Röportajlar

İlk teklisi ‘İzmir Sabahı’nı dinleyicilerle buluşturan Ali Özcan ile bir röportaj…

Geçtiğimiz haftalarda ilk single çalışması ‘İzmir Sabahı‘ ile kısa sürede ilgi görmeye başlayan Ali Özcan ile Bi’Kuble için müzik yolculuğunu ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle İzmir Sabahı’na kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-‘İzmir Sabahı‘na kadar olan sürede önceliğim spor ile alakalıydı. Müzikle uzun süre amatörce uğraştım. Babamın aldığı ilk kemanı dolaba kaldırdıktan sonra kardeşim için alınan gitar bir anda dikkatimi çekti. Tellerine dokunduğumda verdiği tını farklı yolculuklara çıkarmıştı beni. Küçük yaşlarda öğretmenlerimin de verdiği gazla yazdığım şiirleri öne alıp onları müzikle birleştirmeye çalıştım. Tabi sadece aileme dinletiyordum. 21 yaşımda olmama rağmen ailemden uzak geçirdiğim yılların duygu birikimini gitarın sihirli sesleriyle birleştirdiğimi düşünüyorum. Doğru duygu, doğru söz, doğru müzik.. Yaşadığını hissettirebilmek ve yaşadığımı hissetmek benim için en önemli konu.. İzmir Sabahı da duygu dolu geçirdiğim gecenin, güneşle buluştuğu saatlerin meyvesidir…. ‘İzmir Sabahı‘ gibi şu an elimde yaklaşık 30 tane parçam stüdyo için hazır. Menajerim ile aldığımız tepkiler, geleceği nasıl yönlendireceğimiz konusunda bizi etkileyecek.

Garaj Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

İzmir Sabahı‘ stüdyodan çıktıktan sonra dijital platformlar ile buluşması için belli basamakları atlamak gerekiyor. Garaj‘a bir tanıdığım vasıtası ile yönlendirildim. Onlarında beğenisi ve ilgi alakası ile ilk parçam Garaj Müzik etiketi ile tüm dijital platformlarda yayınlandı.

Düzenlemenizi yapan Mert Tunçmakas ile yollarınız nasıl kesişti? Bununla birlikte yılların önemli stüdyolarından Erekli-Tunç’da yer almak sizin için nasıl bir duygu oldu?

-Yönetmenim ile oyunculuğunu yaptığım bir klip çekimi öncesi sohbet esnasında İzmir Sabahı‘nın demosunu dinlettim. Çok beğendi ve bu şarkı için birçok ünlü sanatçının gitaristliğini yapmış, şu an keyifle dinlediğimiz birçok şarkının aranjesini yapmış aranjörüm Mert Tunçmakas ile tanıştırdı. “Başarılı olacak işlerde, kapılar kendi kendine açılır” der büyüklerimiz. Mert‘le tanıştıktan sonra İzmir Sabahı‘nı doğru açılardan anladığımızı yakaladık ve ondan sonra Rıza (Erekli) hocam ile yaptığımız görüşmelerin neticesinde Erekli-Tunç stüdyolarında kayıtlara başladık. Birçok ünlü sanatçımız ile aynı stüdyoda çalışmak, benim için gurur verici. Bu arada geçen zaman içerisinde desteklerini esirgemeyen Rıza (Erekli) hocama özellikle teşekkür etmek istiyorum.

İzmir Sabahı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkıyla alakalı geri dönüşler beni çok etkiledi. Çok beğenildi ve şarkıyı kısa sürede ezberleyenler olmuş; bu benim çok hoşuma gitti. Güzel bir iş çıkardığımı ve daha önemlisi insanların o sıcacık kalplerine dokunabildiğimi görmek beni çok mutlu etti.

İzmir Sabahı, sadece dijital olarak yayınlandı. CD olarak çıkarılması düşünülüyor mu? Bu bağlamda ileride bir albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz?

-Öyle bir çağdayız ki CD‘lerin artık eskide kaldığını düşünenlerdenim. İnternet sayesinde her şeye o kadar çabuk ulaşıyoruz ki.. Her şeyi çok çabuk tüketiyoruz.. Single ile başladım onun için. CD baskısı şu anlık düşünmüyorum. Belki ileride albüm olduğu zaman CD düşünebilirim..

İzmir Sabahı’ndan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Şu an elimde söz ve müziği bana ait 30 şarkım var ve hala da üretmeye devam ediyorum. Önümüzdeki bahara planladığım hareketli, aşk dolu, insanların içini kıpır kıpır edecek bir single çalışmam olacak. Bir süre single gideceğim ama 4-5 singledan sonra bir albüm gelebilir.

Ali Özcan‘a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. ‘İzmir Sabahı‘nı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.