Röportajlar

İlk teklisi “Gücüm Yok”u dinleyicilerle buluşturan Duygu ile bir röportaj…

Mayıs’ın ilk yarısında dinleyicilerle buluşan ilk teklilerden birisi de, müziğin eğitiminden gelen ve öte yandan sahne performanslarıyla tanınan Duygu’nun Sancak Production etiketli ilk teklisi “Gücüm Yok” oldu. İzmir’de yaşayan, sahne hayatının yanı sıra bir anaokulunun müdürü ve müzik öğretmeni olarak mesleki hayatına devam eden Duygu (Duygu Karakılınç) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Gücüm Yok”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Çocukluğumdan beri müzik ile ilgiliyim. Öte yandan Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Şan Bölümü mezunuyum. İlk teklime kadar sahne hayatım hep devam etmekteydi. 25 yıllık bir sahne geçmişim var. Konservatuvar hayatımın bana kattığı en büyük şey okula girdiğimizden itibaren sanatçı namzeti olarak yetiştirilip her şeyin en doğrusunu öğrenmemiz oldu. Çok önemli hocalardan notadan tutun armoni deşifre diksiyon sahne rol daha pek çok şeyi 5 yıllık konservatuvar hayatımda en güzel şekilde öğrendim. Bunun sonucunda  konservatuvar, benim ve benim gibi opera mezunu olan pek çok müzisyenin yaşamını olumlu yönde etkilemiştir.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda “Gücüm Yok”un sahibi Ersan Erdoğu ve prodüksiyonu-düzenlemeyi Sancak Production olarak üstlenen Orhan Sancak ile yollarınız nasıl kesişti?

-Artık bir şeyler yapmanın zamanının geldiğini düşünüyordum. Eski arkadaşım olan Orhan’ı arayıp bu kararımı söyleyince geç bile kaldığımı söylerken geçen aklına geldiğimi ve neden bir şey yapmadığımı düşündüğünü söyledi. Öyle bir çekim yaratmış ki bilmeden, ben de onu böyle bir proje için aramış oldum! Ama elimde şarkım yoktu… Sağ olsun bana uyacak en güzel şarkıyı bulacağını söyleyerek sevgili Ersan’ın Gücüm Yok adlı şarkısını dinletti bana, çok beğendim! Tabii onun da iki şarkısı benden önce çıkmış ve çok güzel şarkılar; kalemi harika, hissederek yazıyor. İyi ki onu da bu vesileyle tanımış oldum. Yüreğine sağlık. Orhan, bir sanatçının sesini iyi bildiğinde kafasında hemen şarkının aranjesi dönüyor, o da içimize sinen harika bir aranje oldu, darısı ikinci teklinin başına diyorum.

Gücüm Yok ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok güzel geri dönüşler aldım; pek çok kişinin kendini bulduğu bir şarkı oldu, herkesin hayatında bir terkedilmişlik illa ki var. Bundan dolayı pek çok kişi “Bu şarkı benim için yazılmış!” diye yorumlarda bulundu. Hem sesimi hem de şarkımı beğenen çok kişi oldu. Özetle yorumlar çok güzel. İnşallah hep böyle olsun!

Klibi yöneten Gökhan Özdemir ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Gökhan Özdemir ile sevgili Orhan sayesinde tanıştık. Orhan bana Gökhan’ın çalışmalarının çok güzel olduğunu ve çok başka açılarla klipleri yönettiğini söylemişti. Biz Gökhan ile klipten önce sadece telefondan kendimi tanıttığım bir video göndererek tanışmış olduk. Çünkü ben İzmir’de yaşıyorum ve geceleri  sahnem vardı ve gündüz de müzik öğretmenliği yaptığım için çok gitme şansım olmadı ama buna rağmen beni öyle iyi analiz etmiş ki her şey çok güzel, enerjik ve tıkır tıkır oldu! Zaten egosuz, dünya tatlısı ve disiplinli bir yönetmen, iyi ki tanımışım sevgili Gökhan’ı!

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

-Ben güzel olan her şeyi seviyorum. Batı müziği mezunuyum; caz da severim pop da klasik de fantezi de severim… Emek harcanmış her şeye sonsuz saygım vardır! 

Gücüm Yok’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette! Öncelikle 3 projemiz vardı. İlkini yaptık diğer ikisi kaldı. Nasipse Temmuz gibi ikinci teklim geliyor!

Duygu’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Gücüm Yok”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.