Röportajlar

İlk teklisi “Mecnun Misali”yi dinleyicilerle buluşturan Mertcan ile bir röportaj…

2020 biterken dikkat çeken ilk teklilerden birisi de, Mertcan’ın kendi eseri olan ve Dark’n Dark Music etiketiyle dinleyicilerle buluşturduğu ilk teklisi “Mecnun Misali” olmuştu.  Mertcan Apaydın ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk. 

Öncelikle Mecnun Misali’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Ben çocukluğumdan beri şarkı söylüyorum zaten. Anlayacağınız müzik hep vardı. 14-15 yaşında şarkı yazmaya başladım. Arkadaşlarımla gittiğim her ortamda mikrofon bir şekilde hep bana gelirdi. Şarkılarım zamanla çevrem tarafından ezberlenip söylenmeye başlayınca ben de profesyonelliğe dökmeye karar verdim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Mecnun Misali’nin oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Doğu Kılıç ile yollarınız nasıl kesişti?

-Eşim ve yakın çevremin ısrarıyla bu kararı almam daha da kolaylaştı. “Mecnun Misali” isimli çalışmayı yazdığımda bana “Ben bu işi yapıyorum!” diye düşündürdü. Bu nedenle ben de bu şarkıyla çıkmak istedim. Aslında amacım daha amatör bir şekilde çıkarmayı düşünürken şarkım Doğu Kılıç’a ulaşıtı. Kendisi sesimi ve şarkıyı beğenince bana şarkıyı daha profesyonel bir şekilde çıkarmam gerektiğini söyledi. Bu şekilde kendisiyle yolculuğumuz başladı.

Dark’n Dark Music / Bilal Menteş ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Şarkıyı dinleyip beğenen Doğu Kılıç çalışmayı Dark’n Dark Müzik’e ulaştırdı. Onlar da şarkıyı beğendiler ve işleri yürüten Bilal Menteş ile tanışıp çalışmaya başladık. 

Mecnun Misali ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkının çok güzel olduğu ve merakla bir sonraki projeyi beklediklerine dair sayısız olumlu dönüş aldık.

Mecnun Misali’nden sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabi ki, şu an birden fazla planlanan projemiz mevcut. Bana kalsa haftada bir şarkı çıkarmayı çok isterim. Fakat günümüzün koşulları nedeniyle arayı çok uzatmadan dinleyicilerimizi yeni projelerle buluşturmayı hedefliyoruz. 

Mertcan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Mecnun Misali”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.