş Adam“ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.