Röportajlar

İlk teklisi “Kilitli Kafes”i dinleyicilerle buluşturan Beste Korkmaz ile bir röportaj…

Beste Korkmaz… Kıbrıs’ın ünlü sanatçılarından Hasan Pala’nın kızı olarak müziğin içine doğan ve zaman içinde kendisini geliştiren Korkmaz, bunun yanı sıra moda alanında da ismini duyurmaya başladı. Şimdi ise müzik kariyeri için önemli bir adım atarak ilk teklisi “Kilitli Kafes”i HitHouse Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Korkmaz ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Kilitli Kafes”e kadar olan müzik yolculuğunuza neler yaptınız? Bu bağlamda babanızın bir dönemin ünlü sanatçılarından Hasan Pala olması size müziksel anlamda neler kattı?

-Kesinlikle babamın çok büyük katkısı oldu. Doğumum bile müziğin içine oldu diyebilirim. 1990’da babamın Ümit Besen’e verdiği “Yanlış Yoldasın” bestesi için beste parasının gelmesiyle ismim Beste olmuş. Babam benim müzik anlamında idolüm. Onu izleyerek büyüdüm, her sahnesinde bana mutlaka yer verirdi. Babam, ritim duygumun ve müzik kulağımın iyi olduğunu düşünerek 6 yaşında bana bir darbuka almıştı ve müzik yolculuğum ilk o zamanlarda başlamıştı. Sonrasında birçok müzik eğitimi alarak hayatıma devam ettim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Kilitli Kafes”in sözleri yazan Çağın Bodur ve besteyi-düzenlemeyi, ayrıca (HitHouse Müzik olarak) yapımınızı üstlenen Tarık İster ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aslında çok tesadüfi oldu. Pandemi süreci bana bu anlamda çok yaradı. Bir gün arkadaş ortamında söylediğim bir şarkıyı kayda almıştık. Ben o dönemde o kaydı YouTube kanalıma koymak istiyordum. Çok sevdiğim arkadaşım Dilay Korkmaz sayesinde kaydı paylaşmadan önce sevgili Tarık İster dinledi, onun vesilesiyle Çağın Bodur ile tanıştık ve yollarımız bu şekilde kesişmiş oldu!

Kilitli Kafes ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Beklediğimden çok çok iyi dönüşler alıyorum. Şarkı çok sevildi. Sözleri de hemen akılda kalıyor. Birçok kişi hemen ezberledi bile! 

Klibi yöneten Ezgi Yay ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Aslında herkes bir ekip, sevgili Tarık İster bizim ortak noktamız. Klip de çok güzel oldu. Ortam, çekim hepsi içimize çok sindi. Zor şartlar altında harika bir iş çıkardılar.

Aynı zamanda bir modacısınız. Bu alandaki yolculuğunuz ve tecrübeleriniz nasıl gelişti?

-Evet yaklaşık 7 senedir bu sektördeyim. Ekran önü tanıdığınız birçok isimle çalıştım ve hala devam ediyorum. Şimdi bu isimlerin arasına Beste Korkmaz da eklenmiş oldu! (gülüyor) Şaka bir yana çok erken yaşta evlendim ve yine küçüklükten gelen moda sevgimi işe dönüştürme kararı aldım. Bu anlamda birçok eğitim alıp 2016 yılında “bybestekorkmaz” isimli markamı kurdum.

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

-Aslında her tarz dinleyip söyleyebiliyorum. Ama ruhum biraz arabesk. Sesimin ve duygumun daha yatkın olduğunu düşünüyorum.

Kilitli Kafes’ten sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Kesinlikle. Müzik bir yaşam şekli içine bir girdiğinizde çıkmak mümkün değil. Benim girişim biraz geç gibi gözükse de devamı çok hızlı ve iddialı olacak diyebilirim. Yaza doğru hareketli bir tekli ile sürpriz yapabiliriz!

Beste Korkmaz’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kilitli Kafes”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.