Röportajlar

İlk teklisi “Ey Aşk”ı dinleyicilerle buluşturan Bircan ile bir röportaj…

Bircan… Çocukluğundan beri içindeki müzik tutkusundan vazgeçmeden zamanla kendi şarkılarını yapmaya başlayan Bircan, kendi eseri ilk teklisi “Ey Aşk”ı geçtiğimiz haftalarda Grand Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Bircan (Bircan Dağuşağı) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

-Öncelikle “Ey Aşk”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-1993 doğumluyum ve 30 yaşıma doğru emin ve kararlı adımlarla olmak üzere en büyük hayalimi gerçekleştirmek üzere ilerliyorum. Küçüklüğümden beri müzik benim için var oluş sebebim gibi gördüğüm eşsiz bir aşk. Müziğe olan yolculuğum Suudi Arabistan Uluslararası Türk okulunda müzik öğretmenimin sesimi keşfetmesi ile bir ses yarışmasına hazırlanma süresi ile başladı. Daha sonra yarışmada birinci gelerek Türkiye’yi yurtdışında ilkokul olarak temsilde bulundum. Ortaokul döneminde babamı kaybettim; bundan dolayı herşeyi bıraktım, devam edecek gücü kendimde bulamadım. Ta ki babamın mezarını ziyarete gidene denk… Babamın bana söyledikleri kulağımda yankılandı. Bize “Benim en büyük gururum çocuklarımı en güzel yerlerde görmek, istedikleri hayallerini gerçekleştirerek yükselmelerini izlemek!” derdi. Silkelendim ve dedim ki “Er ya da geç kendi hayalimin peşinde ilerleyip asla vazgeçmeyeceğim!” Daha sonra elime kalemi alıp çevremdeki insanların hayatlarından, okuduğum kitaplardan, gezdiğim yerlerden ve doğadan esinlenerek bestelerimi yazmaya başladım. Çalışırken aklıma birden gelen kalbime dökülen sözcükleri 15 dakikada kağıda döküp bestelemeye başladım. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? “Ey Aşk”ın oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda prodüksiyonu üstlenen Fatih Demir, yapımı üstlenen Grand Music ve düzenlemeyi üstlenen Ozan Arapoğlu ile yollarınız nasıl kesişti?

-Beste yapma konusunda kendimi ilerlettim. Her elime kalem aldığımda bestemi tamamlamadan bırakmadım. Ailem ve dostlarımın ısrarının yanı sıra içimde bastırılmış olan müzik aşkı benim Ey Aşk’ı ortaya çıkarmama sebep oldu. Benim ilk yazdığım bestem. Fatih bey ile tanıştım, bestemi dinledi ve beğenmesi ile beni çıktığım yolda bir yapımcı olarak hep destekledi. Daha sonra aranjör Ozan Arapoğlu ile yollarımız kesişti, çok başarılı bir aranjör, iyi de bir dost. Ey Aşk sonrasında Grand Müzik ailesi ile buluştu Hayrettin Güneş yapımı yayınladı. 

Ey Aşk ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ey Aşk ile geri dönüşler çok iyi güzel olumlu yönde geldi. Aşk şarkısı olduğu için birçok insanın duygusuna dokundu ve bu beni ayrıca mutlu etti. Hatta ilk çıkış dans parçası olarak birçok çiftin beğenisini aldı.

Klibi yöneten Bedirhan Sivri ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Klip yönetmenliğini Bedirhan Sivri üstlendi ve Enes Bilal Taşçı ile harika bir iş çıkardılar. Klip çok beğenildi İstanbul’un eşsiz manzarasında en doğal şekilde çekimler tamamlandı herkesin beğenisini topladı. Kısa sürede ilgi odağı oldu.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müziğimi duygu yüklü, romantik, içten ve herbir melodisinin aşka hitap ettiği şeklinde tanımlayabilirim. 

Ey Aşk’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet. Ey Aşk’tan sonra çalışmalar devam edecek, daha duyurmak istediğim birçok bestem var. Bununla ilgili müzik eğitimime devam ederek yeni bestelerimi en güzel şekilde duyurmaya devam edeceğim!

Bircan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Ey Aşk”ı tüm dijital platformlarda bulabilrsiniz.