Röportajlar

İlk teklisi “Oyun”u dinleyicilerle buluşturan Ömer Sertan ile bir röportaj…

2020 biterken dikkat çeken ilk teklilerden birisi de, sahnelerden de hatırlanacak olan Ömer Sertan’ın Sipan Babur Productions etiketiyle yayınladığı kendi eseri olan Rock tınılı ilk teklisi “Oyun” olmuştu. Sertan ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Oyun’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Kendimi müzikal bağlamda geliştirmek için tarzımı yansıtan yani yapmak istediğim müziği yerli ve yabancı kaynaklardan sürekli olarak araştırdım, sıkı bir takipçisi oldum. Eğitimlerimi bu çizgi doğrultusunda ilerlettim. Hem gitarist hem de solist olarak farklı sahnelerde imkan bulup müziğimi pekiştirdim. 

Profesyonel bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Oyun’un oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Erhan Doğancıoğlu ile yollarınız nasıl kesişti?

-Kendi sahnelerime devam etmekle beraber sözler yazıyor, besteler ile buluşturup kendimi sürekli test ediyordum. Yaşanmışlıklar doğrultusunda yazdığım sözlerin anlattığı hikayeyi bir de enstrümantal olarak yeterli seviyede anlatabildiğimin farkına vardığımda profesyonel olarak kendi solo kariyerimin başlaması gerektiğini düşündüm. İlk albümün demosu tamamlandığında çok kıymetli büyüğüm Erhan Doğancıoğlu ile pandemi dolaylı telefon trafiğinde izleyeceğimiz yolun şemasını çizdik. Ardından çok keyifli olmakla beraber Oyun’un aranjesine başladık. Oyun’un kayıt aşamasında ise bas gitarda Poyraz Kılıç, elektrik gitarda Özgür Özkan gibi kıymetli müzisyenlerin emeğinden destek aldık. Mix-Mastering aşamasında ise değerli emekleri ile Tolga Borucu ve Olcay Bağrıyanık ile çalıştık. Emeklerinden ötürü ve kıymetli vakitlerini bu projeye ayırdıkları için herkese çokça teşekkürler iletiyorum.Erhan Doğancıoğlu ile yollarımız stüdyo ortamlarında kesişiyordu zaten. Çalışmalarını yakınen takip ediyor idim. Böyle bir yola çıktığımda ise aklımda olan tek isimdi. Keyifli ve samimi bir çalışma ortamı oluşacağından emin olduğumdan ötürü kendisi ile görüştüm, seve seve kabul etti, ilk imzamızı da attık Oyun teklimiz ile. 

Prodüksiyonunuzu üstlenen Sipan Babur ile yollarınız nasıl kesişti?

-“Oyun” teklimizin kayıt ve klip prodüksiyonu sona erdiğinde Sipan Babur ile bu durumu paylaştım. Çok samimi ve içtenlikle duygularını paylaştı. Gerekli adımlara başladık ve Sipan Babur Production etiketi ile şarkımızı dinleyicilerin beğenisine sunduk. Desteğinden dolayı kendisine çokça teşekkürlerimi sunuyorum.

Oyun ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Açıkçası diğer müzik türlerinin daha popüler olması ile birlikte Rock kategorisine kazandırdığımız teklimiz ile beklediğimizden çok daha samimi ve yürekten mesajlar aldık. Yolun başında olan birisi için çok güzel destek veriyor, güç katıyor. Çok memnunuz şu an olduğumuz konumdan, yarınları sabırsızlıkla bekliyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müzik hayatıma başladığımdan beri sanatsal olarak icra ettiğim ve ürettiğim içerik Rock müzik ve alternatifleri şeklinde sonuç buldu. Anlatmamız gereken hikayeler, yaşanmışlıklar var. Bahsetmemiz gereken bazı şeyler var. Tertemiz duyguları hak etmeyen karakterlere sunmaktan vazgeçemediğimiz hallerimiz var. Bunları dinleyicilerle paylaşırken esinleneceğim müzik türü tekrardan Rock müzik ile şekilleniyor. 

Oyun’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Oyun, ilk albümümün bir parçası. Diğer parçalarımızın aranje ve kayıt süreci devam etmekte. Bununlar beraber Sipan Babur Production etiketi ile albümümüzde yer alan şarkıların akustik hallerini de dinleyicilerle paylaşmayı planlıyoruz. Yakın zamanda yer alacak çalışmalarımız bunlar olacak.

Ömer Sertan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Oyun”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.