Röportajlar

İlk teklisi “Kasırga”yı dinleyicilerle buluşturan Arseli ile bir röportaj…

Arseli… Müziğin eğitiminden gelen ve zamanla kendi şarkılarını yapmaya başlayan Arseli, şimdi ise 3 Adım Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşan kendi eseri ilk teklisi “Kasırga” ile güzel bir ilk çıkış yaptı. Arseli (Arseli Temuçin) ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Kasırga’ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Merhabalar. Ankara’da doğup büyüdüm, aslen Çerkezim. Müziğe olan ilgim doğrultusunda Hacettepe konservatuvarını bitirdim. Konservatuvar eğitimi müziğin ilmini, matematiğini, ses fiziğini, armoniyi, kompozisyonu, duyum ve entonasyonu anlamanız ve geliştirmeniz icin size açılan bir kapı. Fakat okullar insanları değil insanlar okullarını yüceltebilir kanaatindeyim, çok çalışma ve azim bir müzik insanı icin yegane amaç olmalıdır diye düşünüyorum. Konservatuvarı bitirdikten sonra 2014 yılında müzikal kariyerime devam etmek için İstanbul’a taşındım. Burada solist olarak seçkin davet ve konserlerde sahne aldım. Birçok müzisyen ile çalışma fırsatı yakaladım. Sahnenin yanı sıra beste çalışmalarım ve işin mutfağına olan merakım git gide arttı besteciliğe ve aranjörlüğe başladım. Bu süre zarfında birçok beste yazdım ve bunlardan bir tanesi olan Kasırga’yı dinleyicilerle buluşturmak adına çok emekler verdim

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Kasırga’nın oluşum süreci nasıl gelişti?Düzenlemeyi yapan Akmal Azimov ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aslında İstanbul’a taşınma amacım zaten tekli ve albüm yapmaktı, zamanla üretmeye devam ettikçe artık benim de profesyonel camiada yer alma isteğim arttı ve isimsiz olmak istemedim. Sevdiğim ve saydığım bir müzisyen arkadaşım beni Akmal Azimov ile tanıştırdı ve yaklaşık iki yıl süren bir serüvenin ardından Kasırga yayınlandı.

3 Adım Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-3 Adım Müzik’in çalışmalarını takip ediyordum. Gidip projemi onlara lanse ettim, kabul edildi ve Kasırga için sözleşmemiz imzalandı.

Kasırga ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kasırga derin anlamları olan bir şarkı hem söz hem de hissiyat olarak. Çok iyi tepkiler aldım açıkçası bu beni çok onurlandırdı, Rus ve Azerbaycan müziğine olan ilgim de bu topraklardan güzel geri dönüşler aldığımda daha da pekişmiş oldu çünkü insan bir yerde kökenini arıyor ve güzel dönüşler aldığında kendini gerçekten iyi hissediyor, tabii ki şarkı netd kanalında Türkiye’de yayınlandı ve sevildi fakat organik bir şekilde izlenme devam ediyor, açıkçası bu durumdan da bir kaygı duymuyorum, müzik artık çabuk tüketilen bir şey ve işin kalitesinden çok ticari kaygılar ağır basıyor bu da benim pek tarzım değil açıkça söylemem gerekirse.

Klibi yöneten Kadir Kandemir ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kadir Kandemir ile ortak sevdiğimiz bir arkadaşımız var, ona klip çekmek istediğimi anlattığımda aklına doğrudan Kadir geldi bizi tanıştırdı ve sonrasında çok güzel bir dostluğumuz başladı Kadir ile de. Klip hakkında fikirlerimizi birleştirip uzun saatler düşündükten sonra benim senaryoyu yazmamı istedi ve o senaryo üzerinden gidip detayları çalıştık. Klip beğenildi; özgün ve ilginç bulundu, insanlar emeğimizi takdir ettiler çünkü bir iş aşamasında o kadar çok kişinin emeği var ki yadsınamaz bir gerçek bu.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Ben farklı tarzlarda müzik yapan aranje eden biriyim, kendi müziğimi birkaç kelime ile özetlemem gerekirse; kendi özgünlüğümü yansıtmak, dünya standartlarını yakalamak, akılda kalıcılık ve gizem benim anahtar kelimelerim diyebilirim.

Kasırga’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet tabii ki! Kasırga profesyonel dünyaya geçmemi sağlayan ilk şarkım. Tanrı’nın izni ile değişerek, gelişerek sabırla ve azimle müzik dünyasında olmaya kararlıyım. Herkese en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Arseli’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kasırga”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.