Röportajlar

İlk teklisi ‘Kovuldun’u dinleyicilerle buluşturan Nisan ile bir röportaj…

Ağustos’un ilk günlerinde dinleyiciyle buluşturduğu ve kısa zamanda büyük ilgiyle karşılanan ilk single çalışması ‘Kovuldun‘ ile tanınmaya başlayan Nisan Eroğlu ile Bi’Kuble için, ‘Kovuldun‘dan önceki müzik yolculuğunu, ‘Kovuldun‘u ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Kovuldun’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

Müzikle tanışmam klasik bir başlangıçtı açıkçası… Okul dönemlerimde müzik öğretmenimin ve ailemin de yönlendirmesiyle müzikle daha fazla ilgilenmeye başladım. Okul etkinlikleri, belediye koroları derken üniversitede ilk müzik grubumu kurdum. Üniversite bittiğinde ise dağıldık ne yazık ki. İzmir’e döndükten kısa bir süre sonra İstanbul’a yerleşmeye karar verdim ve vokal yapma şansı yakaladım.Yaklaşık 2 yıl vokal olarak sahneye çıktım. İstanbul’da yoğun koşuşturma ve tempodan biraz yorulup ailemin yanına tatile gittiğimde İzmir’de yaşamalıyım deyip geri dönüş yaptım. İzmir’de de akustik programlar yapmaya devam ettim; ta ki ‘Kovuldun‘ macerası başlayana kadar.

Kovuldun’u yorumlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Yunus Emre Saltan ile yollarınız nasıl kesişti?

-Çocukluk hayalimdi sahnede dans edip şarkı söylemek. O dönemlerde elimde tarakla ayna karşısında dans edip şarkı söylerdim. Tabi büyüdükçe işin içerisine gerçek hayat da giriyor. Bir şekilde hayatınızı devam ettirebilmek için artık çalışmanız gerekiyor. Müzik yaptığım dönemlerde muhteşem paralar kazanmadım; bu nedenle birden farklı iş yapmak zorunda kaldım. Ama normal çalışan bir beynim yok, bunu kabul ettim artık. Hayatımdaki istediklerim konusunda sabit fikirliyim, dik kafalıyım… Hatta anneme göre hayattaki en inat kişiyim! Bunun hem avantajını hem dezavantajını görüyorum. Bir şekilde müzik adına bir şeyler üretme gibi aklımda planlarım vardı. Yakın çevreme de sık sık anlatıyordum. Bir gün yine bu konulardan konuşurken arkadaşım, Yunus Emre’den bahsetti ve sonrasında bizi tanıştırdı. Müzik sektöründe her zaman doğru insanlarla karşılaşma gibi bir şansınız olmayabilir. Bu konu üzerine bayağı konuşabilirim. Enerji olayına da çok inananlardanım; ve enerjimiz tuttu ve bir süre sonra Yunus Emre‘den bir mesaj aldım: ‘Bu şarkıyı sen yorumlamalısın…‘ diye.

Gri Müzik Yapım ile yollarınız nasıl kesişti?

-Şarkıyı dinledikten kısa bir süre sonra dilime dolanmaya başladı… Ailemde ve yakın çevremde de ‘Kovuldun‘u söylerken birkaç hafta sonra onların da bana eşlik ettiğini gördüğümde şarkının ruhuna daha çok inandım ve ardından Yunus Emre Saltan ve Günhan Erengöl’ün kurmuş olduğu Gri Müzik Yapım ailesine katılmaya karar verdim. Sonrasında Ankara‘ya gidip daha geniş çapta toplantı yaptık. İlk stüdyo heyecanımı yaşadım… Çok keyifliydi ve gelişimim açısından bir çok şey öğrendim. Sonuç olarak hepimizin içine sinen, hepimizin kendinden bir şeyler koyduğu farklı bir şarkı yaptık. Her dinlediğimde tüm süreçler gözümün önünden geçiyor adeta; benim için çok kıymetli bir şarkı ‘Kovuldun‘…

Düzenlemenizi yapan Günhan Erengöl ile yollarınız nasıl kesişti?

-Gri Müzik Yapım‘ın da ortağı olan Günhan Erengöl ile Ankara‘ya gittiğimde tanıştık. İnanılmaz pozitif bir insan; sevmemeniz imkansız gibi bir şey. Benim bu sürecimde büyük emeği ve desteğinin yanı sıra kendisinin bir o kadar da müzik bilgisine hayran kalmışlığım var. Sektörde daha yeniyim; fakat süreçlerin ne kadar zor olduğunu daha önceki tecrübelerim ve yakından şahit olduğum müzisyen arkadaşlarım var. Bu şekilde bir şirket bulmak ise biraz zor açıkcası. Daha önce herhangi bir çalışma yapmadıysanız, henüz bir isminiz yoksa piyasada çok çabuk tüketilebiliyorsunuz. Ben öncelikle güvenebileceğim insanlarla yola çıkmak istedim ve Gri Müzik Yapım artık ailem oldu.

Kovuldun ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-‘Kovuldun‘ ile ilgili tahminimden daha fazla güzel tepkiler, övgüler ve tebrikler aldım. İnsanların arabada, evde, çalışırken, ya da bir eğlence mekanında şarkıma eşlik edip eğlenirken paylaştıkları videoları izlediğimde mutluluktan oturup ağlamışlığım var…

YouTube’da 1.5 haftada yarım milyondan fazla reel kişi izledi, ilk çalışmam için harika bir başarı olduğunu düşünüyorum. Tabi ki her kesime hitap edebilen ve herkesin sevebileceği bir şarkı yapmak zor. Böyle bir düşüncem de yok zaten. Dolayısıyla sevmeyenler de oldu. Bazen şöyle söylediklerini görüyorum; şurası şöyle, burası böyle olsaymış daha iyi olurmuş gibi fikirler atılıyor. Herkesin sevip sevmemesine açığım; beğenen ve beğenmeyen için de teşekkür ederim fakat şarkı için bahsettiğim şekilde yorumlanmasına tamamen kapalıyım. Biz bu şarkıyı bu şekilde ürettik. Dolayısıyla beğenip beğenmemekten fazlasını dilemiyorum.

Kovuldun, sadece dijital olarak yayınlandı. CD olarak çıkarılması düşünülüyor mu? Bu bağlamda ileride bir albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz?

-Günümüzde CD oynatıcılar neredeyse üretimden kalkacak dereceye geldi. Yeni üretilen bilgisayarlarda CD sürücüsü bile yok… Kaybolmaya yüz tutan bir teknolojiye yatırım mantıksızdı. Ses kalitesi açından dijital platformlar yeterince tatmin edici; o nedenle CD olmayacak. Fakat bu işin koleksiyonerleri için belki ilerleyen zamanlarda belirli bir adette bastırılabilir.

Albüm sorusuna gelince; gelecekteki planlarım arasında böyle bir düşüncem var.

Kovuldun’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet, Kasım-Ocak ayı arasında çıkarmayı planladığım, şu anda üzerine çalıştığımız yeni bir single daha gelecek. Şimdiden bayağı iddaalı bir şarkı olacağını söyleyebilirim… 

Nisan‘a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. ‘Kovuldun‘u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz…