Röportajlar

İlk teklisi “Kal”ı dinleyicilerle buluşturan Arda ile bir röportaj…

2021 ile birlikte gelen ilk teklilerden birisi de, müzik tutkusu doğrultusunda kendisini geliştirmeye adayan Arda’nın Kolektifist etiketiyle ilk teklisi “Kal” oldu. Arda Aygüt ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk. 

Öncelikle Kal’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-“Kal”a kadar olan müzik yolculuğumda tutkumun peşinde; sadece müzik yapmak, şarkı söylemek üzerine ilerledim. Çünkü kendimi bu hayatta en iyi ifade edebildiğim ve kendimi bulduğum tek alan benim için müzikti. Enstrüman olarak gitar çaldığım için kendi bestelerim ile baş başa kalma zamanım oldu. Daha iyisini yapmak odaklı çalışmalarım sırasında ufak ufak sahnelerde kendimi deneme fırsatım da oldu ve bu bana daha iyisini yapmak yolunda çok şey kattı. Daha sonra şan hocamın ve müzik çevremin “Artık hazırsın, daha fazla bekleme!” dediği anda; sesimi, daha büyük kitlelere duyurma isteğimi, bir üst seviyeye çekmek amacıyla alanında profesyonel olan kişi ve ekiplerle ortak çalışmalara başladım. Bu süreçte kısa bir zamanda giderek çoğalmaya devam eden belli kitlelere ulaşmaya başladım, bu içimdeki ateşi daha da körükleyerek ilk tekli çalışmamın alt yapısını da oluşturmuş oldu.

Profesyonel bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Kal’ın oluşum süreci nasıl gelişti? Eser sahibi Alper Yılmaz ve düzenlemeyi üstlenen Kutal Gürkan ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Aslında her şey daha iyisini yapabilmek ve tutkumu en doğru şekilde hayata geçirebilmek için yapmam gerekenlerin üzerine odaklanırken başladı… İlk adımda yaptığım araştırmalar sonucunda tavsiyeler üzerine şan hocam Alper Yılmaz ile yollarımız kesişti. Alper hocam, kendisiyle yaptığım birkaç dersin ardından potansiyelimi farketmemi sağladı ve bunu daha doğru nasıl kullanamam gerektiğini öğretti. Böylece müziğe olan tutkum daha da alevlendi. Müzik direktörüm sevgili Kutal Gürkan ile de Alper Yılmaz sayesinde tanıştım, yani referans üzerine gelişti her şey… “İyi ki de onlar!” dediğim insanlarla çalışıyorum.

Kolektifist ile yollarınız nasıl kesişti?

-Kolektifist ile yollarımızın nasıl kesiştiğine baktığımda ise ben yola çıkmaya hazır olduğumu hissettiğimde her şey sanki hazır beni bekliyormuş gibi hepsi birbirine bağlı geldi; Önce şan hocam sonra müzik direktörüm ve Kolektifist gelerek her şey birbirini tamamladı aslında. Kolektifist’i de Kutal Gürkan sayesinde tanıdım ve ekiple yaptığımız bir toplantı sonucunda, çıktığım bu yolda beni tamamlayacak son halkanın da Kolektifist ailesi olduğuna karar verdim. Sadece Kolektifist değil; tesadüflerle ve birbirine bağlı kurulan bu iletişimler sonucu ortaya çıkan bu bağlantıların tümüne baktığımda da, benimle tek yürek olan, bana inanan ve bu inançla ortaya kendi yüreğini koyan insanlarla bir araya gelmiş olduğumu görüyorum. 

Kal ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kal ile alakalı geri dönüş olarak, dinlettiğim ve dinleyen herkes şarkının büyülü bir melodisi olduğunu ve ilk dinlendiği anda dinleyeni içine aldığını belirtti. Tıpkı benim şarkıyı ilk dinlediğimde hissettiğim gibi! Yani benim şarkıyı söylediğim andaki hissiyatım bütün dinleyicilerime geçmiş, en önemlisi de bu.

Kal’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Piyasa ilk çıkış şarkısı olarak baktığınızda, beklenti daha çok şu sıra tempolu şarkılar olsa da Kal’ı ikinci ya da üçüncü tekli olarak yayınlamaktansa ilk tekli olarak 2. ya da 3. sırada çıkarmak yerine ilk tekli olarak yayınlamak biraz cesaret örneğiydi, kabul ediyorum ama “Kal” bizi yanıltmadı ve olumlu dönüşler aldı. Bundan sonra sırada birçok projemiz var tabi ama ilk olarak piyasaya çıkacak ikinci teklim gayet güzel temposu olan hareketli bir parça, bahar ayları kapıdayken içinizi kıpır kıpır yapacak bir şarkıyla gelmeye hazırlanıyoruz, çok yakında tüm dijital platformlarda onu da dinleyebileceksiniz. Şu anda, yani “Kal”dan sonra arkasından gelecek şarkıların planlamasında üzerinde durduğumuz en önemli soru olan “Bir öncekinin üzerine nasıl çıkarız?”a yerinde ve doğru cevabı veren şarkı üretimlerimiz sürmekte. Tüm bunların doğrultusunda son olarak birkaç tekliden sonra albüm geliyor, bu haberi de sizlerle buradan paylaşabilirim…

Arda’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kal”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.